آخرین اخبار
فراتر از نفت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

باند توزیع قیرهای بی کیفیت!

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

وزیر نفت به مجلس می رود

قیمت نفت از مرز ۶۶ دلار گذشت

پشت پرده برگزاری نمایشگاه نفت کیش به سود چه کسانی است؟

پنجمین عرضه در راه است

عبور نفت از ۶۵ دلار

محصولات پتروشیمی کارون در بازار خاورمیانه بی رقیب است

پیام تسلیت وزیر نفت در پی حادثه تروریستی زاهدان

اقدامات جدید نفت جی در تسهیل صادرات قیر

اعلام نتایج آزمون استخدامی وزارت نیرو

رتبه نخست بانک ایران زمین در پاسخگویی و شفافیت در بین بانکهای خصوصی

CNPC و پتروپارس فاز ۱۱ را توسعه می‌دهند

محکومیت قاچاقچی سوخت در خراسان جنوبی

کمبود نفت سنگین در بازار

تلاش ونزوئلا برای ایجاد بلوک تجاری بدون دلار

دیوان کیفری بین المللی هم رایی به نفع فلسطین صادر نخواهد کرد

۱۵:۴ - ۱۳۹۵/۴/۱۲کد خبر: 45159
اورهان یولدوز ؛رئیس جامعه شیعیان هلند و استاد علوم اسلامی دانشگاه روتردام است. وی معتقد است که دیوان کیفری بین المللی در بهترین حالت، دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را محکوم خواهد کرد.

به گزارش نفت ما ،اورهان یولدوز ؛رئیس جامعه شیعیان هلند و استاد علوم اسلامی دانشگاه روتردام است. وی معتقد است که دیوان کیفری بین المللی در بهترین حالت، دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را محکوم خواهد کرد.

جامعه مسلمانان هلند چه اقدامی برای حمایت از فلسطین انجام داده است؟

اینجا در هلند و در کشورهای غربی رسانه ها در مورد جنایات رژیم صهیونیستی و نقض حقوق بشر در غزه سکوت می کنند و هیچ صدایی از غرب شنیده نمی شود و هیچ رسانه ای آن را نشان نمی دهد. البته، مسلمانان هلندی وحدت خاصی دارند. در مورد فعالیتهای سیاسی مسلمانان هلند، البته نماینده ای به اسم جامعه اسلامی وجود ندارد و از احزاب مناطق مختلف وارد پارلمان می شوند. امروزه، رهبران مذاهب باید زبان وحدتی اتخاذ کنند و در موضع فلسطین تفرقه را کنار بگذارند که دشمن از آن سوء استفاده نکند.

سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب باید راجع به فلسطین و جنایات اسرائیل موضع قویتری بگیرند و اقدام کنند. این سازمانها اکثرا مستقل عمل نمی کنند و تحت تاثیر قدرتهای فرامنطقه ای و جهنمی هستند و لذا نباید خیلی زیاد مسوولیتی را از اینها انتظار داشته باشیم. ما به عنوان مسلمانان هلند نیز تلاش داریم تا با توجه به اینکه لاهه مقر دو دادگاه دیوان دادگستری بین المللی و دیوان کیفری بین المللی است، اصل مسوولیت بین المللی دولتها را یادآور شویم تا جلوی تجاوز به فلسطینیان گرفته شود و به دنبال نهادینه کردن و فرهنگ سازی این موضوع هستیم تا آن را مردمی بکنیم به گونه ای که توده های مردم هم در این روند تاثیرگذار باشند. ما به نوبه خود هر ساله راهپیمای روز قدس را در شهرهای مختلف هلند در آمستردام، روتردام،لاهه و اترخت برگزار می کنیم تا اعتراضمان را نسبت به جنابت اسرائیل غصب و سکوت سازمانهای بین المللی نشان بدهیم.

علت و پیامد عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی را چگونه تحلیل می کنید؟

در ابتدا باید تاکید کنم که علت اصلی تمایل فلسطین به عضویت در دیوان کیفری بین المللی، به خاطر رد طرح پایان اشغالگری اسرائیل بر سرزمینهای فلسطینی توسط آمریکا در شورای امنیت بود.  در مورد عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین الملل باید بگویم که وزیر دادگستری تشکیلات خودگردان فلسطین در روز 21 ژانویه 2009 در مقر دیوان در لاهه با استناد به بند 3 ماده 12 اساسنامه رم اعلامیه پذیرش صلاحیت دیوان را اعلام کرد. همچنین درخواست تحقیق در مورد جنایات جنگی اسرائیل علیه غزه در دسامبر 2008 تا ژانویه 2009، تسلیم دادستان دیوان شد. درواقع فلسطین در همان سال 2009 عضو دیوان شد اما بر اساس حقوق بین الملل از آنجا که به عنوان یک دولت(state) مورد شناسایی قرار نگرفته بود،  سازمان ملل در پاسخ دادستان دیوان اعلام کرد که فلسطین به عنوان دولت شناسایی نشده است و این عضویت نتیجه ای نداشت.

تصویب قطعنامه عضویت فلسطین به صورت «ناظر غیر عضو» در سازمان ملل در نوامبر 2012  بیانگر تعلق اراده جامعه بین الملل به تلقی و شناسایی فلسطین به عنوان یک دولت بوده که شرایط عضویت فلسطین در دیوان فراهم گردید و فلسطین از وضعیت «ناظر عادی» خارج شده و ارتقا یافت و توانست مهمترین امتیاز که همان عضویت در دیوان کیفری بود را دریافت کند.  محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان سند معاهده را امضا کرد و آمریکا و اسرائیل نیز مخالف عضویت فلسطین در دیوان بودند. بهرحال ریاض مالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان در 1 آوریل 2015 پس از سه ماه از پذیرش درخواست عضویتشان، با حضور در مقر دیوان در لاهه به صورت رسمی عضویت کشورس را اعلام کرد. اینگونه بود که فلسطین با 57 رای مثبت و 24 رای ممتنع، بودن هرگونه رای مخالفی توانست به عنوان صد و بیست و سومین کشور عضو رسمی دیوان شود.

بهرحال عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین المللی، فرصت اعلام شکایت از اسرائیل را فراهم کرده و دیوان صلاحیت رسیدگی به به جرایم بین‌المللی چون نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی و تجاوز را دارد.

دیوان می تواند در مورد جنایت علیه مرم غزه و ساخت شهرک سازی غیرقانونی تحقیق کند. البته در روی دیگر سکه، عضویت فلسطین در دیوان می تواند شامل پیگرد گروههای شبه نظامی فلسطینی همچون حماس و جهاد اسلامی به اتهام نقض قوانین بین الملل باشد. 

 آیا به نظر شما، دیوان کیفری بین المللی علیه اسرائیل رای صادر خواهد کرد یا نه؟

دادگاههای بین المللی تاکنون برای جهان اسلام رای مثبتی صادر نکرده اند. پرونده های کشورهای اسلامی در لاهه چه در دیوان دادگستری بین المللی چه در دیوان کیفری بین المللی، که علیه کشورهای اسلامی بوده و غربیها یا رژیم اسرائیل محکوم نشده اند یا دست کم طرفین را راضی کرده اند و قاتل و مقتول در یک کف قرار داده شده است و این دادگاهها بیطرف و مستقل نیستند. در محاکم کیفری یک موردی وجود ندارد که ما امیدوار باشیم که در مورد جهان اسلام مستقل عمل کرده باشند. وزیر دفاع آمریکا از اسرائیل تشکر می کند در حمله به غزه که رعایت حقوق شهروندان غیرنظامی را کرده است در  حالی که در بمبارانهای غزه عمده قربانیان مردم عادی و غیر نظامیان بودند. در حالی که اسرائیل  هم سلاح هسته ای دراد در مقابل آن غرب کاری نکرده است. غرب همیشه از اسرائیل در برابر جهان اسلام دفاع می کند و امینت اسرائیل را امنیت خودشان می دانند.

امروزه مسئولیت نخبگان جهان اسلام فراتر و متفاوت نر از گذشته شده است. شخصیتهای جهان اسلام باید کمیته ای تشکیل بدهند که در لاهه دفتر داشته باشد و در کنار یک کمیته از رسانه های جهان اسلام به همدیگر ادله جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان را جمع کرده و هماهنگ باشند. البته امیدوار نیستم که رای به نفع فلسطین صادر شود اما حداقل تلاش کننم جنایات صهیونیستها در رسانه ها مطرح شود و در وجدان مردم جهان محکوم شود. به هرحال نباید از دیوان کیفری بین المللی انتظار معجزه داشت و در بهترین حالت قضات دیوان هر دو طرف را محکوم می کنند.

*گفتگو و ترجمه: نادعلی بای- مدیر مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی نَپتا

منبع: روزنامه مردم سالاری


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما