آخرین اخبار
فراتر از نفت

نانو فناوری و افزایش ظرفیت و سرعت صنعت پالایش

۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰کد خبر: 56264
نیازهای بخش فرآوری و پالایش، افزایش ظرفیت و سرعت پالایش و همچنین تبدیل پربازده و موثر هیدروکربن ها و پالایش پربازده (شامل نفت های خام شور و سنگین بیش از حد) آنها به سوخت های تمیز برای حمل و نقل می باشد که نانوغشا ها و نانوکاتالیست ها، راه حلهای فناوری نانو در این زمینه می باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، امروزه بزرگ ترین و اصلی ترین چالش و مشکلی که پیش روی صنعت فرآوری و پالایش نفت خام وجود دارد، کم کردن گسیل گوگرد و دی اکسید کربن به اتمفسر برای ثابت نگه داشتن میزان دی اکسید کربن اتمسفر و مسائل مربوط به پدیده گرم شدن زمین و محدود کردن میزان گازهای گلخانه ای ورودی به جو است. چالش دیگری گه در مقابل این صنعت قرار دارد انتظار بازار و جامعه جهانی از این صنعت برای تولید سوخت و خوراک سازگار با محیط زیست و با کیفیت است. پالایشگاه ها تحت فشار هستند تا در حالی که می بایست از منابع کمتر (مانند فوالد، انرژی و دی اکسید کربن) استفاده کنند، بازدهی و تولید بیشتری داشته باشند.

ناخالصی هایی مانند ترکیبات سنگین آلی در نفت خام نیز چالشی بزرگ پیش راه صنعت فرآوری و پالایش نفت است. این فشارهای روز افزون باعث شده است تا پالایشگاه ها روی کاهش هزینه های خود، کاهش انرژی مصرفی و استفاده از فناوری های نوین برای رسیدن به حداکثر جوابگوی تقاضای بازار و در عین حال فراهم نمودن استانداردهای زیست محیطی، تمرکز کنند. در دو دهه گذشته فناوری نانو سهم قابل توجهی از صنعت فرآوری و تبدیل سوخت های فسیلی را به خود اختصاص داده است. توسعه کاتالیستهای مزوپور Mesoporousمانند  MCM-41 پالایش پایین دستی را به طور قابل توجهی دستخوش تحول کرده است.

نانوفیلترها و نانوذرات این قابلیت را دارند که عناصر و مواد سمی مضر مانند نیتروژن دی اکساید، سولفوراکساید و اسیدهای مربوط به آنها و اندرید اسیدها را از بخار، جیوه را از خاک و آب، با دقت بسیار بالا، جداسازی کنند. همچنین به کمک فناوری نانو می توان محلول هایی را برای جذب کربن و ذخیره دراز مدت، فراهم کرد. به کمک فناوری نانو نوین توسعه و ساخت نسل جدیدی از نانوغشاها، برای ارتقا جداسازی جریان های گاز و حذف ناخالصی ها از نفت، امکانپذیز شده است.

حوزه چالش مهم دیگری که پیش روی صنعت فرآوری نفت وجود دارد، سبک سازی قیر و نفت خام سنگین است. به خاطر چگالی و ویسکوزیته بالا تعامل و انتقال این مواد به نقطه ای که بتوان آنها را به محصولات با ارزش تبدیل کرد، بسیار مشکل است. نانو کاتالیست ها می توانند در سبک سازی قیر و نفت خام سنگین بسیار مثمر ثمر باشند. تلاش های تحقیقاتی جدی برای توسعه فرآیندها و به طور اخص طراحی نانو کاتالیست هایی برای این فرایند همراه با تولید متان و هیدروژن صورت گرفته است.

در مجموع باید گفت که نیازهای بخش فرآوری و پالایش، افزایش ظرفیت و سرعت پالایش و همچنین تبدیل پربازده و موثر هیدروکربن ها و پالایش پربازده (شامل نفت های خام شور و سنگین بیش از حد) آنها به سوخت های تمیز برای حمل و نقل می باشد که نانوغشا ها و نانوکاتالیست ها، راه حلهای فناوری نانو در این زمینه می باشد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما