آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیام تسلیت مدیرعامل شرکت پتروشیمی نگین مکران در پی درگذشت دکتر مصطفی‌زاده

آب آبادان درخت را خشک می کند

آبرسانی به خرمشهر و آبادان با تانکر و آب بسته بندی

ثبت ۴۵ روز هوای آلوده برای شهر نفتی

نفوذ هکرها به پمپ بنزین‎ها

کنگو عضو پانزدهم اوپک شد

راز پایبندی اوپک به توافق

فعلا اولویت؛امضای قراردادهای نفتی نیست

دستاورد اجلاس ۱۷۴ وزیران اوپک

از مجلس چه کسانی به اوپک رفتند؟

اعلام رقم فساد در شرکت نفتی جنوب؛ زد و بندهای چند میلیون دلاری

عاصمی پور عزادار شد

مراسم تودیع و معارفه مدیران پالایش نفت آبادان

شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

توفان آتش ایران و عربستان با توافق بزک کرده اوپک

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

ارائه خدمات فنی و مهندسی بدون دکل

پتروشیمی باید به سمت تولید نهایی برود

پتروشیمی آبادان تعطیل شد

در اوپک چه کشورهایی از ایران دفاع کردند

بررسی زوایای مختلف اجلاس اوپک

پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

صف خرید آب در آبادان و خرمشهر/عکس

تولید دو نوع محصول پلیمری در پتروشیمی شازند برای اولین بار در کشور/ سود پنج هزار میلیاردی پتروشیمی شازند در سال ۹۶

اوپک پس از برگزاری اجلاس/تصویری

نانو فناوری و افزایش ظرفیت و سرعت صنعت پالایش

۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰کد خبر: 56264
نیازهای بخش فرآوری و پالایش، افزایش ظرفیت و سرعت پالایش و همچنین تبدیل پربازده و موثر هیدروکربن ها و پالایش پربازده (شامل نفت های خام شور و سنگین بیش از حد) آنها به سوخت های تمیز برای حمل و نقل می باشد که نانوغشا ها و نانوکاتالیست ها، راه حلهای فناوری نانو در این زمینه می باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، امروزه بزرگ ترین و اصلی ترین چالش و مشکلی که پیش روی صنعت فرآوری و پالایش نفت خام وجود دارد، کم کردن گسیل گوگرد و دی اکسید کربن به اتمفسر برای ثابت نگه داشتن میزان دی اکسید کربن اتمسفر و مسائل مربوط به پدیده گرم شدن زمین و محدود کردن میزان گازهای گلخانه ای ورودی به جو است. چالش دیگری گه در مقابل این صنعت قرار دارد انتظار بازار و جامعه جهانی از این صنعت برای تولید سوخت و خوراک سازگار با محیط زیست و با کیفیت است. پالایشگاه ها تحت فشار هستند تا در حالی که می بایست از منابع کمتر (مانند فوالد، انرژی و دی اکسید کربن) استفاده کنند، بازدهی و تولید بیشتری داشته باشند.

ناخالصی هایی مانند ترکیبات سنگین آلی در نفت خام نیز چالشی بزرگ پیش راه صنعت فرآوری و پالایش نفت است. این فشارهای روز افزون باعث شده است تا پالایشگاه ها روی کاهش هزینه های خود، کاهش انرژی مصرفی و استفاده از فناوری های نوین برای رسیدن به حداکثر جوابگوی تقاضای بازار و در عین حال فراهم نمودن استانداردهای زیست محیطی، تمرکز کنند. در دو دهه گذشته فناوری نانو سهم قابل توجهی از صنعت فرآوری و تبدیل سوخت های فسیلی را به خود اختصاص داده است. توسعه کاتالیستهای مزوپور Mesoporousمانند  MCM-41 پالایش پایین دستی را به طور قابل توجهی دستخوش تحول کرده است.

نانوفیلترها و نانوذرات این قابلیت را دارند که عناصر و مواد سمی مضر مانند نیتروژن دی اکساید، سولفوراکساید و اسیدهای مربوط به آنها و اندرید اسیدها را از بخار، جیوه را از خاک و آب، با دقت بسیار بالا، جداسازی کنند. همچنین به کمک فناوری نانو می توان محلول هایی را برای جذب کربن و ذخیره دراز مدت، فراهم کرد. به کمک فناوری نانو نوین توسعه و ساخت نسل جدیدی از نانوغشاها، برای ارتقا جداسازی جریان های گاز و حذف ناخالصی ها از نفت، امکانپذیز شده است.

حوزه چالش مهم دیگری که پیش روی صنعت فرآوری نفت وجود دارد، سبک سازی قیر و نفت خام سنگین است. به خاطر چگالی و ویسکوزیته بالا تعامل و انتقال این مواد به نقطه ای که بتوان آنها را به محصولات با ارزش تبدیل کرد، بسیار مشکل است. نانو کاتالیست ها می توانند در سبک سازی قیر و نفت خام سنگین بسیار مثمر ثمر باشند. تلاش های تحقیقاتی جدی برای توسعه فرآیندها و به طور اخص طراحی نانو کاتالیست هایی برای این فرایند همراه با تولید متان و هیدروژن صورت گرفته است.

در مجموع باید گفت که نیازهای بخش فرآوری و پالایش، افزایش ظرفیت و سرعت پالایش و همچنین تبدیل پربازده و موثر هیدروکربن ها و پالایش پربازده (شامل نفت های خام شور و سنگین بیش از حد) آنها به سوخت های تمیز برای حمل و نقل می باشد که نانوغشا ها و نانوکاتالیست ها، راه حلهای فناوری نانو در این زمینه می باشد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما