آخرین اخبار
فراتر از نفت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

باند توزیع قیرهای بی کیفیت!

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

قیمت نفت از مرز ۶۶ دلار گذشت

پشت پرده برگزاری نمایشگاه نفت کیش به سود چه کسانی است؟

پنجمین عرضه در راه است

عبور نفت از ۶۵ دلار

محصولات پتروشیمی کارون در بازار خاورمیانه بی رقیب است

پیام تسلیت وزیر نفت در پی حادثه تروریستی زاهدان

اقدامات جدید نفت جی در تسهیل صادرات قیر

اعلام نتایج آزمون استخدامی وزارت نیرو

رتبه نخست بانک ایران زمین در پاسخگویی و شفافیت در بین بانکهای خصوصی

CNPC و پتروپارس فاز ۱۱ را توسعه می‌دهند

محکومیت قاچاقچی سوخت در خراسان جنوبی

کمبود نفت سنگین در بازار

تلاش ونزوئلا برای ایجاد بلوک تجاری بدون دلار

عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی؛ گامی برای شناسایی آن

۱۵:۸ - ۱۳۹۵/۴/۱۲کد خبر: 45160
مسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا ، عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی را گامی برای شناسایی آن به عنوان یک کشور و دولت مستقل می داند.

به گزارش نفت ما،مسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا Islamic Human Rights Commission (IHRC)  در لندن است که یک سازمان غیر انتفاعی است که ماموریتش همکاری با سازمانهای مختلف اسلامی و غیر اسلامی برای مبارزه در راستای برقراری عدالت برای همه انسانها بدون توجه به سابقه نژادی، دینی و سیاسی می باشد. این سازمان در سال 1997 در لندن تشکیل شد و از سال 2007 به شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد(ECOSOC)  مشاوره می دهد. این سازمانها حمایتهای بسیاری از مسلمانان تحت ستم و تبعیض در کشورهای مختلف انجام داده است و اعتراضات خود را نشان داده است. این کمیسیون اقدامات متعددی در قبال مسائل فلسطین، بحرین،عراق، عربستان و یمن کرده است.. مسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا ، عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی را گامی برای شناسایی آن به عنوان یک کشور و دولت مستقل می داند.

*کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا، چه اقداماتی برای حمایت از حقوق مردم فلسطین انجام داده است؟

 کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا، در برگزاری روز قدس و همچنین اعلام اعتراض علیه جنایات صهیونیستها و حمایت از مردم فلسطین و غزه اقدامات بسیاری انجام داده است مثلا در مقابل سفارت اسرائیل در لندن تجمعات گوناگونی برگزار کرده ایم یا به دبیر کل سازمان در مورد رفع محاصره غزه و جنایات جنگی اسرائیل نامه نوشته ایم و مهمتر از همه طرح بازگشت فلسطینیان به وطنشان را تهیه کرده ایم.

آیا عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی(International Criminal Law-ICC)، می تواند به شناسایی بین المللی آن بینجامد؟

فلسطین در سال 2012 با 138 رای به عنوان ناظر در سازمان ملل متحد پذیرفته شد و پس از آن نیز پیوستنش به یونسکو گامی برای شناسایی دوژوره (قطعی و کامل) این کشور  بوده است. با الحاق فلسطین به دیوان کیفری بین المللی، اسرائیل درآمدهای مالیاتی فلسطین را بلوکه کرد تا نتواند در دعاوی خود علیه اسرائیل به موفقیت دست یابد. با اینحال همزمان با عضویت فلسطین د ر دیوان، دادگاهی در آمریکا نیز علیه مقامات فلسطینی به اتهام کشته و زخمی کردن صهیونیستها حکم صادر کرده است.

به هرحال باید تاکید کنم که عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی گامی برای شناسایی آن به عنوان یک کشور و دولت مستقل است که هوشمندی فلسطینیان را نشان می دهد. حتی پارلمان اروپا و برخی پارلمانهای کشورهای اروپایی از جمله پارلمان بریتانیا فلسطین را مورد شناسایی قرار داده اند که نتیجه مقاومت حماس است. تحولاتی از این دست نشان می دهد که اسرائیل در حال شکست و نابودی است به ویژه اینکه فرصتی برای طرح جنایات صهیونیستها در دیوان کیفری بین المللی مهیا شده به گونه ای که دولت فلسطینی در اعلامیه درخواست عضویت خود خواستار رسیدگی به جرایم ارتکابی در سرزمینهای اشغالی از ژوئن 2014 شده بود و زمینه برای حمایت بیشتر از مردم فلسطین در راستای احقاق حقوقشان فراهم می آید. 

*گفتگو و ترجمه: نادعلی بای- مدیر مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی نَپتا

منبع: روزنامه مردم سالاری


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما