آخرین اخبار
فراتر از نفت

پتروشیمی جم میزبان اجلاس مدیران روابط عمومی پتروشیمی

هشدار تولیدکنندگان محصولات روانکار

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

خودنمایی نفت در بودجه ۹۸

پیش بینی کاهش مصرف روزانه نفت عربستان

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

مهندس «حمیدرضا مسعودی» مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی:

فاز ۱۹ پارس جنوبی؛ منظم ترین طرح توسعه فازهای گازی در تامین مالی پروژه

۱۲:۸ - ۱۳۹۶/۱/۹کد خبر: 58633
مجری توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی در پاسخ به پرسش خبرنگار «نفت ما» در مورد تامین مالی پروژه گفت: اعتبار لازم برای اجرای پروژه توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی از طریق منابع مالی داخلی بوده و با احتساب هزینه های سرمایه ای و غیر سرمایه ای حدود ۶ میلیارد دلار بوده است. البته سقف قرارداد منعقد شده با اعضای کنسرسیوم برای توسعه کامل این فاز ۴.۸ میلیارد دلار می باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مهندس «حمیدرضا مسعودی» مجری طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی در نشست خبری با خبرنگاران حوزه اقتصادی و انرژی کشور در 24 اسفند 95 اعلام کرد که عملیات احداث و اجرای پروژه فاز 19 با کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، و پیمانکاران به صورت کنسرسیوم شرکت پتروپارس (رهبر کنسرسیوم و مجری بخش حفاری)، شرکت پتروپارس ایران (مجری بخش خشکی) و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران (مجری بخش فراساحل) از 25 خرداد ماه 1389 انجام شده و از اردیبشهت 95 وارد مدار تولید شده است.

مسعودی در مورد مشخصات فاز 19 افزود: بخش تاسیسات ساحلی و خشکی؛ شامل واحدهای دریافت و جداسازی گاز و میعانات، تثبیت میعانات گازی، چهار ردیف تصفیه گاز شامل واحدهای شیرین سازی، نم زدایی، تنظیم نقطه شبنم و مرکاپتان زدایی هر کدام با ظرفیت پالایش 500 میلیون فوت مکعب در روز، واحد فشرده سازی و تراکم گاز جهت صادرات، واحدهای استحصال و بازیافت گوگرد به همراه واحد جداسازی و دانه بندی گوگرد و واحد احیاء منواتیلن گلایکول می باشد. سرویسهای جانبی شامل بخار، توزیع برق، آبگیری از دریا و سرویسهای متفرقه از قبیل نیتروژن، هوای فشرده و غیره، سیستم تصفیه آبهای صنعتی و فاضلاب و سیستمهای مشعل جهت تخلیه اضطراری، سیستم سوخت گاز و دیزل پالایشگاه، سیستم آب آتش نشانی (مخزن و تلمبه ها و شبکه)، اتاقهای کنترل، پستهای برق، آزمایشگاه، انبار، کارگاه، دفاتر و غیره، چهار مخزن جهت ذخیره و صادرات میعانات گازی و چهار مخزن جهت ذخیره و صادرات گاز مایع LPG می باشد.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی، اهداف طرح توسعه فاز 19 را استخراج و پالایش روزانه 6/56 میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از میدان مشترک برای تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین جهت تزریق به شبکه سراسری، همچنین جهت تولید روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی، استحصال روزانه 2800 تن گاز مایع LPG شامل 1100 تن گاز بوتان و 1700 تن گاز پروپان (تولید سالانه1.05 تن گاز مایع ال پی جی)، تولید روزانه 2700 تن اتان ( سالانه 1 میلون تن اتان) به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد اعلام کرد. با تکمیل پایانه صادراتی این دو محصول که هم اکنون درحال اجرا است، پروپان و بوتان تولیدی فاز 19 به بندر خدماتی درحال ساخت در منطقه پارس دو ارسال شده و آماده صادرات می شود.

مسعودی اظهار داشت که تا کنون حدود 5.9 میلیارد متر مکعب گاز به صورت تجمعی از فاز 19 به شبکه ششم سراسری تزریق شده و 7 میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فاز تولید شده که از این میزان حدود 6.9 میلیون بشکه نیز بارگیری و به بازارهای بین المللی صادر شده است. وی با اشاره به برداشت روزانه حدود 42 میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از بخش فراساحل این فاز افزود: درحال حاضر از این میزان روزانه 37 میلیون مترمکعب گاز فراوری شده و به خط سراسری ارسال می شود. همچنین هم اکنون روزانه حدود 700 تن ال .پی.جی (پروپان و بوتان) در این فاز که هرکدام از این محصولات، معادل 14 تن بر ساعت با هدف صادرات تولید می شود.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با اشاره به ورود آخرین ردیف(Terrain) شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ به مدار تولید ، از راه اندازی سکوی C ١٩ طی هفته های اخیر خبر داد و تصریح کرد: در هفته های آتی، با اجرای کامل فاز ١٩ پارس جنوبی امکان برداشت روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز (معادل ٥٧ میلیون مترمکعب در روز ) از این فاز میسر می شود.

وی با اشاره به تولید فاز 19 از اردیبهشت 95 گفت: عملیات شیرین سازی گاز فاز 19 در مقایسه با سایر طرحهای میدان پارس جنوبی با بهره گیری از منابع حوزه فراساحلی خود طرح انجام شده است که این موفقیت از افتخارات متخصصان کشور در پارس جنوبی محسوب می شود. مسعودی افزود: در شرایطی که تمامی پیمانکاران، مشاوران و بخش عمده ای از سازندگان تجهیزات این فاز داخلی هستند، چند رکورد بزرگ در این فاز تحقق پیدا کرده است و می توان آن را یکی از ایرانی ترین فازهای پارس جنوبی نامید. به گفته مجری فاز 19 در شرکت نفت و گاز پارس، راه اندازی 3 ردیف شیرین سازی در کمتر از 5 ماه، راه اندازی سکوهای این فاز در دریا در مدت 70 روز، رکورد عملیات حفاری چاههای بخش فراساحل به میزان 17،6 متر بر ساعت و همچنین نصب سکوها در مدت زمان کمتر 2.5 ساعت از زمان پهلو دهی شناور نصاب در کنار شناور حمل کننده به عنوان رکوردهای خیره کننده، در این فاز ثبت شده است.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی اظهار داشت: در بخش حفاری، حفاری چاهها در موقعیت A 19، 19B، 19C به پایان رسیده است. در این طرح توسعه ای 14.5 میلیون متر مکعب عملیات خاکبرداری و ٢ میلیون و ٩٠٠ هزار اینچ بر قُطر عملیات جوشکاری انجام و ٥٥ هزارتن سازه فلزی نصب شده است.

مسعودی ادامه داد: در بخش خشکی، 14 میلیون متر مکعب عملیات خاکی و بتن ریزی حدود 379 هزار M3،  نصب ٤٩ هزار تن تجهیزات ثابت و مکانیکی (39.970 تن تجهیزات بدون احتساب مخازن و 5935 تن مخازن میعانات گازی و 1226 تن مخازن اتمسفریک) و ٧٥٠٠ کیلومتر کابل کشی (3608 کیلومتر کابل کشی برق و 3417 کیلومتر کابل کشی ابزار دقیق)، اجرای عملیات پایپینگ روزمینی و زیرزمینی حدود 3 میلیون اینچ قطر، راه اندازی سرویسهای جانبی پالایشگاه و راه اندازی ردیفهای اول، سوم، چهارم و دوم شرین سازی،  تزریق گاز شیرین به خط سراسری از ردیفهای گازی چهارم و اول و سوم و دوم (30 میلیون متر مکعب در روز و 5.9 میلیارد متر مکعب تاکنون)، صادرات 6.9 میلیون بشکه میعانات گازی، راه اندازی واحد اول گاز مایع LPG (پروپان و بوتان) را از دیگر فعالیتهای شاخص فاز 19 اعلام کرد و گفت: در مجموع 61 درصد از کل فعالیتهای طراحی، مهندسی، ساخت، اجرا، راه اندازی و بهره برداری از سوی پیمانکاران و مشاوران ایرانی انجام شده است. وی افزود: همچنین 50.55 درصد کالاهای مورد نیاز طرح توسعه فاز 19 برای حمایت از سازندگان ایرانی از داخل تهیه شده است.

مسعودی با بیان این که حفر ٢١ حلقه چاه در فاز 19 پارس جنوبی سبب دستیابی به میزان گازی معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبی شده است، افزود: این در حالیست که در دیگر فازها برای دستیابی به این میزان گاز باید بیش از ٢٤ حلقه چاه حفر می شد.

وی از راه اندازی واحد 108 تولید گوگرد پالایشگاه فاز 19 خبر داد و گفت: به زودی این واحد وارد مدار می شود، در ضمن واحد ذخیره سازی ال پی جی نیز آماده شده است.

مسعودی افزود: در بخش فراساحل، نصب جکتهای A 19، 19B، 19C به پایان رسیده و سکوهای A 19، 19C راه اندازی شده و سکوی اقماری 19B نیز به اتمام رسیده است. همچنین عملیات ساخت گوی شناور و متعلقات مربوطه در حال انجام است.

وی اضاه کرد: هم اکنون خط لوله های انتقال گاز فاز 19، A 19 و 19C نیز به طور کامل در سرویس قرار گرفته اند و با اجرای دو رشته خط لوله 32 اینچ به طول 230 کیلومتر و دو رشته خط لوله 4.5 اینچ انتقال گلایکول به طول230 کیلومتر و همچنین خطوط لوله 18 اینچ انتقال گاز از سکوهای اقماری به ورودی سکوهای اصلی به طول 14 کیلومتر و خط لوله 36 اینچ spm به طول 6 کیلومتر جهت انتقال میعانات گازی به گوی شناور،  پرونده خطوط لوله این فاز به پایان رسیده است.

وی با بیان این که هم اکنون چهار سکوی طرح توسعه فاز 19 در موقعیت خود قرار دارند، افزود: برای توسعه بخش فراساحل فاز 19 از زمان ساخت سکوها و جکتها، 33 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه و ایمن انجام شده است.

مسعودی با یادآوری نصب عرشه سکوی 19B بر روی پایه خود در موقعیت فراساحل فاز 19 گفت: این سکو تا اردیبهشت 96 به بهره برداری می رسد و قرار است تا معادل یک چهارم کل ظرفیت منابع گازی این فاز(56 میلیون متر مکعب) را به بخش خشکی ارسال کند. حدود 150 میلیون دلار برای ساخت سکوی 19B هزینه شده است.

مجری توسعه فاز 19 پارس جنوبی در پاسخ به پرسش خبرنگار «نفت ما» در مورد تامین مالی پروژه گفت:  اعتبار لازم برای اجرای پروژه توسعه فاز 19 پارس جنوبی از طریق منابع مالی داخلی بوده و با احتساب هزینه های سرمایه ای و غیر سرمایه ای حدود 6 میلیارد دلار بوده است. البته سقف قرارداد منعقد شده با اعضای کنسرسیوم برای توسعه کامل این فاز 4.8 میلیارد دلار می باشد. طرح توسعه فاز 19، از نظر تامین مالی و تخصیص منابع آن، یکی از منظم ترین طرحهای توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی به شمار می رود که مطابق با سقف مبلغ تعیین شده خود، به پایان کار خود رسیده است. درآمد حاصل از فروش محصولات فاز 19 از زمان آغاز به تولید در اردیبشهت 95، 1.5 میلیارد دلار بوده است که با بهره برداری کامل، روند بازگشت سرمایه نیز تسریع شده و به سوددهی خواهد رسید.

گفت و گوی اختصاصی «نفت ما» با مجری طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی، به زودی در این پایگاه خبری-تحلیلی منتشر خواهد شد.

گزارش از: میثم قدیری-نادعلی بای


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما