آخرین اخبار
فراتر از نفت

امضای تفاهم نامه شرکت پژوهش و فناوری با هلدینگ خلیج فارس

نگهداشت انرژی یک ضرورت ملی است

نیکلاس مادورو:۷۰ درصد افت تولید نفت را احیا می‌کنیم

کسب رتبه اول میزان تولید توسط پتروشیمی پردیس

تهران، میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران خواهد بود

درخشش پتروشیمی شیمی بافت در بین ۱۰۰ برند برتر صنعتی

تلاش ونزوئلا برای بازگشت به بازار نفت

تحقق "۹۸.۵" درصدی برنامه تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی

امکان عرضه بنزین کمتر از ۱۰۰۰ تومان فراهم می شود

بازار نفت اشباع می شود

مراحل سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران

پتروشیمی خراسان پیشرو در کسب جوایز تعالی

برگزیدگان هشتمین همایش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی معرفی شدند

راهکارهای نگهداشت توان تولید گاز در سرخون و گشوی جنوبی بررسی شد

توسعه پایدار صنعت پتروشیمی با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی

فعالیت صیادان چینی در کانون آلودگی نفتی سانچی

مالچ طبیعی بهتر است یا مالچ صنعتی؟

تاپی بهتر است یا صلح ؟

اجرای ۸۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی در زاهدان تا پایان سال ۹۷

دستور توقف آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شد

قرارداد های نفتی که امسال امضا نشد

پتروشیمی ها پیشرو تعالی در صنعت نفت

آخرین خبرها از پارامترهای بنزین تهران

تاکید بر لزوم مشارکت فعال هلدینگ ها در جایزه تعالی پتروشیمی

پیشرفت ۴۲ درصدی پروژه بهینه سازی POLY H پتروشیمی شهید تندگویان

تحقق وعده وزارت نفت در افزایش برداشت از غرب کارون

نورالدین شهنازی‌زاده
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۸/۲۴کد خبر: 51315
با روی کار آمدن دولت یازدهم، افزایش توان تولید نفت و گاز از همان روزهای نخست استقرار دولت به اولویت اصلی وزارت نفت ایران تبدیل شد و توسعه میادین نفتی مشترک غرب کارون، اصلی‌ترین گزینه برای افزایش تولید نفت است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، تولید غرب کارون هم اکنون از محل میدان های آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی و آزادگان جنوبی به بیش از ٢٦٠ هزار بشکه در روز رسیده است؛ بنابراین تعهد صنعت نفت در سال ٩٤ در این بخش عملی شده ‌است.

ایران رتبه نخست ذخایر نفت و گاز قابل برداشت جهان را دارد؛ این جمله را بدون تردید بارها و بارها شنیده‌اید؛ حقیقتی که اثبات آن چندان کار دشواری نیست. بر اساس آمار موجود ایران ١٥٧ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، ٣٤ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی و درمجموع ٣٦٩ میلیارد بشکه معادل نفت خام در اختیار دارد.

هفتمین میدان بزرگ نفتی جهان میدان آزادگان ایران است که حدود ١٠‌درصد کل ذخایر قابل برداشت کشور را در خود جای داده‌ است. موارد یاد شده بخشی از دارایی‌ها و ظرفیت‌های گسترده ایران در بخش نفت و گاز است؛ اما این دارایی‎ها زمانی ارزشمند است که زیرساخت‌های لازم برای استفاده از آنها فراهم باشد؛ امری که در سال‌های گذشته با توجه به شدت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به‌ویژه در صنعت نفت به‌خوبی پیاده‌سازی نشد و در مواقعی حتی منجر به نزول جایگاه ایران در میان کشورهای دارنده ذخایر نفت و گازی شد.

در این میان با روی کار آمدن دولت یازدهم، افزایش توان تولید نفت و گاز از همان روزهای نخست استقرار دولت به اولویت اصلی وزارت نفت ایران تبدیل شد و توسعه میادین نفتی مشترک غرب کارون، اصلی‌ترین گزینه برای افزایش تولید نفت است.

امروز یکی دیگر از وعده‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران تحقق یافته‌است؛ وعده‌ای که در نگاه نخست به سرانجام رسیدنش آن‌هم در دوران تحریم، بسیار سخت و پیچیده بود. اما با تلاش و همت کارکنان، متخصصان و مسئولان صنعت نفت این مهم به انجام رسید و تولید نفت از میادین مشترک نفتی با عراق در منطقه غرب کارون افزایش یافت. 

میدان آزادگان شمالی در قالب قرارداد بیع متقابل با مشارکت و سرمایه‌گذاری سی‎ان‎پی‎سی چین به بهره‌برداری رسمی رسید. این میدان با سرمایه‌گذاری ٢ میلیارد و ٥٥٠ میلیون دلار و در طول ٧٢ ماه به‌ثمر رسید و طول زمان برداشت از آن پنج‎ساله خواهد بود.

بر اساس آمار موجود میزان نفت درجای این میدان معادل ٥,٦ میلیارد بشکه نفت خام است که با احتساب ضریب بازیافت حدود ٦‌ درصد، نفت قابل استحصال میدان معادل ۳۳۰ میلیون بشکه نفت خام است. عملیات توسعه میدان به‌روش بیع متقابل به‌منظور ایجاد ظرفیت تولید، فرآورش و انتقال حداکثر ٧٥ هزار بشکه نفت خام در فاز نخست از طریق حفر مجموع ۵۸ حلقه چاه، شامل ۴۳ حلقه چاه تولیدی افقی، ۲ حلقه چاه توصیفی عمودی، یک حلقه چاه کلیدی عمودی، ۲ حلقه چاه دفع پساب و ۱۰ حلقه چاه جهت انجام طرح نیمه صنعتی ازدیاد برداشت، انجام شده‌است.

تولید غرب کارون هم اکنون از محل میدان های آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی و آزادگان جنوبی به بیش از ٢٦٠ هزار بشکه در روز رسیده است؛ بنابراین تعهد صنعت نفت در سال ٩٤ در این بخش عملی شده ‌است.

باید تاکید کنم که چینی‌ها شریکی راهبردی برای صنعت نفت کشور به‌شمار می‌روند که در شرایط سخت با ایران همکاری داشته‌اند و قصد نداریم این شریک راهبردی خود را کنار بگذاریم.   

 مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما