آخرین اخبار
فراتر از نفت

حضور مدیر عامل سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

قیمت بنزین واقعی شود قاچاقچی‌ها ریسک نمی‌کنند

تجربه نفت ۱۲۰ دلاری در ماه های آینده

ترامپ به هدف نفتی‌اش درباره ایران نمی رسد

خبری از نفت ارزان در سال ۲۰۱۹ نیست

تقاضا برای نفت اعضای اوپک افزایش می‌یابد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

امضای موافقتنامه مشارکت استراتژیک ادنوک و بیکر هیوز

ایران قدرت مقابله با تحریم نفتی را دارد

جزئیات جدید از اختلاس نفتی در جنوب

بارش اولین باران پاییزی در اهواز/عکس

خرید نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

نظر دولت به احیای کارت سوخت است

بنزین از چه زمانی دو نرخی می‌شود؟

پتروشیمی تعطیل شد

چین به نفت آمریکا پشت کرد

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

انتصاب جدید در شرکت ملی نفت

برندگان و بازندگان نفت ۱۰۰ دلاری

مزایا و معایب عرضه نفت خام در بورس

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاهی با استفاده از سرمایه‌های مردمی

امتیاز احداث جایگاههای سوخت به چه کسانی واگذار میشود؟!

کشورهایی که به قاچاق نفت متهم هستند

گرانی سوخت شایعه است

انفجار در خط لوله نفت در نیجریه با ۲۴ کشته

میادین مشترک در اولویت تامین مالی

جزئیات نحوه تخصیص منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت تشریح شد

۱۵:۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳کد خبر: 55557
تمام منابع حاصل از آخرین مرحله فروش اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران (اسفندماه ٩٤) به طرح توسعه میدان مشترک پارس جنوبی و میادین مشترک نفتی غرب کارون اختصاص دارد که از این میان تاکنون، ٥٢ درصد منابع به طرح های مذکور تخصیص یافته است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  محسن ایرانپور، معاون بررسی، امکان‎سنجی اقتصادی و مالی طرح‎های مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران درباره میزان اختصاص اعتبار تسهیلات حاصل از فروش ٥٠ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت این شرکت در اسفندماه سال ٩٤ گفت: از حدود ٤٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد ریال منابع حاصل از انتشار این اوراق، تاکنون حدود ٥٢ درصد یعنی بالغ بر ٢٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد ریال به طرح های توسعه ای کشور در میدان های مشترک غرب کارون و پارس جنوبی اختصاص یافته است.

٢٥ اسفندماه پارسال، ٣٥ میلیون برگه از اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران با نماد «مپارس٧١٢» به ارزش ٣٣٩٨٥ میلیارد ریال و تعداد ١٥ میلیون برگه از اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران با نماد «مغرب٩٧١٢» به ارزش ١٤٥٥١ میلیارد ریال در بورس تهران عرضه و به این ترتیب، بیش از ٤٨ هزار میلیارد ریال منابع اعتباری از محل فروش این اوراق حاصل شد.

ایرانپور در این زمینه ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران بر اساس بندهای قانونی بودجه ٩٤، مجوز انتشار ٧٠ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت را در اختیار داشت و بنا بود این اوراق برای تامین بخشی از سرمایه مورد نیاز برخی شرکت‎های تابعه به فروش برسد که با توجه به اولویت توسعه میادین مشترک، مقرر شد ٥٠ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکتی که منتشر می شود به تامین منابع مالی مورد نیاز میدان مشترک پارس جنوبی و میدان های نفتی غرب کارون اختصاص یابد.

به گفته وی، این تغییر در قالب اصلاحیه ای به تصویب شورای اقتصاد رسید و سرانجام اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران در اسفندماه پارسال منتشر شد که به دلیل همزمانی با آخرین روزهای سال (٢٥ اسفندماه)، منابع حاصل از فروش اوراق در فروردین ماه در اختیار شرکت ملی نفت قرار گرفت.

معاون بررسی، امکان‎سنجی اقتصادی و مالی طرح‎های مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تغییر هدفگذاری درباره محل هزینه‎کرد منابع حاصل از انتشار اوراق مشارکت و استفاده از آن برای تامین اعتبار مورد نیاز میدان های مشترک، خاطرنشان کرد: این تغییر و تعیین مکانیسمی برای فرایند تخصیص و توزیع اعتبار آن تاحدودی زمانبر شد و عملا از تیرماه امسال، تخصیص اعتبار آغاز شد.    

این مقام مسئول اظهار کرد: از تیرماه امسال تاکنون، ٢٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد ریال از این اعتبار به طرح های توسعه ای میادین مشترک مدنظر اختصاص یافته است و بر اساس برنامه ریزی، این رقم تا پایان سال به ٣٢ هزار و ٤٠٠ میلیارد ریال افزایش می یابد. مابقی اعتبار نیز سال آینده صرف این میادین خواهد شد.

بر اساس این گزارش، توسعه میدان گازی پارس جنوبی و میادین مشترک غرب کارون از اولویت های وزارت نفت است بطوریکه طی سه سال اخیر، بیش از ٣٠٠ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز در پارس جنوبی افزوده شده و در همین مدت، تولید نفت در میادین مشترک غرب کارون از حدود ٧٠ هزار بشکه در روز به بیش از ٢٧٠ هزار بشکه در روز رسیده است.

منبع : شانا

 


خبرهای مرتبط:



» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما