آخرین اخبار
فراتر از نفت

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

نفت ما در کلام امام خمینی (ره) در دوران مبارزه

نفت ما، به این زودیها تمام نمی شود

۰:۸ - ۱۳۹۵/۳/۱۷کد خبر: 44558
مهمترین محورهای مهم امام خمینی (ره) در مورد نفت ما در دوران مبارزه، عدم تصدیق کامل جریان ملی شدن نفت به خاطر کمرنگ بودن صبغه اسلامی آن، فروش نفت به کشورهای غربی به شرط عدم مداخله، غارت ذخایر نفتی علت اصلی حمایت بیگانگان از رژیم پهلوی، ارتباط عادلانه با دنیای صنعتی بویژه در بخش صنعت نفت و گاز، ایستادگی قاطع در مقابل زیاده خواهی شرکت های چند ملیتی، تفرقه افکنی بیگانگان با هدف غارت مخازن نفتی، استفاده حداکثری از توانمندی داخلی و مدیریت کارشناسان داخلی برای توسعه صنعت نفت می باشد.

به گزارش نفت ما ،یکی از ابعاد مهم مبارزه امام خمینی (ره) با رژیم پهلوی در فاصله سالهای 1357-1342، موضوع محوری نفت است که به بقای این رژیم کمک کرده بود. امام همواره نسبت به اینگه بیگانگان به دنبال غارت نفت مان بودند، اعتراض داشت و با دیدگاه دقیق و درست ،علت حمایت دنیا از شاه را نیز در همین منافع نفتی می دید. امام همواره بر مقاومت در برابر زیاده خواهی شرکتهای چند ملیتی تاکید داشتند.

امام خمینی در مورد نهضت ملی شدن صنعت نفت، بر این باور بود که  ضعف نهضت ملی شدن نفت که سبب آن همه مصائب شد در این بود که بعد سیاسی آن قوی و بعد مذهبی اش ضعیف بود و شعارها و انگیزه هایش بی ریشه و جدا از اعتقادات مردم بود . امام معتقد بود مسیر ما نفت نبوده و ملی کردن آن مطرح نیست، بلکه اسلام است و با داشتن اسلام، نفت مان را هم در اختیار خواهیم داشت.  

امام در مورد فروش نفت به کشورهای غربی و آمریکا در مصاحبه با خانم جورجى گایر خبرنگار روزنامه لس ‏آنجلس تایمز در 16 آذر 1357 فرمودند در صورتی که در امور داخلی ایران دخالت نکنند و احترام متقابل را رعایت کنند، نفت می فروشیم.

امام (ره)، حفظ منافع بیگانگان از طریق غارت ذخائر نفتی کشور را علت تایید و همراهی آنها با رژیم پهلوی می دانستند و در همین رابطه در جمع دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج در نوفل لوشاتو در 2 آبان 1357 فرمودند که نوکری احمق تر و بهتر از شاه برای بیگانگان نیست که همه چیز ملت خودش را به رایگان به آنها بدهد. گازش را شوروی ببرد و نفتش را آمریکا و انگلستان ببرد، و هر کس یک گوشه‏اش را گرفته و دارد می‏برد.

حضرت امام در پاسخ به سؤال خبرنگار مجله امریکایی "نیوزورلدرپورت" در 19 آبان 1357 که از ایشان پرسیده بود به نظر شما چرا آمریکا می کوشد که شاه را بر تخت شاهی نگاه دارد، فرمودند: "چون در غارت مخازن کشور ما و تأسیس پایگاه های نظامی در نقاط مختلف مملکت، شاه دست نشانده‏ای مطیع و تسلیم است."

در مصاحبه دیگری در 10 آذر 1357 نیز وقتی خبرنگار آمریکایی سئوال می کند آمریکایی ها چه بلایی سر شما آورده‏اند که شما به آنها اعتراض می کنید؟ حضرت امام (ره) فرمودند: "دولت‏های آمریکائی ، بزرگترین جنانتی که به ما کردند این است که این دودمان پهلوی را به ما تحمیل کردند و مخازن نفت ما را با دست آن برده‏اند و در عوض چیزی که به درد ملت بخورد، ندادند."

حضرت امام (ره) یکی از دلائل حمایت استعمارگران و استکبار جهانی را از حکومت پهلوی حراج مخازن نفتی و حاتم بخشی او ذکر فرموده و در سخنرانی 17 مهر 1357 درجمع دانشجویان و ایرانیان مقیم فرانسه و دیگر کشورها تصریح کردند: "خود ما هم اهل این ملت هستیم ، می‏بینیم که تمام مخازن دارد می‏رود تو جیب آمریکا و برادرهای او. نفت ما اگر اینطور که حاتم بخشی می‏کند محمدرضا . . . اگر این نشود، نفت ما به این زودیها تمام نمی شود، مخازن ما به این زودی ها تمام نمی شود، لکن درِ نفت را باز کرده‏اند و حراج کرده‏اند. دارند می‏برند همه را، از آن طرف انگلیسی‏ها می‏برند، از آن طرف کسان دیگر. آمریکائی‏ها که از همه بدترند. از آن طرف هم شوروی ها . همه ریخته‏اند به جان این ملت ، و همه هم ، دست به هم داده‏اند تا این مردکه را نگهش دارند و این چیزها را ببرند."

خبرنگار تلویزیون سراسری ایتالیا در مصاحبه ای از ایشان در 11 آذر 1357 می پرسد: « فکر می‏کنید تلاش‏های شاه در برگردان ایران به یک جامعه صنعتی مدرن باید ادامه یابد و یا تعدیل گردد؟ ایران چگونه باید منابع ارضی خود را بسیج کند؟ آیا فکر می‏کنید که ایران باید از فروش گاز به شوروی و نفت به غرب خودداری کند؟» امام خمینی (ره) در پاسخ فرمودند: "آنچه در سلطنت پهلوی و بخصوص در زمان شاه حاضر انجام شده است، جز از بین بردن اقتصاد و صنعت و کشاورزی چیزی نبوده است . تلاش آنها را نوسازی و تبدیل ایران به یک جامعه صنعتی نامیده‏اند. آنچه مورد نظر ماست یک نوسازی واقعی مبنی بر نیازهای اساسی اکثریت قاطع و فقیر مردم است. آنچه در زمینه اقتصادی مورد نظر ماست جلوگیری از غارت منابع ملت ماست، نه قطع رابطه اقتصادی با کشورهای جهان . درست در بین چهارچوب یک معامله عادلانه است که نفت و گاز نیز به خریداران آن عرضه خواهد شد. مهمتر آنکه منافع حاصله از فروش منابع ارضی باید به مصرف پیشرفت‏های اقتصادی ما برسد و در این جهت ما قطعا با جهان صنعتی در رابطه کامل خواهیم بود. ولی حق تصمیم‏گیری برای جهتی که اقتصاد ما انتخاب خواهد کرد، به عهده خود ما خواهد بود." در واقع، با اندکی غور در می یابیم که هیچگاه ارتباط عادلانه با دنیای صنعتی بویژه در بخش صنعت نفت و گاز مورد مخالفت امام نبود بلکه آنچه حضرت امام (ره) به شدت با آن مخالف بودند تعامل ناعادلانه و غارت منابع کشور توسط خارجی ها بود.

امام خمینی (ره) در برابر زیاده خواهی های شرکت های نفتی چند ملیتی همواره مواضع قاطع خویش را بیان می کردند و ایستادگی قاطع در مقابل زیاده خواهی شرکت های چند ملیتی داشتند.  بعنوان نمونه وقتی خبرنگار مجله آفریقایی در 14 آذر 1357 از ایشان پرسید :« چه اقداماتی علیه شرکتهای چند ملیتی که در ایران در اوج قدرت هستند و مخصوصا شرکتهای نفتی ، معمول خواهید داشت؟» حضرت امام (ره) با قاطعیت فرمودند:"یکی از وظایف دولت آینده این است که به تجاوزهای این یاغیان بین‏المللی که برای منافع نامشروع خود، ملتها را به خاک و خون می‏کشند، در ایران پایان دهد و این شرکتها در ایران با توافق دولتهای غیر قانونی، سرمایه‏گذاری کرده‏اند، از این جهت نیز حق ادامه کار ندارند.»

حضرت امام (ره) همیشه به این نکته توجه داشتند که شرکتهای خارجی چشم شان به مخازن نفتی ایران دوخته شده است و هدفشان دستیابی به نفت ارزان می باشد. ایشان زمانی که در "نوفل لوشاتو" سکونت داشتند طی سخنانی در  21 مهر 1357 فرمودند: "در شرق چون مخازن زیاد است، مخازن نفت زیاد در شرق هست، مثل کویت مثل حجاز، مثل ایران در اینجا اینطور مخازن هست، آن خارجی ها تمام چشمشان دوخته شده است به این مخازن ما و دارند مجانی می برند."

امام خمینی(ره) یکی از اهداف انقلاب اسلامی را طرد کارتل های نفتی بین المللی عنوان کردند که به شکل غیر عادلانه ای ذخائر کشور را غارت می کردند. ایشان در همین زمینه در پیام خود به مناسبت خروج از عراق خطاب به ملت ایران در 14 مهر 1357 فرمودند: "سلام و تحیت بر برادران غیور ایرانی که برای رهایی از حکومت طاغوت و خاتمه دادن به چپاول غارتگران بین المللی نفتخواران به پاخاستند."

امام راحل(ره) بروز اختلاف و تفرقه در کشور را زمینه ساز تسلط بیگانگان و غارت ذخائیر نفتی کشور می دانستند. در همین رابطه در سخنرانی خود درجمع دانشجویان و ایرانیان خارج در نوفل لوشاتو پاریس در 9 آبان 1357 فرمودند: «یک راه استفاده غرب از ما و استفاده آمریکا و شوروی از مخازن و ممالک ماها همین معناست که نمی‏گذارد این جامعه رو به ترقی خودش برود . آنها استفاده خودشان را می‏کنند، اینها می‏زنند توی سر هم و آنها می‏آیند، نفت‏هایشان را می برند، گازهایشان را می‏برند، هر چه دارند، اینها غارت می‏کنند کسی هم نیست که حرف بزند، برای اینکه یک فکر واحد نیست، افکار متشتت و مختلف است."

حضرت امام (ره) هدف بیگانگان از تفرقه افکنی بین روحانیت و جوانان کشور را غارت مخازن نفتی برشمردند و در همین خصوص فرمودند: « یک وقت بود که این دست ناپاک اجنبی آمد و روحانیون و قشرهای جوان را جدا کرد از هم . این اساس داشت. آنهایی که می خواستند نفتهای ما را ببرند، آنهایی که می خواهند نفت ما را ببرند، اینطور ما را {روحانیون و جوانان} از هم جدا می کنند، کنارمان می گذارند. هماهنگی که ما باید داشته باشیم از بین می رود. وقتی که از بین رفت این هماهنگی ، هر چه دلشان ( خواست ) می کنند ، و ما هم هیچ کاری نمی کنیم.»

امام،  بارها در سخنرانی های خود بر استفاده حداکثر از توانمندی های داخلی و مدیریت کارشناسان ایرانی برای توسعه صنعت صنعت نفت تاکید داشتند . ایشان قبل از پیروزی انقلاب در سخنرانی 19 مهر 1357 به صراحت عنوان کردند: «حرف ما این است. ما یک کلمه حرف داریم و آن این است که اینهایی که نشسته اند سراین خوان یغما، که اسمش ایران است ، و هر کس از هر طرف آمده است، هر مملکتی از هر طرف آمده است ، دارند از این خوان یغما می خورند و این ملت ما، کنار این دارند گرسنگی می خورد، ما می گوئیم این نباشد. ما می‏گوئیم یک مملکتی داریم ، نفت دارد، مخازن دیگر دارد، غنی است مملکت ما، این مملکت را برای خودمان بگذارید، خودمان هم کارهایش را می‏کنیم."

در مجموع و ارزیابی نهایی، مهمترین محورهای مهم امام خمینی (ره) در مورد نفت ما در دوران مبارزه، عدم تصدیق کامل جریان ملی شدن نفت به خاطر کمرنگ بودن صبغه اسلامی آن، فروش نفت به کشورهای غربی به شرط عدم مداخله، غارت ذخایر نفتی علت اصلی حمایت بیگانگان از رژیم پهلوی، ارتباط عادلانه با دنیای صنعتی بویژه در بخش صنعت نفت و گاز، ایستادگی قاطع در مقابل زیاده خواهی شرکت های چند ملیتی، تفرقه افکنی بیگانگان با هدف غارت مخازن نفتی، استفاده حداکثری از توانمندی داخلی و مدیریت کارشناسان داخلی برای توسعه صنعت نفت می باشد.

گروه تحقیق و ترجمه نفت ما


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما