آخرین اخبار
فراتر از نفت

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

کارت سوخت گرفتار سیاسی‌کاری

۱۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۴/۲۸کد خبر: 45544
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران که پیشتر از حامیان جدی استفاده از کارت سوخت بود، حال استفاده از کارت سوخت را با وجود تاکید نهادهایی مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت کشورو مرکز پژوهش های مجلس، امری زائد دانسته است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،هفته گذشته، یک فوریت لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95 به تصویب مجلس رسید که از مهم‌ترین بخش‌های این لایحه درخواست حذف بند «ح» تبصره 14 درباره الزام دولت به حفظ کارت سوخت و عرضه مجدد بنزین دو نرخی  است. در این زمینه وزیر نفت تاکنون اقدامات فراوانی را برای حذف کارایی کارت هوشمند سوخت در سیستم عرضه بنزین از طریق آن، انجام داده است. تلاش برای از بین بردن کارایی کارت سوخت تنها به وزیر نفت منتهی نشده است و برخی از مسئولین وزارت نفت نیز زنگنه را در طرح حذف کارت سوخت همراهی می‌کنند.

سید ناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اظهار نظری عجیب سیاست حفظ سامانه هوشمند سوخت بنزین را حرکت زائدی دانسته که جزء تحمیل بار مالی بر دولت تاثیری در جامعه نداشته است. اینگونه نظرات در مورد کارت سوخت از سوی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حالی مطرح شده است که وی در تاریخ 10 تیرماه 92 درباره مجموعه دستاوردهای پیاده کردن سامانه هوشمند سوخت گفته بود: "اگر بخواهیم به صورت مختصر بگوییم دستاوردهای اجرای این طرح ملی عبارت است از: ایجاد فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، سامان‌دهی حمل و نقل عمومی، ایجاد یک بانک به‌‎روز از اطلاعات خودرو و موتور سیکلت، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی، جلوگیری از قاچاق بنزین، ایجاد ابزار لازم برای مدیریت توزیع و مصرف سوخت، آماده کردن افکار عمومی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به‌صورت مرحله‌ای، ارتقاء سطح فناوری در حوزه اطلاعات و ارتباطات در کشور (کارت هوشمند الکترونیکی) و از همه مهم‌تر صرفه‌جویی که در مصرف و واردات سوخت حاصل شد".

سجادی همچنین  اجرای سامانه هوشمند سوخت در سال‌های اخیر را باعث کنترل رشد مصرف  فرآورده‌های نفتی ، کاهش مصرف بنزین و نفت‌گاز دانسته است، به طوری که اذعان داشته است تا کنون میلیاردها دلار از بابت کاهش واردات بنزین و نفت‌گاز صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در تایید کارایی کارت سوخت اعلام کرده بود که استفاده از کارت سوخت تا پایان سال ١٣٩١ حدود ٦ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است که بیش از ٤٣ میلیارد دلار آن از محل جلوگیری از واردات بنزین و حدود ١٦ میلیارد دلار آن هم از محل مصرف سی.ان.جی به دست آمده است.

وی همچنین در حمایت از کارت سوخت اعلام کرده بود که کاهش 8 میلیون لیتری نفت گاز از بستر کارت سوخت مهیا شده بود و بر ادامه استفاده از این سامانه تاکید کرده بود.

حال وی به دنبال وزیر نفت، با بیان اینکه محقق شدن اهداف استفاده از کارت سوخت، لزوم استفاده از این کارت را از بین برده است بدون ارائه راهکاری جایگزین برای کنترل مصرف بنزین و جلوگیری از قاچاق این فراورده نفتی تلاش در حذف این سامانه اطلاعاتی با ارزش را دارد.

اکنون سوال اینجا است که با وجود تاکید مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت کشور، مرکز پژوهش های مجلس و حتی برخی مدیران ارشد وزارت نفت، عدم شفافیت در اطلاعات مصرف بنزین چه منفعتی را به همراه خواهد داشت و برخورد های سیاسی وزارت نفت با مسائل فنی و تخصصی تا کی ادامه می یابد؟

منبع : تسنیم


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما