آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

چشم انداز جهانی حفاری فراساحلی در سال ۲۰۲۰

۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۸/۲۳کد خبر: 51280
تا سال ۲۰۲۰، کشورهای آسیایی تشنه انرژی، کانون رشد مصرف سوختهای فسیلی بوده و با ورود اکثر میادین خشکی هیدروکربوری به نیمه دوم عمر و کاهش تدریجی تولید از آنها، شرکتها را روانه دریاها نموده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در حوزه حفاری فراساحلی از 80 میلیارد دلار در سال گذشته، در پایان دهه کنونی و با رشد متوسط بیش از 10 درصدی، به 134 میلیارد دلار خواهد رسید.

پایگاه موسسه پژوهشی ریپورتس در گزارش خود اعلام نموده که با افزایش تقاضای جهانی نفت و گاز در سالهای اخیر و بالا رفتن مقدار سرمایه گذاریهای انجام شده توسط شرکتهای بین المللی در بخش فراساحلی، آینده جذابی برای این صنعت وجود خواهد داشت. همچنین با توسعه فعالیتهای حفاری اکتشافی در آبهای فوق عمیق به ویژه در آسیا و اقیانوسیه، چشم اندازهای فرارو، جذاب تر شده است. این شرایط، باعث گردیده که شرکتهای ارائه دهنده خدمات حفاری، سازندگان تجهیزات و تامین کنندگان نیروی انسانی مورد نیاز نیز در این بازار به سودآوری بیشتری دست یابند.

تا سال 2020، کشورهای آسیایی تشنه انرژی، کانون رشد مصرف سوختهای فسیلی بوده و با ورود اکثر میادین خشکی هیدروکربوری به نیمه دوم عمر و کاهش تدریجی تولید از آنها، شرکتها را روانه دریاها نموده است.

بازار حفاری فراساحلی را می توان از نظر جغرافیایی به بخشهای زیر تقسیم نمود: آسیا و اقیانوسیه، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی.

بر اساس این گزارش، ارزش بازار آسیا و اقیانوسیه بیش از سایر مناطق بوده، هرچند مثلث طلایی خلیج مکزیک، برزیل و غرب آفریقا همچنان و تا پایان دهه کنونی، در کانون تمرکز شرکتهای حفاری فراساحلی خواهد بود. اما از سال 2019 ، با افزایش ارزش بازار رو به رشد آسیا و اقیانوسیه از 19 میلیارد دلار کنونی به 35 میلیارد دلار، این منطقه از خلیج مکزیک پیشی خواهد گرفت. اما خلیج مکزیک در رتبه دوم باقی خواهد ماند.

بازار حفاری فراساحلی از خدمات مختلفی مانند حفاری جهت دار، نمودارگیری، مانده یابی، اسیدکاری، سیمان کاری و ... تشکیل شده که تجهیزات مورد نیاز برای ارائه این سرویس ها در آبهای کم عمق، عمیق و فوق عمیق با هم تفاوتهای چشمگیری دارند. در این میان، 78 درصد سرمایه گذاریها به شرکتهای پیمانکار حفاری تعلق خواهد گرفت. از سوی دیگر، سهم آبهای کم عمق همچنان بیش از سایر مناطق فراساحلی خواهد بود.

در این گزارش شرکتهای آتوود اوشنیک، بیکرهوگز، دیاموند آفشور، چاینا اویلفیلد، انسکو، هالیبرتون، کا.سی.ای دیوتاگ، مارسک، نابورس، نوبل، شلمبرژر، سیدریل، ترنس اوشن و ودرفورد به عنوان شرکتهای پیشرو در این بازار در دهه کنونی معرفی شده اند.

گفتنی است آبهای نروژ از دیگر کانونهای سرمایه گذاری در سالهای فرارو خواهد بود. هرچند به دلیل شرایط آب و هوایی دشوار دریای شمال، حفاری در آبهای پرتلاطم آن نیازمند تجارب عملیاتی و دارا بودن فناوریهای پیشرو خواهد بود.

کارشناسان معتقدند به دلیل ریسک زیاد حفاری های اکتشافی و بالا رفتن مخارج، هزینه های یافتن میادین جدید برای فعالان این صنعت، بسیار بالا خواهد بود. به علاوه، مقررات دولتی، هزینه های اکتشاف، نوسانات قیمت نفت و قراردادهای واگذاری میادین از دیگر عوامل تاثیرگذار بر افق فعالیت حفاری فراساحلی خواهد بود.

محسن داوری/ کارشناس امور بین المللی انرژی

منبع: www.oilandgasnewsonline.com

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما