آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

درآمد نفتی ایران نصف شد

۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۴/۴کد خبر: 44975
سال گذشته به رغم سیاست نفتی اوپک مبنی بر تولید بالا برای از میدان به در کردن رقبا، تولید نفت خام آمریکا افزایش یافت و قیمت نفت به میزان ۳۵ درصد افت کرد. قیمت نفت امسال ترمیم شده و نفت برنت از ماه ژانویه تاکنون تقریبا ۹۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. کاهش تولید نفت آمریکا و اختلال در عرضه نفت کشورهای مختلف از جمله کانادا و نیجریه در کاهش مازاد عرضه جهانی موثر بوده است.

به گزارش نفت ما،اوپک اعلام کرد درآمد نفتی ایران در سال میلادی گذشته نصف شد و به ۲۷.۳ میلیارد دلار رسید.

 اوپک اعلام کرد، درآمدهای نفتی اش در سال گذشته 438 میلیارد دلار کاهش یافته و به پایین ترین رقم در 10 سال گذشته رسیده است.

بر اساس اعلام دبیرخانه اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت در سال 2015 از محل فروش نفت خام و فرآورده های پالایشی 518.2 میلیارد دلار درآمد کسب کرده که پایین ترین رقم از سال 2005 تاکنون است. بر اساس بولتن آماری سالانه اوپک، این سازمان در سال 2015، صادرات نفت خود را 1.7 درصد افزایش داد و به 23.6 میلیون بشکه در روز رساند و سهم خود از بازار جهانی را حفظ کرد.

سال گذشته به رغم سیاست نفتی اوپک مبنی بر تولید بالا برای از میدان به در کردن رقبا، تولید نفت خام آمریکا افزایش یافت و قیمت نفت به میزان 35 درصد افت کرد. قیمت نفت امسال ترمیم شده و نفت برنت از ماه ژانویه تاکنون تقریبا 90 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. کاهش تولید نفت آمریکا و اختلال در عرضه نفت کشورهای مختلف از جمله کانادا و نیجریه در کاهش مازاد عرضه جهانی موثر بوده است.

بر اساس این گزارش درآمد نفتی ایران در سال 2015 بالغ بر 27.3 میلیارد دلار بوده که با کاهش 26.35 میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. ایران در سال 2014 بالغ بر 53.65 میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرده بود.

صادرات نفت اوپک در سال 2015 به طور متوسط 400 هزار بشکه در روز افزایش یافت و سهم این سازمان از تولید جهانی برای اولین بار در 4 سال گذشته با 0.2 درصد رشد به 43 درصد رسید. اما این افزایش سهم از تولید جهانی برای جبران زیان ناشی از کاهش قیمت نفت کافی نبود. در نتیجه این کاهش درآمد، کشورهای عضو اوپک اولین کسری بودجه خود از سال 1998 تاکنون را تجربه کردند و کسری 99.6 میلیارد دلاری را به ثبت رساندند، در حالی که بر اساس این گزارش در سال 2014 با مازاد بودجه 238.1 میلیارد دلاری مواجه بودند.

این گزارش حاکی است، هرچند میزان فعالیت های حفاری کشورهای عضو در سال گذشته کاهش یافته، و با 60 مورد کاهش سکو به 887 سکو رسیده است، اما کاهش سکوهای حفاری در دیگر نقاط جهان بسیار بیشتر از کشورهای عضو اوپک بوده است.

 

منبع: تسنیم
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما