آخرین اخبار
فراتر از نفت

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

نفت ما در کلام امام خمینی (ره) در دوران رهبری ج.ا.ا.

"نفت ما را بردند تا ایران را پایگاه خودشان درست کنند"

۱۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۳/۱۹کد خبر: 44623
مهمترین محور دیدگاهای امام (ره) در مورد نفت ما در دوره رهبری ج.ا.ا. عبارتند از: ۱-لزوم تلاش و خود باوری و اتکای به دانش و توانمندی داخلی، ۲- تاکید و ارج نهادن بر نقش مهم کارکنان صنعت نفت در پیروزی انقلاب اسلامی، ۳- قطع سلطه خارجیها بر مخازن نفتی کشور، ۴- اختلاف افکنی توسط دشمنان برای غارت مخازن نفتی کشور، ۵- نقشه فاسد کردن انقلاب از درون برای غارت ذخائر نفتی، ۶- شیوع فساد در میان جوانان ایرانی برای غارت ذخائر نفتی، ۷- توصیه به مسئولان برای صیانت از مخازن نفتی. و...

به گزارش نفت ما ،پیروزی انقلاب اسلامی ایران با رهبری و مجاهدت حضرت امام خمینی (ره)، گفتمان جدیدی را در حوزه سیاست داخلی و خارجی ایران گشود. استقلال،حاکمیت مردم، خودباوری و نفی زور و سلطه پذیری از مهمترین این محورها می باشد. گفتمان جمهوری اسلامی در رهنمودهایی امام خمینی در احکام و فرامین، پیامها و توصیه ها، مکتوبات، سخنرانیها و مصاحبه ها در مواضع و مواقع مختلف بیان شده است که تامین منافع ملی ایران و مصالح اسلام را به دنبال داشته است.

مهمترین محور دیدگاهای امام (ره) در مورد نفت ما در دوره رهبری ج.ا.ا. عبارتند از: 1-لزوم تلاش و خود باوری و اتکای به دانش و توانمندی داخلی، 2- تاکید و ارج نهادن بر نقش مهم کارکنان صنعت نفت در پیروزی انقلاب اسلامی، 3- قطع سلطه خارجیها بر مخازن نفتی کشور، 4- اختلاف افکنی توسط دشمنان برای غارت مخازن نفتی کشور، 5- نقشه فاسد کردن انقلاب از درون برای غارت ذخائر نفتی، 6- شیوع فساد در میان جوانان ایرانی برای غارت ذخائر نفتی، 7- توصیه به مسئولان برای صیانت از مخازن نفتی. و..

حسن تدبیر امام خمینی(ره) در رهبری مبارزات حق‌طلبانه مردم ایران، یکی یکی سنگرهای کلیدی در داخل ایران را فتح و توطئه‌های رژیم را به خودش برمی‌گرداند. حکم امام خمینی(ره) به مهندس بازرگان برای تعیین هیأت پنج نفره برای اداره مناطق نفتی و نحوه نظارت در تولید نفت فقط برای مصرف داخلی و عدم دخالت نظامیان در این امر و یا عدم احتکار نفت تولید شده و قطع صدور آن و قطع کلی جریان نفت در صورت نقض شروط سه‌گانه تعیین شده، نمونه‌ای از مدیریت داهیانه حضرت امام در جریان مبارزه بود.

لزوم تلاش و خود باوری و اتکای به دانش داخلی: امام در دیدار کارکنان وزارت نفت در 26 بهمن 1359 فرمودند: آن روزی که این ملت فهمید که اگر ما جدیت نکنیم برای کشاورزیمان، جدیت نکنیم، برای صنعت نفتمان، جدیت نکنیم برای کارخانه‌های خودمان، از بین خواهیم رفت و کسی نیست که به ما بدهد، وقتی این احساس پیدا شد در یک ملتی که من خودم باید هر چیز می‌خواهم تهیه کنم، دیگران به من نمی‌دهند، این احساس اگر پیدا شد، مغزها به راه می‌افتد و متخصص پیدا می‌شود در هر رشته‌ای و بازوهایی که هر عملی را می‌توانند انجام بدهند به کار می‌افتند."

امام در دیدار هیأتهای نمایندگی شرکت کننده در کنفرانس بین المللی بررسی مداخلات امریکا در ایران در 14 خرداد 1359 گفتند: این دروازۀ تمدنی که شاه مخلوع می‌‌خواست به روی ما باز بکند، یعنی قدرتها را بر ما مسلط کند، و همۀ دارایی ما را ببرد و چند تا عروسک برای ما بفرستد، نفت ما را ببرند و برای ما پایگاه برای خودشان درست بکنند، ما این تمدن بزرگ را می‌خواهیم چه بکنیم؟ این تمدن است؟

حضرت امام (ره) حتی در اواخر عمر مبارکشان در پیام تاریخی خود به کارکنان صنعت نفت که درآستانه بازسازی ونوسازی تاسیسات آسیب دیده ازجنگ صادرنمودند این چنین فرمودند: « من ضمن تشکراز گردانندگان صنایع کشورخصوصا صنعت نفت و گاز از همه آنان می خواهم که با تلاش خود به دنیا ثابت کنند که می توانند با فکر و تلاش خود چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت درآورند و ان شاء الله آنها با مژده راه اندازی کامل صنایع نفت وگاز و پتروشیمی درآینده ای نه چندان دور چشم و دل مردم ایران را روشن و شاد خواهند کرد .

تاکید و ارج نهادن بر نقش مهم کارکنان صنعت نفت در پیروزی انقلاب اسلامی : امام خمینی ( ره) طی سخنرانی در جمع نمایندگان سندیکاهای کارگری وکارکنان شرکت نفت در همین زمینه فرمودند: « نهضت ما گرچه مرهون همه اقشار ملت است، گر چه همه اقشار ملت نهضت را همراهی کردند، چه بانوان تمام ایران و چه مردان برومند ما، لکن بعضی اقشار یک ویژگی خاصی داشتند، و از آن جمله، کارکنان و کارمندان صنعت نفت، برای اینکه اینها در مقامی می بودند که شریان حیات اجانب به دست آنها بود، شریان حیات رژیم منحوس در دست آنها بود. اعتصاب آنها یک ویژگی خاصی داشت، و همراهی آنها از نهضت، یک خصوصیت بیشتری داشت. از این جهت، ما به آنها بیشتر از سایر اقشار شاید ارج بگذاریم و تشکر می کنیم. شما برادران بودید که در اعتصابات خودتان در مقابل رژیم طاغوتی ایستادید، و نهضت را پیش بردید و اسلام را تقویت کردید. من باید از شما تشکر کنم ، من دعا به شما می کردم و می کنم.»

قطع سلطه خارجیها بر مخازن نفتی کشور: حضرت امام (ره) قطع سلطه بیگانگان بر مخازن نفتی را بزرگ ترین نعمت برای انقلاب می دانستند و در همین رابطه در سخنرانی در جمع نمایندگان سندیکاهای کارگری وکارکنان شرکت نفت در 1 خرداد 1358 فرمودند: "این از نعمتهای بزرگ این انقلاب بود و این نهضت نعمت بزرگتر . . . قضیه قطع ایادی دشمنهای اسلام از مخازن خودمان خصوصا مخزن نفت ( بود) . الآن دست آنها بر مخازن ما باز نیست. مخازن مال خود شماست. اگر زحمتی می کشید، برای خودتان می کشید، برای ملت خودتان می کشید ، برای کشور خودتان می کشید.خداوند همه شما را عزت وسلامت وسعادت عنایت فرماید."

یکی از ثمرات انقلاب اسلامی تسلط کارشناسان و مسئولان ایرانی بر منابع نفتی بود. در همین رابطه حضرت امام (ره) در پاسخ به کسانی که دستاوردهای انقلاب را نادیده گرفته و یا در صدد بودند این دستاوردها را کم ارزش جلوه دهند، در سخنرانی در جمع پاسداران مسجدالرضای تهران در 29 اردیبهشت 1358 فرمودند: "اینها که می آیند، می گویند که چه شد، نه اینکه ندانند چه شده، می دانند کاری شده است که دست ارباب ها را کوتاه کرده، می دانند که خیلی کار شده، می دانند که یک معجزه ای شده است که دست اربابها کوتاه شده. چه بکنیم که دست اربابها دوباره باز بشود ؟ برویم بگوئیم ‹‹ چه شد، چیزی نشد ، هیچ خبری نشد›› ! آنها می دانند که این قدرت شیطانی شکست و رفت ، اینها می دانند که نفت برای خودمان شده است، و خودمان باید دیگر برداشت از آن بکنیم. اینها می دانند که امریکا و شوروی و انگلستان و سایر ابرقدرتها نمی توانند دیگر الان در مملکت ما تصرفی بکنند، ولو شیاطینشان مشغولند، لکن خودشان نمی توانند بیایند مستقیما یک دخالتی بکنند، چنانکه می کردند."

حضرت امام(ره) یکی از نقشه های شوم استعمارگران را بهره مندی نامشروع از حاصل زحمات کارشناسان داخلی عنوان کرده و در همین رابطه در سخنرانی در جمع استادان دانشگاه تهران ، در 14 دی 1358 ابراز داشتند:  "در هر صورت این خاصیتی که در این انقلاب هست که اسلامی است و ملی ، این خاصیت اسباب این شده است که همه شما آقایان را وادار به کار کرده، هر چه کار ازتان بیاید می‏کنید . برای اینکه می‏بینید کار برای خودتان است ، نه برای غیر، منزل خودتان است . شما الان ایران را منزل خودتان می دانید . قبل از این می گفتید برای چه من کار کنم . من کار کنم که آمریکا ببرد در صنعت نفت فرض کنید که ما کار کنیم که آمریکا ببرد . برای چه بکنیم ؟ اما حالا می‏بینید مال خودشان است. بله در همه جا حالا یک ریشه‏هایی از آنها باقی مانده است که می‏خواهند که ما کار کنیم و امریکا ببرد. این اشخاصی که خودشان را معرفی می کنند که مثلاً فرض کنید برای ملت و برای خلق و برای بساط. اینها دارند کوشش می کنند به اینکه ما کار کنیم خارجیها ببرند. اینها کوشش شان این است."

اختلاف افکنی توسط دشمنان برای غارت مخازن نفتی کشور: حضرت امام خمینی یکی از نقشه های استعمارگران را برای غارت ذخائر و عقب نگه داشتن ایران از توسعه ، ایجاد اختلاف میان قشرهای مختلف جامعه اعلام می کردند. بدون شک وقتی نیروهای داخلی و جناح های سیاسی دائما در حال نزاع و درگیری باشند زمینه سوء استفاده بیگانگان فراهم می شود. ایشان در همین زمینه در مدرسه علوی تهران و در حضور کانون نویسندگان ایران در 30 بهمن 1357 فرمودند: "از هم جدا کردند قشرهای ملت را. از هم جدا کردند. روحانیون را از روشنفکران، از طبقات متفکر جدا کردند ، و آنها را با هم در صف مقـابل قرار دادند. و ایـن در اثر کوشش‏هایی بود که استعمار برای اینکه بتواند ذخائر ما را ببرد این کوشش‏ها را کردند که قشرهای روشن ملت را ، قشرهای کارآمد ملت را ، آنهایی که می‏توانند در مقابل آنها و اجانب ایستادگی کنند و می‏توانند آنها را عقب بزنند ، برای اینکه اینها مجتمع نشوند و متفرق باشند بلکه با هم در دو جناح مخالف ، و گاهی با هم اختلاف شدید و حدید پیدا بکنند، کوششها کردند و البته به آمال خودشان هم بسیار رسیدند. روحانیون را در نظر شما ـ طبقه نویسنده متفکر ـ طوری قلمداد کردند که حاضر نبودید از آنها یادی بکنید ، و شما را در مقابل روحانیون طوری قلمداد کردند که آنها هم حاضر نبودند از شما ذکری بکنند. این تفرقه باعث شد که آنها به آمال خودشان رسیدند و با آزادی همه ذخائر ما را بردند ، و با آزادی ـ بدون مزاحم ـ مملکت ما را به عقب راندند و عقب مانده نگه داشتند ونیروهای انسانی ما را نگذاشتند شکوفا بشود."

حضرت امام (ره) در مقابل این توطئه دشمنان ، وحدت کلمه را عامل اصلی اخراج غارتگران نفتی ذکر کردند و در یکی از سخنرانی های خود در جمع فرهنگیان و دانش آموزان در 14 اسفند 1357 فرمودند: « ای امید من ، ای امیدهای من ، ای نویدهای من ، ای فرزندان عزیز اسلام ، رمز پیروزی را دریافتید . دریافتید که در این دو سال اخیر با وحدت کلمه ریشة استبداد، ریشة سلطنت استبدادی 2500 ساله را از بیخ کندید. دریافتید که نفتخواران مفتخوار را عقب زدید. دریافتید که با وحدت کلمه و وحدت غرض و هدف و آن ایمان و هدف اسلام ، هدف جمهوری اسلام ، دریافتید که این رمز ، شما را به پیروزی رساند . این رمز را از دست ندهید ، صف های خود را فشرده تر کنید، روابط خود را با همه قشرها خصوصاً با روحانیون زیاد کنید . شما آمال و آرزوی ما هستید . ملت ایران با این وحدت کلمه آمال و آرزوی اسلام است . باید با وحدت کلمه همه چیزهایی که پیش آمده است حفظ کنید.

حضرت امام (ره) ضمن یادآوری طمع آمریکایی ها به نفت ایران ، مجددا وحدت کلمه را عامل شکست آنها برشمرده در سخنرانی درجمع گروهی از مردم رفسنجان ـ 29 فروردین 1358 می فرمایند: "وحدت کلمه را حفظ کنید ، توجه به خدا را تقویت بکنید ، روح خودتان را متوجه به خدا بکنید . شیاطینی که در بین شما می‏خواهند تفرقه بیندازند طرد کنید ، آنها را یا ارشاد کنید ـ اگر قابل باشند ـ و یا طرد کنید . آمریکا باز چشمش به ایران است ، به نفت ایران است ، به مخازن ایران است ، به این زودی نمی تواند اغماض کند و سایر ممالک . شما اگر بخواهید ایـن چشم‏ها را کـور کنید و ایـن دست‏ها را قطع کنید ، باید با همین رمزی که تـا کنون پیش آمدید از این به بعد هم این رمز را حفظ کنید ، این کلیـد را حفظ کنید . آن رمز توجـه به خدا ، همـه یک مطلب و آن اسلام ، همه یک مطلب و آن ، شرک نه . اسلام آری."

امام در پیام خود به کارکنان صنعت نفت نیز ( سال 67 ) خطر نفوذ دشمنان و کارشکنی آنها را در بخش های مختلف متذکر شده فرمودند:" امروز پدر پیر شما خمینی از شما کارگران و صنعتگران و متخصصان می خواهد که با تمام قدرت مواظب باشید که دوباره مردم ما گرفتار ابرقدرتها و قدرتها نشوند . . . هشیاری مردم در وضع فعلی یکی ازعوامل پیروزی آنان بر باطل است و مردم تصور نکنند ایادی نفوذی استکبار و آمریکا دست از شیطنت برداشته اند. در هر جا و در هرمقوله احتمال حضور و کارشکنی آنان هست . . . من دست و بازوی همه کسانی که بی ادعا و مخلصانه درصدد استقلال و خودکفایی کشورند می بوسم ، باز سفارش می کنم که به خدا متکی باشید و برای همیشه زیر بار شرق و غرب نروید."

نقشه فاسد کردن انقلاب از درون برای غارت ذخائر نفتی: امام خمینی(ره)یکی از شگردهای دشمنان انقلاب را طرح فروپاشی نظام اسلامی از درون برشمردند و ضمن بیان ابعاد این توطئه فرمودند: « حریف های ما که کار کشته و کارکرده و مطالعه کرده هستند ، اینها مطالعه کردند که باید دراین وقتی که یک همچو انقلابی با دست خود ملت پیش آمده است ، کودتا نبوده است که اختیارش را بشود یک کسی بگیرد ، و آن تحت نفوذ دیگری باشد ، با دست همین ملت بوده است ، و یک ملت را نمی شود مهار کرد ، باید چه بکنند ، تا اینکه این انقلاب را نگذارند به ثمر برسد . باید خود انقلاب را از باطن داخل خودش فاسد کنند. فعالیت الآن دراین جهت است که می خواهند این انقلاب را در خودش ایجاد نفاق و اختلاف کنند و مدفونش کنند ، وپس از اینکه خود انقلاب مدفون شد ، بیایند ویک نفری که خودشان تعیین می کنند ، یک کودتایی ، یک بساطی درست کنند و همان مسائل سابق را پیش بیاورند.ملت ما باید این مطلب را لااقل که یک مطلب واضحی است فراموش نکند ، که قدرت بزرگی که منافع داشته است در ایران ، مطامع داشته است درایران ، منافع داشته است در ایران و منافع سوق الجیشی داشته در ایران ( درکمین نشسته است ). ایران یک مرکزی است که حساس است برای ابرقدرتها . یک همچو کشوری که ملت ، زن ومردش ، بچه وبزرگش قیام کردند وبا خواست خدا و وحدت کلمه پیش بردند ، اینها حالا برای ضربه ای که خوردند ، منافع از دستشان رفته است ، نمی توانند دراین محل دیگر آنطور توطئه هایی که پیشتر می کردند ، در زمان رژیم سابق که اینجا را محل از برای آن چیزهایی که می خواستند خودشان ، پایگاههایی که می خواستند خودشان قرار بدهند حالا دیگر برایشان نمی شود. اینها در صدد برآمدند که از باطن خود این نهضت ، وزانقلاب یک پوسیدگی ایجاد کنند . درهمه قشرها عمال آنها نفوذ کردند همه جا ، در نفت ، در مراکز نفت هستند از اینها . در هر جایی که شما بروید."

شیوع فساد در میان جوانان ایرانی برای غارت ذخائر نفتی: معمار کبیر انقلاب اسلامی یکی دیگر از راههای غارت ذخایر کشور توسط استعمارگران را شیوع فساد در میان جوانان و آلوده کردن آنها به مواد مخدر برشمردند و در این رابطه در سخنرانی در قم در جمع نمایندگان سازمانهای آزادیبخش جهان، 20 دی 1358  فرمودند: « خواستند نیروی جوانی ما را از دست ما بگیرند ، و بعد از اینکه این نیروها گرفته شد خزائن ما ، ذخایر ما را ببرند و جوانهای ما بی تفاوت باشند. در زمان رژیم سابق همین حال را پیش آورده بودند . جوانهای ما را به مراکز فساد کشیدند . تبلیغات راجع فسادها ، فسادهای اخلاقی عملی به قدری زیاد بود که تمام روزنامه ها ، تمام مجلات در این باب کار می کردند ، و همین طور رادیو ، تلویزیون ، همه اینها مجهز بودند برای اینکه جوانهای ما را از بین ببرند و نیروی جوانی را از آنها سلب کنند . و یک باب واسع دیگر قضیه مخدرات ، مثل هروئین و خمر و تریاک و سایر اینها، که باز این هم یک باب واسعی بود که کشانده بودند جوانهای ما را به مراکزی که مورد این معانی بود. برای اینکه این جوانها هر چه به سرشان بیاید سؤال نکنند که برای چه. « چرا » را از جوان‏های ما بگیرند. جوان در فکر این نباشد که نفت او را کی می‏برد و چرا می‏برد . ذخائر او را می‏برد و چرا می‏برد."

در جایی دیگر به همین موضوع اشاره کرده فرمودند: « شما می دانید یک باب ، باب فسادهایی است که پیش آوردند. این هم یک مسئله ای نیست که شما خیال کنید که ، یا ماخیال کنیم که یک مسئله ای من باب اتفاق حاصل شده . این همه مراکزی که اینها درست کردندبرای فحشا ، برای خوشگذرانی ، این همین طوری حاصل شده . این قدر تبلیغاتی که برای این کار کردند ، مجلاتشان ، هم سمعی وهم بصری دراین خدمت بود. رادیو تلویزیونشان ، هم سمعی وهم بصری مشغول این کار بود که این جوانها را از توی بازار ، ازتوی بیابان که دارند خدمت می کنند ، از توی ادارات برای خدمت بکشانند به آن مراکز فساد. دانشگاهی را بکنند یک موجود فاسد. اداری را بکنند یک موجود فاسد . اگر انسان چند دفعه رفت دراین سینماهایی که بود و در این مراکز فحشا ، زود عادت می شود به این امور . وقتی یک جوانی چند دفعه رفت درفلان مرکزی که مرکز فساد است دیگر نمی تواند نرود ، می رود. جوانهای ما را که باید میدان رزم را اداره کنند این را بردند به اینجاهایی که موارد بزم بود. اینها هم خیال کردند که اینها می خواهند که اینها عیش کنند ونوش کنند وامثال ذلک . مسئله این نبود ، مسئله این بود که شما را از آن قوه فعاله که خدا برای شما ایجاد کرده است در مغز شما ، در بدن شما ، از این تهی کنند و یک موجود عیاشی که غیر از اینکه برود آن موارد وبنشیند وبگوید ، بخندد و مشروب بخورد وچه بکند ، غیر از این نباشد . نبادا یک وقت در فکر این بیفتد که نفت را از ما بگیرد . اینها همه نقشه است که ذخایر ما را ببرند . نفت تنها هم نیست ، ایران ذخایر خیلی دارد. آنها هم اطلاع دارند از آن . کی می تواند جلو بگیرد از اینها ؟ نسل جوان می تواند . نسل جوان است که می تواند جلو این فسادها را بگیرد. جلو این حمله ها را بگیرد .اینها این نسل جوان را می خواهند مبتلا کنند یا به مواد مخدره یا به آن عیش و نوش که آن هم مواد مخدره است . مغز آنها را تهی کنند از آن چیزی که می تواند عمل بکند. مهملش بار بیاورند که دنیا را اگر آب ببرد این آدم را خواب می برد. اگر دنیا به هم بخورد این آدمی که عادت کرد برود در آن مرکز و با فلان آدم غیر عادی چه بشود این دنبال او هست . چکار دارد که مملکتش را دارند می برند. جهنم که می برند ! اینطور بار می آورند ما را که همچه بی تفاوت ، جوانهای ما را بی تفاوت بار می آورند که هرکاری بشود به من چه ربط دارد! »

توصیه به مسئولان برای صیانت از مخازن نفتی : بیانات امام خمینی(ره) در مورد صنعت نفت چه در مقطع قبل یا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیانگر عمق شناخت و تسلط این شخصیت الهی بر موضوع نفت و صنعت نفت و نقش آن در عرصه بین المللی است. رهبر فرزانه انقلاب در سالهای آخر عمر مبارک شان بازهم از نقش این صنعت عظیم و پیچیده غافل نشده و برای آخرین بار ضمن بیان چند توصیه مهم ، صیانت از ذخائر نفت و گاز را به مسئولان امر گوشزد فرمودند. « ضرورتی به گوشزدکردن اهمیت نفت در معادلات جهان و اقتصاد بین المللی و نیز نقش عظیم صنعت نفت و انرژی را درکشورها و سیاستها نمی بینم. ان شاء الله مسئولین امر با توجه کافی و بصیرت و دقت ازاین گنج ها و ذخایر سیال خدادادی پاسداری نمایند و در توسعه و استفاده هرچه بیشتر و بهتر آنها تلاش نمایند و در تامین نیازهای جامعه و پابرهنگان و اولویت دادن به مناطق محروم موفق باشند. خداوند تعالی این روحیه مقدس سربازی و فداکاری را درکلیه کارگران وکارمندان و متخصصان تارسیدن به استقلال وخودکفایی کامل حفظ فرماید.»

فرجام سخن

پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با حمایت از کارگران و مسئولان صنایع داخلی به ویژه صنعت نفت بر عدم وابستگی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف تاکید کردند. ایشان در بیستم دیماه 1367فرمود: ملت بزرگ و شریف ایران در دوران مبارزه و پیروزی انقلاب و نیز از آغاز جنگ تا کنون، شاهد صداقت و تلاش و مجاهدات کارگران عزیز و مسوولین محترم صنایع و کارخانجات، خصوصاً عزیزان شرکت و صنعت نفت بوده است که بحق در حساسترین شرایط، شایسته ترین خدمات را به انقلاب و میهن اسلامی نموده‏اند. ارزش مبارزه آنان با رژیم طاغوتی شاه در اعتصاب و بستن شیرهای نفت به روی بیگانگان و وارد کردن ضربه قاطع بر آنان، فراموش نخواهد شد.

از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) مسئولان و کارکنان متعهد و انقلابی صنعت نفت در طول جنگ تحمیلی توانستند به رغم احتمال خطرات فراوان و بمباران های مکرر مراکز صنعتی و نفتی، با تکیه بر ایمان به خدای بزرگ و اعتماد به نفس، هیچگونه سستی به خود راه ندادند و با اراده‏ای محکم آبروی انقلاب را حفظ کردند.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران معتقد بودند مسئولان و کارکنان صنعت نفت در سخت ترین مواقع و شرایط، تولید و صادرات نفت را در بالاترین حد نیاز حفظ، و علاوه بر ترمیم مراکز آسیب دیده، در اعماق آب ها و دل دریاها و بستر زمین ها و قلل کوه ها به توسعه این صنعت مهم و اکتشاف ادامه دادند که برای بسیاری از صاحبنظران امور شگفت‏آور است؛ چرا که در اوج حملات بی‏وقفه دشمنان، حتی یک روز هم تولید و صادرات نفت این کشور قطع نگردید.

امام خمینی(ره) افزودند: من موارد متعددی از تلاش و مجاهدات این هنرمندان عاشق را در گزارش ها و تصاویر دیده‏ام و اطمینان دارم که اگر عشق به خدا و مکتب نبود، هیچ گاه آنان حاضر نمی‏شدند در مراکز و کارخانجات و پالایشگاه هایی که احاطه شده به انواع خطرها و مملو از مواد آتشزا بوده‏اند، به کار خود ادامه دهند.

ایشان ضمن تجلیل از فداکاری های این عزیزان، خواستار آن شدند که با تلاش خود به دنیا ثابت کنند که می‏توانند با فکر و تلاش خود چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت درآورند و ان شاء اللَّه آنها با مژده راه‏اندازی کامل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در آینده‏ای نه چندان دور، چشم و دل مردم ایران را روشن و شاد خواهند کرد.

بنابراین اگر حضرت امام (ره) بر استفاده از توانمندی های داخلی کشور تاکید فرمودند بخاطر این است که ایران از تجارب طولانی در اکتشاف و بهره برداری از منابع نفتی و گازی برخوردار می باشد و هم اکنون نیز سازمان های وابسته به نفت بویژه در بخش بالادستی دارای سازماندهی ،گردش کاری و شرح وظایف تعریف شده و منظمی هستند که با انجام اصلاحات لازم می توانند توانمندی وسیع خود را در جهت توسعه صنعت نفت نشان دهند.

توسعه افتخار آمیز 20 مخزن نفتی پس از انقلاب اسلامی ، مقاومت تحسین بر انگیز کارکنان صنعت نفت در طول هشت سال دفاع مقدس در زیرشدید ترین بمباران های دشمن بویژه درجزیره خارک با حدود2234 مرتبه بمباران ، بازسازی تاسیسات نفت وگاز ویران شده در اثر جنگ ، خاموش کردن چاههای نفتی که توسط دشمن منفجرشدند، مشارکت درطرح های صنعت نفت وگاز سایرکشورها همه از افتخاراتی است که کارشناسان صنعت نفت برای ملت ایران به ارمغان آوردند.

خودباوری واعتماد به نفس از جمله سفارشاتی بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی بارها در عمر مبارک شان بر آن تاکید داشتند. جمله معروف : « عمده این است که ما باور کنیم که خودمان می توانیم »  از جمله این تاکیداتی است که بارها به شیوه های مختلف بیان فرمودند.

معمارکبیر انقلاب اسلامی همیشه این هشدار را می دادند که متخصصان داخلی مواظب القاء ناکارمدی توانمندی های داخلی توسط بیگانگان باشند. « یک ملت وقتی یک چیزی را بخواهد ، این خواهد شد ـ واینها الآن درصدد این هستند که آن مسئله اینکه ما خودمان نمی توانیم ، ما خودمان متخصص نیستیم ، ما خودمان تحصیلاتمان ناقص است . این مسئله را پیش بیاورند.»

گروه تحقیق و ترجمه نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما