آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

پشت پرده جدایی سید مهدی حسینی از نفت

شرکت برگزارکننده همایش های میلیاردی عامل جدایی حسینی از نفت

۱۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۸/۱کد خبر: 50632
سید مهدی حسینی که در دوره های پیشین وزارت نفت با قراردادهای بیع متقابل شناخته میشد و مدافع سر سخت آن قراردادها بود در دوره تازه با قراردادهای IPCنام خود را پیوند زد و رییس کمیته تدوین این قراردادها شد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،  در دوسالی که سید مهدی حسینی و تیمش مشغول تدوین این قراردادها بودند زنگنه همواره پشت این حرکت بود و به موازات مذاکرات هسته ای و به سرانجام رسیدن آن،متن تازه قراردادهای نفتی هم اصلاح و رونمایی شد و به تصویب دولت هم رسید. اما با بالا گرفتن انتقادهای مخالفین، دولت تقریبا عقب نشینی کرد و باب اصلاح و تجدید نظر در این قراردادها را باز کرد.این اصلاح مجدد در حالی رخ می داد که سید مهدی حسینی کماکان از متن اولیه دفاع میکرد و انتظارش این بود که زنگنه هم به مانند او از متن اولیه دفاع کند. اما ماجرا فقط این نبود. از داخل نفت هم کسی با سید مهدی حسینی همراه نبود.

کانال تلگرامی "از نفت چه خبر" نوشت : نفتی ها او را کمی لجباز و غیر دیپلمات میدانستند. اختلاف او و رکن الدین جوادی بین همه نفتی ها معروف شده است.از طرفی هم زمانی نیا معاون بین الملل نفت هم با سید مهدی حسینی همراه نبود. منوچهری هم قراردادهای IPCرا پروژه شخصی حسینی خطاب میکرد و بارها به طعنه و کنایه در جلسات گفته و میگوید که این قراردادها( متن اولیه) مشکل بسیاری دارد.اینها همه در حالی است که سید مهدی حسینی به خاطر همراهی با یک شرکت که کارش سمینار برگزار کردن است به شدت مورد طعنه و کنایه نفتی هاست. این شرکت که سابقه خوبی هم در نفت ندارد کنفرانس رونمایی از قراردادهای نفتی را در آذرماه 94 در تهران برگزار کرد که به دلیل نزدیکی به سید مهدی حسینی حرف و حدیثهای بسیاری را برای این مدیر ارشد نفتی رقم زد. ماجرای اصلاح  متن اولیه قراردادها که به جلسات فشرده ستاد اقتصاد مقاومتی و جلسه با سازمان بازرسی و کمیسیون های مختلف مجلس کشیده شد هر چقدر که جلوتر رفت سید مهدی حسینی را خسته تر کرد وناامید تر کرد که زنگنه از متن اولیه که به تصویب دولت هم رسیده بود،دفاع کند.
 
تا اینکه در جلسه ای که با مدیران ارشد بانک مرکزی برقرار بود و زنگنه و حسینی به اتفاق در آن شرکت کرده بودند،حسینی با حالت قهر جلسه را ترک میکند،چرا که زنگنه اجازه صبحت به او در جواب انتقادهای کارشناسان بانک مرکزی را نداده بود. به تازگی گفته میشود سید مهدی حسینی در یک گروه تلگرامی متنی را پر از کنایه و گلایه از نفت منتشر کرده است که ما داریم فرصت های رقابت را در نسبت با همسایگان مان به خصوص عراق از دست میدهیم. متن اصلاح شده قراردادها قرار است توسط منوچهری هدایت و راهبری شود.
 
در این روزها بین نفتی ها یک اصطلاح و کلام در حال جا افتادن است که قراردادهای تازه نه IPCکه "ّبیع متقابل جدید "است. در واقع سید مهدی حسینی قافیه را به منتقدان داخلی خود در نفت باخت و ماحصل کار خود را امروز در دست کسانی می بیند که روزی پشت سر او می گفتند" IPC پروژه شخصی آقای حسینی است"./

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما