آخرین اخبار
فراتر از نفت

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

تولید نفت ۲۰ هزار بشکه کاهش یافت

مدیرعامل جدید پتروشیمی جم معارفه شد

مذاکرات عربستان برای خرید سهام مشتری نفت ایران

صنعت نفت در کنار مردم خواهد بود

پایان پیمان نفتی اوپک در اواسط امسال

پرتغال دچار بحران انرژی شد

نفت از مرز ۷۲ دلار گذشت

مخالفت مجلس با بنزین ۲ نرخی

تقدیر مدیر کل محیط زیست بوشهر از مدیرعامل پلی پروپیلن جم

ابلاغ یک دستور العمل برای غرب‌کارون

دو پیش‌بینی از قیمت نفت

انتصاب در پتروشیمی بندرامام

توسعه فعالیت های حفاری در قاره آفریقا

۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲کد خبر: 55288
با توجه به دسترسی آزادانه شرکت های نفتی به ذخایر انرژی در قاره آفریقا در کنار ارائه قرارداد های جذاب اکتشاف و تولید نفت و گاز زمینه فعالیت ده ها شرکت بین المللی به ویژه شرکت های اروپایی را فراهم نموده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،براساس آمار انتشار یافته شرکت بیکر هیوز، فعالیت های حفاری نفت و گاز در قاره آفریقا به سرعت در حال رشد است. و با وجود سایه افکندن بحران رکود اقتصادی بر دنیای امروز از سال 2008 تا کنون تعداد دکل های حفاری فعال، روندی افزایشی داراست. البته از دیرباز فعالیت های حفاری در این قاره در بخش خشکی و با اولویت نفت بوده است.

با توجه به دسترسی آزادانه شرکت های نفتی به ذخایر انرژی در قاره آفریقا در کنار ارائه قرارداد های جذاب اکتشاف و تولید نفت و گاز زمینه فعالیت ده ها شرکت بین المللی به ویژه شرکت های اروپایی را فراهم نموده است.

شمال آفریقا: در بخش شمال آفریقا که از دیرباز به عنوان منطقه ای نفت خیز به شمار می رفته است ما شاهد تولید و عرضه حجم قابل توجهی از گاز طبیعی در دو کشور مصر و الجزایر هستیم. علاوه بر این دو کشور لیبی نیز جز چهارکشور آفریقایی دارنده بیشترین ذخایر گاز می باشد.

ذخایر شیل های گازی نیز در مناطق مختلفی از شمال آفریقا کشف شده اند. بخش اعظم این ذخایر در الجزایر لیبی و تونس و در چهار سازند غدامیس و سیرت قرار گرفته اند. هر چند تاکنون گزارشی رسمی مبنی بر آغاز تولید تجاری گازهای غیر متعارف در این منطقه منتشر نشده است.

غرب آفریقا: از دیرباز ذخایر نفت این منطقه و به ویژه در سال های اخیر مناطق فراساحلی دارای آب های عمیق آن مورد توجه شرکت های نفتی بوده است. هم اینک بخش اعظم گاز تولیدی از گازهای همراه بوده و با توجه به بازار کوچک مصرف گاز در این ناحیه بخش اعظم آن در مشعل ها سوزانده می شود.

اما با توسعه ظرفیت تولید و صادرات ال ان جی ما شاهد توسعه تولید گاز طبیعی بوده ایم. درپروژه کاهش گازهای سوزانده شده در مشعل ها که توسط بانک جهانی پیگیری می شود تلاش می شود که زمینه توسعه مصرف منطقه ای گاز در کنارکاهش حجم گازهای سوزانده شده در مشعل ها فراهم شود.

در غرب آفریقا نیز، توسعه میادین فراساحلی غنا و کنگو با رشد سرمایه گذاری ها روبرو خواهد بود. توسعه میدان عظیم ایگینا در آب های آنگولا که به شرکت توتال واگذار گردیده، بیشترین بودجه توسعه را از آن خود نموده است.

شرق آفریقا: پویاترین بخش توسعه صنعت گاز طبیعی در شرق قاره آفریقا قرار دارد. اگرچه از چند دهه پیش فعالیت های اکتشاف و تولید کوچکی در این ناحیه وجود داشته است شرکت آنادارکوی ایالات متحده با کشف بلوک یک میدان عظیم ویندجامر در سازند رواندا واقع در آب های شمال موزامبیک دروازه جدیدی را از سال 2010 گشود.

کشف جدید هیدروکربوری شرکت استات اویل در آب های تانزانیا، خبری خوب برای ساکنان این کشور فقیر آفریقایی به شمار می رود. مجموع ذخایر گازی در جای این میدان 22 تریلیون فوت مکعب می باشد. عمق آب نیز در این ناحیه 2296 متر است. شرکت نروژی استات اویل 65 درصد سهام این پروژه را در اختیار دارد و 35 درصد بقیه سهام پروژه به اکسون موبیل تعلق دارد.

تولید دولت های موزامبیک، نیجریه، آنگولا و تانزانیا به عنوان دولت های پیشرو در اکتشاف و تولید گاز طبیعی در بستر میادین شرق قاره پهناور آفریقا در سال ۲۰۴۰ ، از مرز ۱۷۵ میلیارد متر مکعب فراتر خواهد رفت.

در مجموع، پیش بینی ها نشان می دهد که مقدار نفت و گاز تولید شده در کشورهای شرق آفریقا در سال ۲۰۴۰ ، از روسیه به عنوان رهبر بازار عرضه گاز طبیعی دنیا فراتر خواهد رفت. رویدادی که می تواند رهبران اتحادیه اروپا را در راهبرد کاهش وابستگی به گاز صادراتی روسیه، در صورت سرمایه گذاری در این منطقه، یاری دهد. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما