آخرین اخبار
فراتر از نفت

حضور مدیر عامل سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

قیمت بنزین واقعی شود قاچاقچی‌ها ریسک نمی‌کنند

تجربه نفت ۱۲۰ دلاری در ماه های آینده

ترامپ به هدف نفتی‌اش درباره ایران نمی رسد

خبری از نفت ارزان در سال ۲۰۱۹ نیست

تقاضا برای نفت اعضای اوپک افزایش می‌یابد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

امضای موافقتنامه مشارکت استراتژیک ادنوک و بیکر هیوز

ایران قدرت مقابله با تحریم نفتی را دارد

جزئیات جدید از اختلاس نفتی در جنوب

بارش اولین باران پاییزی در اهواز/عکس

خرید نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

نظر دولت به احیای کارت سوخت است

بنزین از چه زمانی دو نرخی می‌شود؟

پتروشیمی تعطیل شد

چین به نفت آمریکا پشت کرد

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

انتصاب جدید در شرکت ملی نفت

برندگان و بازندگان نفت ۱۰۰ دلاری

مزایا و معایب عرضه نفت خام در بورس

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاهی با استفاده از سرمایه‌های مردمی

امتیاز احداث جایگاههای سوخت به چه کسانی واگذار میشود؟!

کشورهایی که به قاچاق نفت متهم هستند

گرانی سوخت شایعه است

انفجار در خط لوله نفت در نیجریه با ۲۴ کشته

مهندس «علیرضا عبادی» مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی:

گامهای آخر تا بهره برداری از فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی

۱۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۱/۹کد خبر: 58634
مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در پاسخ به پرسش خبرنگار «نفت ما» در مورد هزینه و سرمایه انجام پروژه گفت: سرمایه‌گذاری و مبلغ قرارداد برای توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱، ۴.۵ میلیارد دلار بوده است که ۵۰۰ میلیون دلار بازگشت سرمایه از طریق صادرات میعانات گازی استحصال شده از این فازها بوده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مهندس «علیرضا عبادی» مجری طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در نشست خبری با خبرنگاران حوزه اقتصادی و انرژی رسانه های کشور در 24 اسفند 95 در عسلویه گفت: عملیات اجرایی پروژه فازهای 20و 21 توسط شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، به عنوان پیمانکار اصلی و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران(IOEC) از 25 خرداد ماه 1389 آغاز شد.

عبادی، اهداف بهره برداری از فازهای 20 و 21 را؛ تولید روزانه 56.6 میلیون متر مکعب (2 میلیارد فوت مکعب) گاز ترش غنی، تولید روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه1.05 میلون تن گاز مایع LPG (پروپان و بوتان) ، تولید سالانه 1 میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد، عنوان کرد.

به گفته وی، هم اکنون روزانه 12.5 تا 13 میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می شود و تاکنون تولید 1.5 میلیارد متر مکعب گاز محقق شده و 2.5 میلیون بشکه میعانات گازی به صورت تجمعی از مخزن فازهای 20 و 21 برداشت شده است. البته با بهره برداری از سکوی فاز ٢٠، تولید گاز فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی تکمیل و به 2 میلیارد فوت مکعب معادل 56.6 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

عبادی، مجموع گاز شیرین تولیدی پالایشگاه این فازها را ٢٣ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و گفت: این میزان گاز تولیدی حاصل فرآوری گاز ترش غنی دریافتی از سکوهای ٢٠ و ٢١ در ترین های اول و سوم این فازهاست. به گفته عبادی درحال حاضر نیمی از تولیدات سکوی فاز٢١ معادل ١٤ میلیون متر مکعب در ردیف یکم شیرین سازی فازهای٢٠و٢١ فرآوری و نیمی دیگر نیز به فازهای ١٥و١٦ پارس جنوبی ارسال می شود. هم اکنون باتوجه اینکه دو ردیف از چهار ردیف شیرین سازی فازهای ٢٠ و٢١ درحال بهره برداری است، در هرکدام از این بخشها روزانه ١٤ میلیون متر مکعب گاز ترش غنی فرآوری می شود.

مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با اشاره به آغاز برداشت گاز ترش غنی از سکوی فاز ٢٠،  از انتقال آن به پالایشگاه فازهای 20 و 21 تا پایان اسفند 95 خبر داد. وی افزود: در 29 آذر 95 با نصب سکوی فاز 21، برای نخستین بار گاز ترش محصول بخش فراساحل این فازها پس از فرآورش در ردیف اول شیرین سازی به شبکه سراسری تزریق شد و سکوی فاز 21 در اوایل اسفند با تلاش متخصصان ایرانی راه اندازی شد.

عبادی همچنین به بهره برداری از یک ردیف شیرین سازی پالایشگاه فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی اشاره کرد و با اعلام بهره برداری از ردیف دوم شیرین سازی این پالایشگاه تا پایان اسفند 95 افزود، ردیف سوم شیرین سازی این فازها در پالایشگاه هم اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و تا پایان سال 95 با ورود گاز ترش غنی سکوی فاز ٢٠، عملیات فرآورش و تولید گاز شیرین آغاز می شود. در واقع گامهای آخر توسعه این فازها با بهره برداری از سکوی فاز ٢٠ با ظرفیت برداشت روزانه 1 میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی برداشته شده است. مجری طرح توسعه فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون سکوی فاز ٢٠ با نیمی از ظرفیت خود (٥٠٠ میلیون فوت مکعب معادل 14.3 میلیون متر مکعب) در مدار تولید قرار دارد گفت: با دریافت این میزان گاز در چرخه فرآوری در ردیف ٣، حدود ١٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می شود.

وی افزود: با تلاش تیم راه اندازی برای اجرا و تکمیل کارهای عملیاتی ردیف دوم شیرین سازی تا 10 فروردین 1396 و ردیف چهارم نیز تا پایان فرودین 96، مورد بهره برداری قرار گرفته و گاز ترش ارسالی از سکوهای ٢٠ و٢١ را دریافت و فراورش می کنند.

عبادی در مورد رعایت اصول HSE در فازهای 20 و 21 گفت: سیستم کنترل این فازها کاملا داخلی است، و 74 میلیون نفر ساعت، کار بدون حادثه را ثبت کرده است. شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با نظارت بر تمامی فعالیتهای بازسازی، HSE، صدور مجوز کار، آماده‌سازی بهره ‌برداری، بازرسی تجهیزات ثابت، خطوط لوله، سازه‌های فلزی و تعمیر شیرآلات، پمپ‌ها و فن‌های هوایی، الکترو موتورها و تجهیزات ابزاردقیق ماموریت خود را تاکنون به‌طور کامل طبق برنامه و به‌صورت کیفی و تحت استانداردهای مرتبط انجام داده است. همچنین برخی از قطعات یدکی مستهلک نیز با حمایت سازندگان داخلی و در کوتاه‌ترین بازه‌ زمانی ممکن تهیه و تعمیرات مورد نظر انجام شد.

مجری توسعه فازهای 20 و 21 ادامه داد: در پروژه توسعه فازهای 20 و 21، تاکنون  36 تجهیزات ثابت اصلی مورد بررسی و بازرسی قرار گرفت، بدینصورت که در این عملیات  تجهیزات بسیار مهمی  مانند دی متانایزر (که وظیفه جداسازی گاز قابل انفجار متان را دارد ) تحت بازرسی فنی در سطوح مختلف قرار گرفت که پس از مشخص شدن مناطق آسیب دیده، راهکارهای تعمیراتی مربوطه ارائه و نظارت لازم در زمینه تعمیر و تست بخشهای مختلف انجام شد.

وی با بیان اینکه  601 مورد خطوط لوله در چند مرحله با روشهای مختلف مورد بررسی دقیق قرار گرفت، تاکید کرد: در این عملیات با رعایت ضوابط استاندارد، کمترین میزان تعویض لوله و به تبع آن زمان اجرای کار صورت گرفت. همچنین در بررسی 2223 مورد شیرآلات در ردیف فازهای 20 و 21، تعداد 525 عدد از آنها به کارگاه ارسال و عملیات تعمیر و بازرسی روی آنها انجام شد. در 114 مورد شیرآلات کنترلی نیز که نیاز به تعمیر داشتند، تعمیرات 104 مورد از آنها با توجه به حساسیت شیرهای مذکور و زمان‌بر بودن تامین مجدد آنها، با اتکا به توان نیروی انسانی و تجهیزات تخصصی در بخش کارگاه شیرآلات مجتمع گاز پارس جنوبی انجام شد.

عبادی، با بیان اینکه در این پروژه 26 مورد پمپ و 51 مورد الکتروموتور و انواع دیگر تجهیزات دوار مورد بررسی قرار گرفت گفت: تعمیرات مورد نیاز آنها نیز در کارگاههای مربوطه انجام شد و نظارت کامل برای نصب و تست تجهیزات مذکور نیز توسط کارشناسان ذیربط صورت گرفت.

عبادی تاکید کرد: از نکات قابل توجه دیگر در این پروژه، ارزیابی،‌ تحلیل، اعلام نظرات فنی و نظارت و بازرسی با پوشش کامل الزامات استاندارد API 579 بود که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است و و این تجربه و توانمندی بی نظیر بومی در اجرای پروژه های بالادستی و پایین دستی، به ‌عنوان یک الگو و روش جامع در آینده برای صنعت نفت و گاز کشور قابل استفاده است.

وی اضافه کرد که با راه اندازی کمپرسورهای (OFF GAS) ردیف اول واحد تثبیت میعانات گازی پالایشگاه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، روزانه به میزان 30 تن گاز سوزی و فلرینگ در این فازها کاهش یافته است.

مجری طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در پاسخ به پرسش خبرنگار «نفت ما» در مورد هزینه و سرمایه انجام پروژه گفت: سرمایه‌گذاری و مبلغ قرارداد برای توسعه فازهای 20 و 21،  4.5 میلیارد دلار بوده است که 500 میلیون دلار بازگشت سرمایه از طریق صادرات میعانات گازی استحصال شده از این فازها بوده است. البته بازگشت سرمایه ملاک نیست بلکه با توجه به اینکه نیمی از ظرفیت مجتمع در مدار تولید قرار دارد، با بهره برداری کامل مجتمع (سکوی 1 میلیارد فوت مکعبی فاز 20 و راه اندازی ردیفهای دوم و چهارم شیرین سازی) در آینده نزدیک و افزایش تولیدات، درآمدزایی ارزی قابل توجهی بویژه در صادرات میعانات گازی به همراه خواهد داشت.

گفت و گوی اختصاصی «نفت ما» با مجری طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، به زودی در این پایگاه خبری-تحلیلی منتشر خواهد شد.

گزارش از: میثم قدیری-نادعلی بای

 


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱/۱۰
0
0
74 میلیون نفر ساعت، کار بدون حادثه را ثبت کرده است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما