آخرین اخبار
فراتر از نفت

راه‌هایی برای تبدیل ارز کشورهای خریدار نفت داریم

اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان

تگزاس بزرگترین کابوس اوپک را خلق می‌کند

راه اندازی کارت سوخت ربطی به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت ندارد

واردات نفت هند رکورد زد

بی تفاوتی مدیرعامل بانک پاسارگاد به زیان سهامداران/رسانه های منتقد را تهدید به شکایت می کنند

پیش بینی قیمت نفت در تدوین بودجه ۹۸

دور زدن قانون به سبک نفتی ها

قیمت نفت با این روند افزایش نمی یابد

اوپک با کاهش تولید نفت موافقت می‌کند

واگذاری یک جایگاه سوخت دولتی

عالی پور از نفت خیز جنوب رفت

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

تحریم‌های جدید آمریکا علیه دو مقام بانک مرکزی

آمار رسمی قاچاق سوخت اعلام شد

شوک قیمتی به غول‌های نفتی

۲ نرخی شدن بنزین به صلاح نیست

بعید است قیمت نفت به ۱۰۰ دلار برسد

انتصاب مدیران عامل جدید پتروشیمی بوشهر، مرجان و مخازن سبز عسلویه

اصلاح آگهی استخدام شرکت توسعه پلیمرپاد جم

ایران در نفت جلوتر از برنامه قرار دارد

ضرورت حضور مسولان نفتی در نگین صنعت نفت ایران

قاچاق سوخت کاهش یافت

بهزاد محمدی مدیرعامل NPC شد

انتصاب جدید در وزارت نفت

نام و نشان پتروشیمی ایران در بازارهای جهانی در حال نابودی است؛

دامپینگ؛ خیانت پتروشیمی ها به منافع ملی

۱۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۲/۲۹کد خبر: 44253
زمانی که خصوصی سازی با هدف پویایی و چابک سازی اقتصاد و نیز کاستن از امور تصدی گری دولت طراحی و پی ریزی شد، گمان نمیرفت این اقدام که تنها راه چاره برای درمان اقتصاد کشور باشد، صنایع را وارد فضایی رقابتی آن هم در جهت منفی کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،بسیاری از کارشناسان، خصوصی سازی را امری اجتناب ناپذیر برای اقتصاد کشور قلمداد کرده بودند، به باور آن ها خصوصی سازی صنایع الزماتی را می بایست رعایت می کرد که در بحبوحه اجرا به آن ها دقت کافی نشد .

همین عدم نظارت در انتقال سهم دولت به مردم باعث شد که اکنون نه تنها شرکت های خصوصی بالنده رشد نکنند بلکه صنایع تکه تکه شده و هیچ ارگانی هم، دلسوز بخش های مرتبط با آن نباشد.

یکی از بزگترین خصوصی سازی ها که حاشیه های زیادی را از بدو خصوصی سازی به خود دید، در صنعت پتروشیمی صورت گرفت، آن هم نه با رعایت اصول و ضوابط مندرج در اصل 44 بلکه تنها برای رد دیون دولت به سازمان ها و نهادها بدون در نظر گرفتن تخصص مورد نیاز این حوزه .

ناآشنایی افراد جدید با صنعت پتروشیمی باعث شد تا این صنعت استراتژی که بخش عمده صادارت غیر نفتی کشور را بر عهده دارد  اینک از حال و روز خوبی بر خوردار نباشد .

تا پیش از خصوصی سازی مجتمع های پتروشیمی ، تمامی صادرات محصولات پتروشیمی توسط رهبری یک شرکت واحد به بازارهای جهانی صادر می شد ، همین امر باعث گردید تا محصولات پتروشیمی ایران در جهان به عنوان یکی از نشان های مطرح خریداران زیادی را به خود جلب کند.  

شرکت بازرگانی پتروشیمی مسئولیت هماهنگی و صادرات محصولات پتروشیمی را در دوران قبل از خصوصی سازی بر عهده داشت، این شرکت با در دست داشتن امکانات نرم افزاری و سخت افزاری توانسته بود، اعتباری جهانی برای محصولات پتروشیمی  به دست آورد به طوریکه در برخی از بازارهای اروپایی ، اگر نشان ایرانی بر روی محصولات درج می شد خریداران بی هیچ بهانه ای برای آن اعتبار قائل بودند چراکه از حیث کیفیت قابل مقایسه با هیچ نشانی نبود .  

پس از اجرای اصل 44 و با شکل گیری واحد های مستقل بازرگانی در دل شرکت های پتروشیمی که بعضا فاقد تجربه در امر صادرات و قیمت گذاری محصولات بودند ، موقعیت ایران در عرصه صادرات محصولات پتروشیمی دچار تنزل گشت و دیگر از آن اعتبار و حسن شهرتی که به واسطه برنامه ریزی و تلاش مستمر به دست آمده بود خبری نشد.

این اقدام باعث شد تا خریداران در این بازار آشفته ، به دنبال دستیابی حداکثری از منافع خود، فرصت را غنیمت دانسته و از این آب گل آلود و عدم یکپارچکی شرکت های پتروشیمی نهایت بهره را کسب و سعی نمایند تا بازار را به نفع خود به دست گیرند ، همین موضوع سبب شده تا شرکت های ایرانی برای جا نماندن از این غافله بعضا محصولات را پایین تر از قیمت استاندارد و جهانی به فروش برسانند و به نوعی فضا را برای سوء استفاده خریداران مساعد نمایند.  

مرضیه شاهدایی ، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران  نیز اخیرا از تجیمع واحد های بازرگانی پتروشیمی ها خبر داده و گفته اقدامات مجتمع های پتروشیمی برای فروش محصولات  به هر قیمتی( دامپینگ) به نوعی خیانت به کشور و منافع ملی است .

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در مصاحبه ای با  " نفت ما " با اشاره به اینکه سیستم واگرایی و دامپینگ در بازارهای جهانی سم محسوب می شود بیان کرد: اینکه محصولات پتروشیمی با مشکلاتی که در کشور وجود دارد تولید و به راحتی در اختیار دلالان و واسطه گران آن هم با قیمت های بسیار پایین قرار می گیرد به نوعی خیانت به کشور است .(+ متن کامل مصاحبه)

شریفی نیک نفس اظهار داشت؛ بهتر است صادارت محصولات پتروشیمی  تحت یک کنسرسیوم در قالب بازرگانی پتروشیمی به فروش برسد چرا که صدور محصولات پتروشیمی از یک کشور، بدون هیچ نام و برندی قابل رقابت با سایر کشورها نخواهد بود .

یک صدایی و یکپارچگی در صادرات محصولات پتروشیمی علاوه بر افزایش بهره وری، بازدهی، کیفیت و درآمد می تواند قدرت چانه زنی در بازار را دوچندان کرده و جایگاه ایران را در بازارهای جهانی محکم تر نماید.

  ما درد را می دانیم درمان را نیزهمچنین، تاکنون هیچ یک از مسئولین برای درمان معزل پیش رو قدمی بر نداشته و تنها به بیان مشکلات اکتفا می کنند ،  باید در نظر داشت که "  با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود" ، برای اینکه اعتبار از دست رفته نشان ایرانی را دوباره بدست آوریم باید و باید شرکت های پتروشیمی و PCC در کنار هم قرار گیرند نه مقابل یکدیگر چرا که موازی کاری در امر صادرات محصولات پتروشیمی و با ادامه شرایط کنونی تنها خودکشی در صنعت پتروشیمی آن هم با دست خود است.


ویدا عابدی/ نفت ما


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» عزتی | ساعت ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۲/۳۰
4
0
واقعا مطلب مفید و کوتاهی از فروش محصولات پتروشیمی در خارج از کشور بود.امیدوارم تدبیری اتخاذ شود
» میلانی | ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۲/۳۰
2
0
از وقتی که خصوصی سازی نادرست صورت گرفت و پای دلالان به این صنعت باز شد این اتفاق برای پتروشیمی رخ داد.
» حاجی عرب | ساعت ۹:۸ - ۱۳۹۵/۳/۱
0
0
با توجه به حجم سرمایه گذاری های صورت گرفته در پتروشیمی که هم در راستای اقتصاد مقاومتی و خام فروشی تلقی می گردد ضرورت دارد تا این مشکل چندین ساله که گریبان این صنعت که با نام ایران در دنیا را گرفته و به نام ایران خدشه وارد گردیده حل شود.شرکت ملی پتروشیمی بعنوان متولی این صنعت که این روزها باتوجه به خصوصی سازی های صورت گرفته کار زیادی ندارد می تواند با هماهنگی با دستگاه های مختلف این مشکل را برطرف نماید.
» مترقی | ساعت ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۳/۱
0
0
پتروشیمی نیازمند فرمانبردار راسخ است اینگونه حرف زدن و عمل نکردن فایده ای ندارد برای حصول نتیجه باید عمل کرد عمل!
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما