آخرین اخبار
فراتر از نفت

چین واردات نفت را از عربستان کاهش می دهد

در تعیین قیمت بنزین، راه را اشتباه رفته‌ایم

بی تاثیر بودن تحریمهای ترامپ بر صادرات نفت ایران

اتهامات ترامپ به اوپک بی معنا است

امضای قرارداد تجاری‌سازی ۵ کاتالیست

امضای۱۲ تفاهم نامه صنعتی ازسوی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

قیمت نفت به ۳۰۰ دلار می رسد

سرنوشتی که با نفت پیوند خورد

رئیس جمهوری آمریکا از اوپک انتقاد کرد

انتصاب جدید در وزارت نفت

تیراندازی شدید به نفرات حراست پالایشگاه بیدبلند ۲ توسط افراد ناشناس

رشد صادرات محصولات پارس جنوبی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

مصرف بنزین خود را چگونه حساب کنیم؟

توزیع گازوئیل یورو۴ در همه جایگاه‌ها

وزیر نفت در مجلس/ تصویری

واکنش وزارت نفت به خبر رویترز

اتمام پروژه های نفت مناطق مرکزی تا پایان سال ۹۷

صنعت نفت در وضع خوبی نیست، کمک کنید

در دادگاه امروز پرونده « دکل نفتی» چه گذشت؟

خبر کشف گاز در جزیره مینو صحت ندارد

ادامه حکم‌رانی روسیه بر بازار نفت چین

ایران و چین پارک پتروشیمی می سازند

افزایش کیفیت گاز در سال آینده

پیش‌بینی عبور قیمت نفت از ۸۰ دلار

توپهایی که به زمین ترکمنستان انداخته شد؛

پشت پرده قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران

۱۱:۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳کد خبر: 54787
اینکه وزارت نفت و شرکت ملی گاز چگونه با این ماجرا برخورد نماید به صداقت آنان در ورود برای حل ریشه ای این مساله بستگی دارد اما آنچه تاکنون آشکار شده ، اینست که شرکت گاز برای جبران خطاهای خود با صدور اطلاعیه خطاب به مردم و محکوم نمودن ترکمنستان و درادامه با دستور قطع گاز صنایع و نیروگاههای شمال کشور شروع به خرج نمودن از جیب مردم و بیت المال نموده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اولین صداهای سازی که با انحلال شرکت ملی صادرات گاز نواخته شد، هم اکنون به گوش مردم می رسد. زمانی که در آبانماه سال جاری وزیر نفت رسماً انحلال شرکت ملی صادرات گاز را اعلام نمود، هرچند با توجه به سابقه این بحث، کارشناسان از شنیدن آن شگفت زده نشدند، اما برای بسیاری از آشنایان به امور بین الملل و تجارت خارجی صنعت نفت، شنیدن این سخن از زبان کسی که در نخستین دوره صدارت خود بر وزارت نفت این شرکت استراتژیک را بنیان گذاشت، بسار بهت آورد بود.

با انحلال شرکت ملی صادرات گاز ایران با توجه به پیگیریهای مجدانه عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، بلافاصله بسیاری از قراردادهای جاری در حوزه تجارت خارجی گاز کشور از شرکت ملی صادرات گاز ایران به عنوان تنها مرکز تخصصی در زمینه عقد قراردادهای گازی به شرکت ملی گاز ایران که فاقد کمترین تجربه در این زمینه بود، منتقل گردید. شرکت ملی گاز بلافاصله برای اینکه خودی نشان دهد قرارداد ترانزیت گاز بین ترکمنستان و آذربایجان را با شرکت "قدیر انرژی" منعقد نمود و مقامات این شرکت با افتخار از کسب 100 مییلیارد تومان سود در این زمینه خبر دادند. اما واقع ماجرا آن بود که شرکت قدیر انرژی، پیش از آنکه موفق به عقد این قرارداد با شرکت ملی گاز شود، از حدود یک سال پیش از آن با شرکت ملی صادرات گاز ایران وارد مذاکره شده بود اما با توجه به ظرافتهای تجارت گاز با همسایگان شمالی و پیچیدگیهای خاص آن و با توجه به درهم تنیده شدن این قرارداد با قرارداد دیگر گازی ایران با آذربایجان موفق به متقاعد کردن کارشناسان شرکت ملی صادرات گاز ایران نشد، فلذا به محض اعلام انحلال و تفکیک شرکت ملی صادرات گاز به عنوان مرکز تجارت گاز ایران، و در واقع توزیع وظایف آن میان شرکتهای اصلی زیرمجموعه وزارت نفت و انتقال قراردادهای خطوط لوله به شرکت ملی گاز با استفاده از فرصت به وجود آمده، بلافاصله به شرکت ملی گاز مراجعه کرد و قرارداد مذکور را با آن شرکت منعقد نمود که اولین اثر اجرا شدن آن قرارداد را مردم در آبان ماه و با ورود نخستین موج سرما در شمال کشور با قطع گاز استانهای شمالی احساس نمودند، اما شرکت ملی گاز با علم به علت اصلی قطع گاز در آن مقطع همچنان با قطع گاز صنایع و نیروگاهها و ترغیب مردم به کم مصرف کردن سعی در لاپوشانی خطای خود در ورود به حوزه ای که تخصصی در  آن نداشت کرد.

اما این تمام ماجرا نبود. طرف ترکمنستانی که همیشه شریک نامطمئنی برای ایران بوده چه هنگامی که جهت حل و فصل اختلافات مالی خود پذیرای میهمانان ایرانی خود بود از نحوه برخورد غیر حرفه ای آنان (رفتن هیات ایرانی به فرودگاه و بازگشت مجدد به مذاکره) چنان دریافت که با قطع گاز می تواند به اهداف خود دست یابد. شایان ذکر است که هنر یک مذاکره کننده پیشبرد منافع ملی با وجود همه اختلافات است. با اینکه طلب غیر معقول 1.8 میلیارد دلاری ترکمنستان مربوط به دولت قبل بود ولی تا قبل از انحلال شرکت ملی صادرات گاز ، ترکمنها حرفی از قطعی گاز نزده بودند و این شرکت توانسته بود قرارداد را سرپا نگه بدارد. نکته دیگر اینکه مطبوعات ترکمنستان ادعای بزخری گاز این کشور توسط عراقی را مطرح کرده اند لذا فرصت را غنیمت شمرده و گاز را قطع کردند. هنر مذاکره کننده فقط مصافحه ، لبخند، نوشیدن قهوه و چای نیست ، بلکه باید تخصص و تکنیکهای مذاکره و خصوصا تاکتیکهای روانی را دانست، با زبان انگلیسی و حقوق و قراردادهای انرژی که لازمه کار یک دیپلمات نفتی و گازی است، آشنایی داشت. عدم آشنایی با اینگونه آداب و فنون مذاکرات دیپلماتیک انرژی، لاجرم اینگونه در ذهن متبادر می کند که از جانب ایران در مذاکرات اخیر، چیزی جز تهدید یا التماس مطرح نشده است. اشتباه وزارت نفت در انحلال شرکت ملی صادرات گاز و محول نمودن وظایف تجاری و غیرعملیاتی به یک شرکت عملیاتی و غیر متخصص در این زمینه، باعث شد تا طرف ترکمنستانی دست ایران را بخواند. وقتی تنها مرکز تخصصی مذاکرات و قراردادهای گازی یک شبه منحل می شود نباید از ترکمنستان غیر از این انتظاری داشت باشیم. با این وضعیت باید منتظر عواقیب منفی این ماجرا هم باشیم.

اینکه وزارت نفت و شرکت ملی گاز چگونه با این ماجرا برخورد نماید به صداقت آنان در ورود برای حل ریشه ای این مساله بستگی دارد اما آنچه تاکنون آشکار شده ، اینست که شرکت گاز برای جبران خطاهای خود با صدور اطلاعیه خطاب به مردم و محکوم نمودن ترکمنستان و درادامه با دستور قطع گاز صنایع و نیروگاههای شمال کشور شروع به خرج نمودن از جیب مردم و بیت المال نموده است.

اما این راه حل موضوع نیست، چرا که ایران به عنوان بزرگترین دارنده منابع گازی متعارف جهان به تدریج با مازاد گاز تولیدی خود مواجه می شود و همانند تمامی کشورهای صادرکننده گاز در منطقه مانند روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، قطر، و ... که دارای ساختاری منسجم یکپارچه برای تجارت گاز هستند باید تمامی تلاش خود را در یکپارچه سازی این حوزه متمرکز نماید نه آنکه آن را یک شبه همانند آنچه در خصوص سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دولت نهم اتفاق افتاد و دولت جدید پس از چندسال با تحمل خسارت سنگین به مردم مجبور به بازسازی آن شد از بیخ و بن نابود سازد.

واقیعت آنست که چند سالی می شود که تجارت خارجی گاز کشور به ویترینی جذاب تبدیل شده که تصاحب آن به آوردگاه درونی میان شرکتهای اصلی وزارت نفت مبدل گشته است. از زمان تاسیس شرکت ملی صادرات گاز ایران که زیرمجموعه معاونت بین الملل شرکت ملی نفت ایران بود و نظر به درجه اهمیت آن بسیاری از مکاتبات آن مستقیما با شخص وزیر صورت می گرفت، همواره شرکت ملی گاز ایران را به عنوان سازمانی لوکس که می تواند مزایای زیادی را نصیب آن کند می نگریسته و درصدد تصاحب وظایف و اختیارات آن بودند، غافل از اینکه این شرکت در حوزه ای بسیار حساس فعالیت می کند که عدم تبحر و تخصص در آن می تواند خسارات زیادی را به کشور تحمیل نماید که از جمله آن می توان به عدم تعامل درست شرکت ملی گاز ایران با ترکیه و در نتیجه درخواست 13 میلیارد دلاری خسارت از ایران اشاره کرد که در نتیجه تلاشهای کارشناسان شرکت ملی صادرات گاز، پس از انتقال این قرارداد از شرکت ملی گاز به شرکت صادرات گاز، این رقم به کمتر از 2 میلیارد دلار کاهش یافت.

اکنون انتظار آنست تا تبعات این خطای وزارت نفت در توزیع وظایف سازمانی که باید یکپارچه بماند بیش از این دامن کشور و مردم را نگرفته است، این وزارتخانه هرچه زودتر با تجمیع وظایف تجارت خارجی گاز در یک شرکت یا سازمان درصدد جبران مافات برآید.

نادعلی بای/سردبیر


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» حسن | ساعت ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
23
1
تشکر از تحلیل بسیار عالیتون

تازه فهمیدم چرا اینقدر اصرار به انحلال شرکت ملی صادرات گاز وجود داشت و شرکت گاز حتی حاضر به جذب متخصصین صادرت گاز بعد از انحلالش نبود ...
» پانیسا | ساعت ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
12
1
یادداشت واقعی هستش ممنون از سایت نفت ما
دلیل اصلی انحلال شرکت ملی صادرات گاز به این خاطره که خط قرمز ایران در عدم صدور گاز به کشورهای اروپایی است و ایران عملا خود را از این حق مسلم صادرات محروم کرده است
» ه.ب | ساعت ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
1
3
یعنی میفرمایید ترکمنستان خوب نگاه کرده کی شرکت صادرات گاز ایران منحل میشه حالا شروع کنه؟؟؟ اگه اینطوریه پس ماجرای سال 86 چی میشه که ترکمنستان بهانه آورد به نظر میرسه انحلال شرکت صادرات گاز تو واکنشی که ما میتونستیم نشون بدیم تاثیر دارد ولی نه اینکه دلیل اصلی رفتار فعلی ترکمنستان باشد.
» امامی | ساعت ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
7
0
شرکت گاز حتی یک نفر مذاکره کننده حرفه ایی مسلط به زبان انگلیسی و آشنا با مسائل تجاری و ژئوپولیتیکی در بازارهای بین المللی گاز ندارد
» محسن | ساعت ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
1
3
با سلام
به نظرم تحلیل اصلا درستی نیست . زیرا قرارداد واردات گاز از ترکمنستان از بدو امر در دست شرکت ملی گاز ایران بوده است و اصلا شرکت صادرات گاز در آن نظارتی نداشته است . ضمن اینکه انحلال شرکت صادرات گاز و تجمیع وظایف در شرکت ملی گاز ایران بسیار تصمیم درستی بوده است زیرا این شرکت ملی گاز است که تمام تاسیسات و خطوط لوله و پالایشگاه و دیپچینگ را در اختیار دارد و این تجمیع به نفع صادرات گاز کشور است .
ضمن اینکه قطع گاز توسط ترکمن ها ضررش فقط متوجه آنهاست زیرا بهترین مشتری گاز خود که کشور همایشون ایران هست و از دست میدهند .
» بهنام | ساعت ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
0
6
با سلام
به نظر میرسه این تحلیل خیلی مغرضانه است و این فقط زیر سوال بردن زحمات کارکنان خدوم شرکت ملی گاز ایران است . چرا واقعا به جای کمک به اقتصاد کشور همه به فکر منافع شخصی خودمون هستیم .
شرکت صادرات گاز اگر میخواست موفق باشه تا حالا باید دو تا قرارداد درست می بست اما کو و کجاست . دریغ از یک کار که تونسته باشن تمام کنند .
» علی | ساعت ۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
8
0
متاسفانه تخصص و نظرات کارشناسی در وزارت نفت به هیچ گرفته میشود و به راحتی و یک شبه زیرساختهای کارآمد و با تجربه را بهم میریزند ، تبعات آن خسارات هنگفتی است که به کشور وارد میشود بطور مثال پروژه کرسنت ، اختلافات با طرف ترکی و حالا واردات گاز از ترکمنستان . تا کی باید بخاطر ندانم کاری منافع ملی ما بخطر بیافتد . زمزمه انحلال شرکت تخصصی صادرات گاز و عدم تعیین تکلیف تعداد بسیاری از نیروهای متخصص و کارآمد این شرکت نتیجه همین سیاست های اشتباه است .
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما