آخرین اخبار
فراتر از نفت

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

اطلاعیه نخستین عرضه نفت‎خام سنگین شرکت نفت

ایران؛ موضوع اصلی دیدار اعضای اوپک

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست

کاهش ۳۰ درصدی صادرات میعانات گازی

تعویق تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا

رکورد قیمت نفت شکسته شد

هند به تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تن داد؟

برای فروش نفت برنامه داریم

نصب و راه اندازی یک سیستم جدید در نفت آجاری

تولید نفت میدان دورود افزایش یافت

حضور مدیر عاملNPC در مجلس/تصویری

احداث پتروشیمی در فلات مرکزی ممنوع شود

عراق به گاز ایران نیاز دارد

برخی رسانه ها با بزرگنمایی دروغین دادگاه پتروشیمی به دنبال اهداف سیاسی هستند

مخالفت هند با توقف واردات نفت ایران

نفت عراق جایگزین نفت ایران می شود؟

امضای موافقتنامه اکتشاف و تولید انی با شرکت نفت راس الخیمه

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شل در صنعت نفت و گاز نیجریه

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۲/۰۲

در فضای ملتهب نمی توان قضاوت عادلانه ای منطبق با واقعیت صورت بگیرد

اتهامات را قبول ندارم/آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

ضبط ۱۵ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان شرقی

آغاز چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون

فعال شدن سامانه امریه وزارت نفت

فوربس:

ایران در زمینه افزایش قیمت نفت از عربستان پیروی نخواهد کرد

۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۳/۳۱کد خبر: 44874
نکته مهم دیگر این است که به نظر نمی رسد ایران بخواهد به سیاست اخیر خود در برابر عربستان ادامه دهد چرا که بر اساس اظهارات وزیر نفت این کشور آسیا بازار اولیه نفت ایران است و ایران باید بیشتر به سمت اروپا و آفریقا قدم بردارد که نشان دهنده این حقیقت است که ایران در زمینه افزایش قیمت نفت از عربستان پیروی نخواهد کرد.

به گزارش نفت ما، طی ماه های گذشته، رقابت ایران و عربستان در قیمت نفت و تسخیر بازارهای بین المللی، قیمت نفت در بازار را دست خوش تغییرات زیادی کرد اما ایران برای رسیدن به سطح تولید پیش از تحریم‌ها دیگر نمی‌تواند قیمت را افزایش دهد.

 چند ماه پیش بود که ایران و عربستان با هدف رقابت در بازار نفت آسیا قیمت نفت خود را برای خریداران آسیایی کاهش دادند.

این اقدام عربستان و ایران، قیمت نفت در بازار جهانی را پایین کشید و دو کشور در تلاش بودند تا با ادامه این سیاست نفوذ خود در بازار را افزایش دهند.

اما اخیرا دو کشور قیمت نفت خود در آسیا را افزایش داده اند به گونه ای که پس از عربستان ایران در هفته منتهی به روز 10 ژوئن، نفت خود را با قیمت 47.58 دلار در هر بشکه در آسیا عرضه کرده است که 1.93 دلار نسبت به هفته قبل از آن بالاتر بوده است.

این افزایش قیمت نفت ایران در حالی است که این کشور در تلاش است تا روز به روز نرخ تولید و صادرات نفت خود را گسترش دهد تا آن را به میزان پیش از اعمال تحریم ها در سال 2012 برساند.

در هفته اول ژوئن، عربستان سعودی برای دومین ماه متوالی قیمت نفت خود را برای مشتریان آسیایی افزایش داد که این اولین افزایش دو ماه پیاپی از ماه می سال 2015 تا کنون محسوب می شود و عربستان در این اقدام قیمت نفت خود را به بیشترین میزان از سپتامبر 2014 تا کنون رساند.

افزایش قیمت نفت از سوی ایران و عربستان در حالی کلید خورد که حوادث پیش بینی نشده مانند آتش سوزی جنگل‌های آلبرتای کانادا و بحران در نیجریه مازاد عرضه موجود نفت در بازار جهانی را کاهش داد.

گزارش فوربس تأکید می کند به نظر نمی رسد این روند ادامه پیدا کند چرا که تأثیر این اتفاقات پیش بینی نشده در  بازار جهانی در حال کم شدن است و از طرفی با توجه به آمار شرکت بیکر هاگز نسبت به روند افزایش تعداد دکل های نفتی در آمریکا، نفت این کشور در حال بازگشت دوباره به بازار جهانی است.

نکته مهم دیگر این است که به نظر نمی رسد ایران بخواهد به سیاست اخیر خود در برابر عربستان ادامه دهد چرا که بر اساس اظهارات وزیر نفت این کشور آسیا بازار اولیه نفت ایران است و ایران باید بیشتر به سمت اروپا و آفریقا قدم بردارد که نشان دهنده این حقیقت است که ایران در زمینه افزایش قیمت نفت از عربستان پیروی نخواهد کرد.

ایران همچنان در تلاش است تا نرخ تولید و صادرات نفت خود را به میزان پیش از تحریم ها افزایش دهد و برای ارتقای ظرفیت پالایشگاه های خود نیازمند درآمدهای نفتی است و این بدین معناست که ایران حتی با کاهش قیمت نفت به افزایش تولید و صادرات ادامه خواهد داد.

 

منبع: فارس
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما