آخرین اخبار
فراتر از نفت

روسیه می‌تواند برای نفت ایران بازاریابی کند

بلاتکلیفی داوطلبان آزمون استخدامی وزارت نفت

چگونه اوپک ابزار دست امریکا شده است؟

مردم چشم به همت وزارت دفاع و پتروشیمی مکران دوختند

افتتاح تعدادی از پروژه‌های هلدینگ خلیج فارس

احتمال نفت ۹۰ دلاری در نوامبر

رشد قیمت نفت در پایان هفته پرنوسان

نمایندگان نفت ایران وارد الجزیره شدند

گام مهم دولت برای مقابله با تحریم

دعوای میز مدیرعاملی در "فولاد اکسین خوزستان"!

کره به نفت ایران وابسته است

شیل اُویل آمریکا پاسخگوی بازار نیست

ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد

نوسان ارزی واگذاری شستا را به تاخیر انداخت

ترامپ اوپک را به افزایش قیمت نفت متهم کرد

وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی

ورود کمیسیون انرژی به تشکیل بورس نفت

بایدها و نبایدهای تشکیل بورس نفت

گزینه‌های ژاپن برای جایگزینی نفت ایران

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس

نباید به دلیل ترس از مرگ خودکشی کرد

تصویب طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی

هند پول نفت ایران را به روپیه می پردازند

وزارت نفت نباید از ظرفیت بورس انرژی غافل شود

قیمت نفت خام افزایش یافت

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت و گو با " نفت ما " :

دامپینگ محصولات؛ بلای جان صنعت پتروشیمی است

۱۱:۰ - ۱۳۹۵/۲/۲۲کد خبر: 43122
مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه مجتمع های پتروشیمی درشرایط کنونی در حال رقابت برای صادرات محصولات هستند گفت : این رقابت منفی باعث شده تا فروش محصولات پتروشیمی کشور با ریسک بالایی مواجه شود.

 مهدی شریفی نیک نفس در گفت و گو با خبرنگار آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " گفت : کشور چین هم اکنون به فناوری تبدیل ذغال سنگ به الفین دست یافته و طی سال های آینده به یکی از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد، از این رو ما باید بازارهای هدف جایگزین مانند ترکیه و هند را با مدیریت متمرکز  شناسایی کنیم .

وی با اشاره به صحبت های اخیر مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در خصوص اجماع شرکت های بازرگانی گفت : خوشبختانه تصمیم گرفته شده در این خصوص می تواند جلوی برخی از سوء استفاده کنندگانی که بازار صادرات محصولات پتروشیمی را با تلاطم مواجه کرده اند بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سیستم واگرایی در بازارهای جهانی سم محسوب می شود بیان کرد: اینکه محصولات پتروشیمی با مشکلاتی که در کشور وجود دارد تولید و به راحتی در اختیار دلالان و واسطه گران آن هم با قیمت های بسیار پایین قرار می گیرد به نوعی خیانت به کشور است .

وی تصریح کرد : عربستان صعودی بیش از 180 مجتمع پتروشیمی دارد اما تمام محصولات تحت عنوان سابیک عربستان صادر می شود، سیاست فروش همگرایی در عربستان باعث شده تا سابیک عربستان به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های پتروشیمی جهان شناخته شود، در حالیکه در کشور ما منافع بخش خصوصی به منافع ملی اولویت داده شده است .

وی با اشاره به اینکه اگر سیاست همگرایی در فروش محصولات پتروشیمی در کشور شکل گیرد هم منافع بخش خصوصی تامین می شود و هم قدرت چانه زنی افزایش می یابد گفت : در شرایط کنونی خریدار قیمت محصولات را تعیین می کند در حالیکه می توان این رویه را تغییر داد و قیمت گذاری را در اختیار تولید کننده قرار داد.

شریفی اظهار کرد : تا پیش از خصوصی سازی تمام شرکت های پتروشیمی و نیز شرکت بازرگانی پتروشیمی دولتی بودند و مشکلاتی در خصوص پرداخت ها وجود داشت چرا که مدیریت نقدینگی در اختیار NPC بود، اما پس از خصوصی سازی این حساب ها شفاف شده و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت .

وی با تاکید بر اینکه انتظار نداریم مجتمع های پتروشیمی تنها تامین کننده منافع ملی باشند گفت : شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در این راه باید دیوار بی اعتمادی که ظرف چند سال گذشته به وجود آمده را با شفاف سازی از بین ببرد .

مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت : طبق برنامه ریزی در 5 سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به 120 میلیون تن خواهد رسید و از امروز باید این حجم از تولید را مدیریت کنیم چرا که بازارهای جهانی هم اکنون اشباع است و خریداران تعیین کننده قیمت نهایی محصولات هستند .

وی افزود : اگر انسجام در بین شرکت های داخلی صورت نگیرد قطعا صنعت پتروشیمی به عنوان صنعت پیشرو در کشور طی سال های گذشته از بین خواهد رفت.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما