آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیام های آموزشی شرکت بهینه سازی در مترو/تصویری

برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی سوخت

انتصاب اعضای شورای مرکزی «سلام»

جنبش «جلیقه زردها» و فرجام سوختهای فسیلی در فرانسه

تولید نفت چین رکورد زد

جزئیات طرح اختصاص روزانه یک لیتر بنزین به هر ایرانی

انتصاب جدید در شرکت نفت

افزایش قربانیان انفجار خط لوله مکزیک

ورود اولین محموله نفتی ایران به کره‌جنوبی

آغاز سومین عرضه نفت خام تا ساعاتی دیگر

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

پتروشیمی جم حامی همیشگی محیط زیست

همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و انرژی پاسارگاد

کشف ۹۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در میناب

سود هرسهم «جم» افزایش می‌یابد

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

برنامه جدید BP در دریای خزر

وزیر نفت در مجلس/تصویری

حضور استاندار یزد در فرودگاه شهید صدوقی این شهر در پی انتشار خبر "نفت ما"

آلمان خرید گاز روسیه را ادامه می دهد

نفتی‌ها ۶۴درصد بیشتر از۹۶حقوق می‌گیرند

ماجرای ادعای توصیه دولت برای خریداری نفت از بورس

ادغام در صنعت نفت عمان

افزایش شمار قربانیان انفجار خط لوله مکزیک

هیچ خلافی در انتصابات ستاره خلیج فارس رخ نداده است

ثبت رکورد بی‌سابقه در عملیات اسیدکاری چاه‌ها در پارس جنوبی

۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶کد خبر: 55616
شرکت انرژی دانا یکی از بزرگترین شرکتهای خصوصی فعال در حوزه نفت و گاز و مجری پروژ ه‌های مختلف در بخش بالا دستی صنایع نفت و گاز کشور می‌باشد. از جمله پروژه‌هایی که در بخش حفاری فراساحل انجام داده است پروژه حفاری چاه‌های فازهای ۱۵ و ۱۶ و همچنین پروژه حفاری چاه‌های فازهای ۱۷B و ۱۸B پارس جنوبی بوده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  مدیر پروژه حفاری فازهای 15 و 16 پارس جنوبی اظهار داشت: این پروژه که تولید گاز آن از پاییز 93 آغاز شده اخیراً موفق به ثبت رکورد جدید و بی‌سابقه‌ای در افزایش تولید یک چاه گازی با انجام عملیات اسیدکاری Rig-Less آن هم با اجرایی نمودن رویه SIMOPs گردیده است.

  وی گفت: با پشتیبانی مدیریت  طرح فازهای 15 و 16 شرکت نفت و گاز پارس (کارفرما) و نیز تیم مهندسی نفت و گاز، در تاریخ  8، 11 و 21 دیماه سال جاری عملیات اسیدکاری چاه‌های فوق‌الذکر با استفاده از افزایه‌های اصلی شرکت هالیبرتون (VCA) و کشتی مجهز اسیدکاری Deep Cleaner نتایج منحصر به فرد ذیل حاصل گردید:

شاخص تمیز سازی (BS & W)

زمان تمیز‌سازی

افزایش بهره‌وری چاه

افزایش فشار تولید چاه

5%

26 ساعت

45%

458 Psi

5%

16 ساعت

 125 %

893 Psi

5%

11.5 ساعت

45%

230 Psi

 

وی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های انجام این عملیات اجرای اسیدکاری Rig-Less است، با توجه به هزینه چند صد هزار دلاری روزانه دکل حفاری، متخصصان این صنعت همواره به دنبال روش‌هایی برای کاهش تعداد روزهای استفاده از دکل در عملیات حفاری، تکمیل، انگیزش و تمیزکاری چاه هستند.

احمدی تصریح کرد: شرکت انرژی دانا با همکاری شرکت نفت و گاز پارس (کارفرما)، شرکت پترودانیال کیش و شرکت دانا اویل سرویس (DOS) موفق به اجرای پروژه ابتکاری اسیدکاری Rig-less گردید که در آن نیازی به اجاره دکل حفاری برای انجام عملیات اسیدکاری نمی‌باشد.

وی عنوان کرد: علاوه بر موارد مذکور اجرای رویه SIMOPs که به معنای انجام اسیدکاری همزمان با تولید می‌باشد توانست عدم انقطاع تولید را تضمین‌نماید چرا که قطع نشدن تولید در فصول سرد سال در کشور همواره از اهمیت استراتژیک برخوردار می‌باشد.

مدیر پروژه حفاری فازهای 15 و 16  پارس جنوبی افزود:   اجرای SIMOPs به نوبه خود نیازمند تغییر رویه‌های معمول در هر دو عملیات اسیدکاری و تولید از یک سو و ایجاد رویه‌های هماهنگی فرا شرکتی در قالب SIMOPs Procedures از سوی دیگر است، هسته اصلی مدیریت این همزمانی عملیات، شناسایی ریسک‌های عملیات همزمان به‌ویژه در حوزه ایمنی بوده است.

وی گفت: بی‌شک، حصول چنین نتایج درخشانی در حوزه صنعت نفت و گاز ایران، بدون وجود همکاری تنگاتنگ شرکت‌های نفت و گاز پارس، حفاری دانا کیش و دانا اویل سرویسز در کنار طراحی مناسب، استفاده از افزایه‌های استاندارد، به‌ویژه عملکرد Diversion خوب اسید (Halliburton VCA) محقق نمی‌گردید، امید است تا با همکاری مجریان محترم در پروژه‌های فعال حوزه نفت و گاز، بتوانیم شاهد تکرار نتایج فوق و بومی‌سازی این خدمات در کشور باشیم.

 

 

از راست به چپ: مهندس بیژن نامی (مدیر عامل شرکت حفاری دانا)، مهندس فررخ علیخانی (مدیر مهندسی نفت و گاز - POGC)، مهندس محمد ایروانی (رئیس هیئت مدیره انرژی دانا)، مهندس رضا فروزش (سرپرست طرح فازهای 15 و 16- POGC)، مهندس حسن احمدی (مدیر پروژه حفاری فازهای 15 و 16- حفاری دانا)، مهندس معروف صمدی (سرپرست آموزش فازهای 15 و 16- POGC) ، مهندس مجید ساعی (مدیرعملیات پروژه حفاری فازهای 15 و 16- شرکت حفاری دانا)

 

 

 

کشتی اسیدکاری Deep Cleaner – سکوی فاز 15  پارس جنوبی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما