آخرین اخبار
فراتر از نفت

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

اطلاعیه نخستین عرضه نفت‎خام سنگین شرکت نفت

ایران؛ موضوع اصلی دیدار اعضای اوپک

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست

کاهش ۳۰ درصدی صادرات میعانات گازی

تعویق تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا

رکورد قیمت نفت شکسته شد

هند به تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تن داد؟

برای فروش نفت برنامه داریم

نصب و راه اندازی یک سیستم جدید در نفت آجاری

تولید نفت میدان دورود افزایش یافت

حضور مدیر عاملNPC در مجلس/تصویری

احداث پتروشیمی در فلات مرکزی ممنوع شود

عراق به گاز ایران نیاز دارد

برخی رسانه ها با بزرگنمایی دروغین دادگاه پتروشیمی به دنبال اهداف سیاسی هستند

مخالفت هند با توقف واردات نفت ایران

نفت عراق جایگزین نفت ایران می شود؟

امضای موافقتنامه اکتشاف و تولید انی با شرکت نفت راس الخیمه

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شل در صنعت نفت و گاز نیجریه

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۲/۰۲

در فضای ملتهب نمی توان قضاوت عادلانه ای منطبق با واقعیت صورت بگیرد

اتهامات را قبول ندارم/آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

ضبط ۱۵ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان شرقی

آغاز چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون

فعال شدن سامانه امریه وزارت نفت

چشم انداز روشن سامانه های شناور تولید در میادین فراساحلی

۱۳:۹ - ۱۳۹۵/۸/۲۴کد خبر: 51321
طراحی، ساخت و راه اندازی این شناور شرکت دلتا هَوس را باید دستاوردی بزرگ برای صنعت نفت و گاز دانست. این شناور به سادگی از قابلیت انتقال به سایر میادین فراساحلی برخوردار بوده و هم اکنون نفت تولید شده در چهار بلوک، در آن ذخیره می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شرکت دلتا هَوس  DELTA HOUSEبهره برداری از سه بلوک میدان می سی سی پی کنیون با میانگین عمق ۱۳۷۲ متر و قرار گرفتن میدان در اعماق ۳۶۵۸ تا ۵۴۸۶  متری را با بهره گیری از یک سامانه غول پیکر شناور تولیدFPS  آغاز نموده است.

اما طراحی، ساخت و راه اندازی این شناور را باید دستاوردی بزرگ برای صنعت نفت و گاز دانست. این شناور به سادگی از قابلیت انتقال به سایر میادین فراساحلی برخوردار بوده و هم اکنون نفت تولید شده در چهار بلوک، در آن ذخیره می شود. گفته می شود این شناور برای ۲۵ سال تولید مداوم طراحی و ساخته شده است.

هم اکنون ۷ چاه به این شناور متصل شده و ۷ چاه دیگر نیز در مراحل مختلف اتصال به آن می باشد. آب مورد نیاز این غول ذخیره سازی نفت به صورت مستقل تامین شده و از امکان تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت، ۲۴۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی و ۴۰ هزار بشکه آب برخوردار می باشد. همچنین براساس اعلام مدیران شرکت سازنده این شناور می تواند به چاه های اکتشافی نیز متصل گردد.

ما می دانیم که به دلیل محدودیت زمانی، مدیران دلتاهوس باید ظرف سه سال تولید از میدان را آغاز می نمودند. بدین ترتیب اجاره و یا ساخت یک شناور در دستور کار قرار گرفت. کل بودجه پروژه 1.2 میلیارد دلار تعیین گردیده است. نصب ۵۶ کیلومتر خط لوله ۱۲ اینچی در بستر دریا از دیگر بخش های این طرح محسوب می شود. یک خط لوله ۵۰ کیلومتری ۱۲ اینچی نیز برای انتقال گاز برداشت شده و تحویل آن به پایانه های شرکت بریتیش پترولیوم در نظر گرفته شده است.

در پایان سال ۲۰۱۴ بود که حفاری شش حلقه چاه این طرح انجام گردید. و براساس برنامه، چهار حلقه چاه دیگر در حال حفاری و تکمیل هستند. هم اکنون دو پکیج تاسیسات سرچاهی زیردریایی نیز نصب و راه اندازی شده است. در مجموع این شناور، سرمایه گذاری و زمان مورد نیاز برای توسعه میدان را کاهش چشمگیری داده و سودآوری قال توجهی را به ارمغان آورده است. فراموش نکنید که با قیمت های کنونی نفت خام، رقابت برای کاهش هزینه های تمام شده بیش از همیشه در دستور کار غول های صنعت نفت قرار گرفته است.

این شناور نسبت به نمونه های مشابه ۴۰ درصد بزرگتر بوده و در ساخت آن تلاش شده که وزن آن کمتر و قابلیت شناوری آن افزایش یابد. اتصال رایزرها به شناور از دیگر دستاوردهای این پروژه برای کمک به کاهش وزن آن محسوب می شود. و سرانجام اینکه طراحی این شناور به گونه ای انجام شده که نیاز به آب توازن، کمتر از محصولات مشابه باشد. بدین ترتیب می توان پیش بینی نمود که چشم انداز بازار فردای این شناورها، درخشان تر از امروز خواهد بود.

 محسن داوری/کارشناس امور بین المللی انرژی

منبع: Offshore Monthly


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما