آخرین اخبار
فراتر از نفت

ایران صادرات نفت نداشته باشد دیگران نیز نخواهند داشت

۲ نرخی شدن بنزین تصویب نشده است

ارزش صادرات بهاره محصولات پتروشیمی

مشتریان نفت ایران به دنبال راه‌کار

طرح تفحص از «وزارت اقتصاد» کلید خورد

کاهش سرمایه‌گذاری در بخش انرژی

قیمت نفت کاهش یافت

دود ۳ شهرستان خوزستان را تعطیل کرد

رد طرح تشکیل وزارت انرژی و آب و محیط زیست

وزیر نفت در مجلس/تصویری

آخرین وضعیت فعالیت وزارت نفت و تحریم‌ها

هشدار نفتی دوم به ترامپ

آمریکا:می‌خواهیم واردات نفت از ایران به صفر برسد

فکری به حال صادرات پتروشیمی شود

ضرر ژاپنی ها از تحریم های نفتی ایران

وزارت اطلاعات دچار هیجانات و تسویه حساب های جناحی نمی شود

پیشنهاد سریلانکا به ایران برای تهاتر چای با نفت

کسی که سیاست بداند جلوی صادرات نفت ایران را نمی گیرد

روایت تنها زن جوشکار یک سایت نفتی

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

ضرر آمریکا از تحریم نفت ایران

پیام تسلیت مدیرعامل پتروشیمی مکران در پی درگذشت پروفسور فرور

برای عرضه نفت در بورس مانعی وجود ندارد

امروز؛ آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت

سعودی‌ها برای فروش نفت به مشکل خوردند

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت و گو با " نفت ما " :

دامپینگ محصولات؛ بلای جان صنعت پتروشیمی است

۱۱:۰ - ۱۳۹۵/۲/۲۲کد خبر: 43122
مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه مجتمع های پتروشیمی درشرایط کنونی در حال رقابت برای صادرات محصولات هستند گفت : این رقابت منفی باعث شده تا فروش محصولات پتروشیمی کشور با ریسک بالایی مواجه شود.

 مهدی شریفی نیک نفس در گفت و گو با خبرنگار آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " گفت : کشور چین هم اکنون به فناوری تبدیل ذغال سنگ به الفین دست یافته و طی سال های آینده به یکی از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد، از این رو ما باید بازارهای هدف جایگزین مانند ترکیه و هند را با مدیریت متمرکز  شناسایی کنیم .

وی با اشاره به صحبت های اخیر مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در خصوص اجماع شرکت های بازرگانی گفت : خوشبختانه تصمیم گرفته شده در این خصوص می تواند جلوی برخی از سوء استفاده کنندگانی که بازار صادرات محصولات پتروشیمی را با تلاطم مواجه کرده اند بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سیستم واگرایی در بازارهای جهانی سم محسوب می شود بیان کرد: اینکه محصولات پتروشیمی با مشکلاتی که در کشور وجود دارد تولید و به راحتی در اختیار دلالان و واسطه گران آن هم با قیمت های بسیار پایین قرار می گیرد به نوعی خیانت به کشور است .

وی تصریح کرد : عربستان صعودی بیش از 180 مجتمع پتروشیمی دارد اما تمام محصولات تحت عنوان سابیک عربستان صادر می شود، سیاست فروش همگرایی در عربستان باعث شده تا سابیک عربستان به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های پتروشیمی جهان شناخته شود، در حالیکه در کشور ما منافع بخش خصوصی به منافع ملی اولویت داده شده است .

وی با اشاره به اینکه اگر سیاست همگرایی در فروش محصولات پتروشیمی در کشور شکل گیرد هم منافع بخش خصوصی تامین می شود و هم قدرت چانه زنی افزایش می یابد گفت : در شرایط کنونی خریدار قیمت محصولات را تعیین می کند در حالیکه می توان این رویه را تغییر داد و قیمت گذاری را در اختیار تولید کننده قرار داد.

شریفی اظهار کرد : تا پیش از خصوصی سازی تمام شرکت های پتروشیمی و نیز شرکت بازرگانی پتروشیمی دولتی بودند و مشکلاتی در خصوص پرداخت ها وجود داشت چرا که مدیریت نقدینگی در اختیار NPC بود، اما پس از خصوصی سازی این حساب ها شفاف شده و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت .

وی با تاکید بر اینکه انتظار نداریم مجتمع های پتروشیمی تنها تامین کننده منافع ملی باشند گفت : شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در این راه باید دیوار بی اعتمادی که ظرف چند سال گذشته به وجود آمده را با شفاف سازی از بین ببرد .

مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت : طبق برنامه ریزی در 5 سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به 120 میلیون تن خواهد رسید و از امروز باید این حجم از تولید را مدیریت کنیم چرا که بازارهای جهانی هم اکنون اشباع است و خریداران تعیین کننده قیمت نهایی محصولات هستند .

وی افزود : اگر انسجام در بین شرکت های داخلی صورت نگیرد قطعا صنعت پتروشیمی به عنوان صنعت پیشرو در کشور طی سال های گذشته از بین خواهد رفت.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما