آخرین اخبار
فراتر از نفت

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

روایت زنگنه از کرسنت چیست؟

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

نجات جان «بابک زنجانی» دست خودش است

هنوز تصمیمی برای بنزین گرفته نشده است

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت و گو با " نفت ما " :

دامپینگ محصولات؛ بلای جان صنعت پتروشیمی است

۱۱:۰ - ۱۳۹۵/۲/۲۲کد خبر: 43122
مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه مجتمع های پتروشیمی درشرایط کنونی در حال رقابت برای صادرات محصولات هستند گفت : این رقابت منفی باعث شده تا فروش محصولات پتروشیمی کشور با ریسک بالایی مواجه شود.

 مهدی شریفی نیک نفس در گفت و گو با خبرنگار آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " گفت : کشور چین هم اکنون به فناوری تبدیل ذغال سنگ به الفین دست یافته و طی سال های آینده به یکی از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد، از این رو ما باید بازارهای هدف جایگزین مانند ترکیه و هند را با مدیریت متمرکز  شناسایی کنیم .

وی با اشاره به صحبت های اخیر مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در خصوص اجماع شرکت های بازرگانی گفت : خوشبختانه تصمیم گرفته شده در این خصوص می تواند جلوی برخی از سوء استفاده کنندگانی که بازار صادرات محصولات پتروشیمی را با تلاطم مواجه کرده اند بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سیستم واگرایی در بازارهای جهانی سم محسوب می شود بیان کرد: اینکه محصولات پتروشیمی با مشکلاتی که در کشور وجود دارد تولید و به راحتی در اختیار دلالان و واسطه گران آن هم با قیمت های بسیار پایین قرار می گیرد به نوعی خیانت به کشور است .

وی تصریح کرد : عربستان صعودی بیش از 180 مجتمع پتروشیمی دارد اما تمام محصولات تحت عنوان سابیک عربستان صادر می شود، سیاست فروش همگرایی در عربستان باعث شده تا سابیک عربستان به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های پتروشیمی جهان شناخته شود، در حالیکه در کشور ما منافع بخش خصوصی به منافع ملی اولویت داده شده است .

وی با اشاره به اینکه اگر سیاست همگرایی در فروش محصولات پتروشیمی در کشور شکل گیرد هم منافع بخش خصوصی تامین می شود و هم قدرت چانه زنی افزایش می یابد گفت : در شرایط کنونی خریدار قیمت محصولات را تعیین می کند در حالیکه می توان این رویه را تغییر داد و قیمت گذاری را در اختیار تولید کننده قرار داد.

شریفی اظهار کرد : تا پیش از خصوصی سازی تمام شرکت های پتروشیمی و نیز شرکت بازرگانی پتروشیمی دولتی بودند و مشکلاتی در خصوص پرداخت ها وجود داشت چرا که مدیریت نقدینگی در اختیار NPC بود، اما پس از خصوصی سازی این حساب ها شفاف شده و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت .

وی با تاکید بر اینکه انتظار نداریم مجتمع های پتروشیمی تنها تامین کننده منافع ملی باشند گفت : شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در این راه باید دیوار بی اعتمادی که ظرف چند سال گذشته به وجود آمده را با شفاف سازی از بین ببرد .

مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت : طبق برنامه ریزی در 5 سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به 120 میلیون تن خواهد رسید و از امروز باید این حجم از تولید را مدیریت کنیم چرا که بازارهای جهانی هم اکنون اشباع است و خریداران تعیین کننده قیمت نهایی محصولات هستند .

وی افزود : اگر انسجام در بین شرکت های داخلی صورت نگیرد قطعا صنعت پتروشیمی به عنوان صنعت پیشرو در کشور طی سال های گذشته از بین خواهد رفت.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما