آخرین اخبار
فراتر از نفت

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

نجات جان «بابک زنجانی» دست خودش است

هنوز تصمیمی برای بنزین گرفته نشده است

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

تولید نفت روسیه از عربستان پیشی گرفت

طرح احداث پتروپالایشگاه‌ها در نوبت بررسی

دختر بچه یک ساله ای که ۲۰۶ خریده است!/تصویر

چین چگونه ۱۰۲ شرکت بزرگ دولتی را مدیریت می‌کند؟

کاتالیست های ایرانی و راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

حمایت نفت پاسارگاد از تحقیقات علمی در قیر

افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره /تصویری

آغاز احداث فاز ۴ ستاره خلیج فارس در آینده نزدیک

امروز؛ پنجمین عرضه نفت در بورس

غول پالایش هندی از آمریکا نفت می خرد

قرارداد سعودی‌ها برای تامین نفت پاکستان

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش:

دانش حفاری در ایران بومی شده است

۱۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۹/۳۰کد خبر: 36133
طی ٣٦ سال اخیر شاهد بومی شدن صنعت حفاری در ایران هستیم.

به گزارش نفت ما ،بهمن سروشی مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با اشاره به سی و ششمین سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران با فرمان امام خمینی (ره) در یکم دیماه ١٣٥٨، گفت: پس از تاسیس این شرکت و خروج شرکتهای خارجی از ایران در اوایل انقلاب، عملیات حفاری از سوی شرکت ملی حفاری تکمیل شده و با تربیت نیروهای متخصص و تحصلیکرده شاهد ارتقای حفاری در ایران بودیم.

وی با اشاره به در اختیارگرفتن عملیات حفاری از سوی متخصصان ایرانی، افزود: با این که دکلهای ایرانی تا حدودی قدیمی هستند، اما امروز به روز شده‌اند و متخصصان ایرانی توانسته‌اند با استفاده از فناوریهای نوین و همینطور برگزاری دوره‌های آموزشی به تقویت این صنعت بپردازند.

سروشی افزود: طی این مدت شاهد تاسیس شرکتهای خصوصی حفاری در کنار ملی حفاری و توسعه خدمات جانبی حفاری بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با تاکید بر توان متخصصان ایرانی در عملیات حفاری، تصریح کرد: تنها محدودیت موجود در این صنعت دور بودن از فناوریهای پیشرفته به دلیل تحریمهاست که این امر سبب افزایش مدت زمان اجرای پروژه شده است.

وی با اشاره به حفاریهای بسیار دشوار با امکانات بسیار محدود شرکتهای داخلی، افزود: محدودیتها سبب نشده است تا عملیات حفاری را متوقف کنیم، چراکه دانش این کار در میان ایرانیان بومی شده است، منتهی نباید تحریمها و ممنوعیت کالاهای استراتژیک این صنعت را نادیده گرفت.

سروشی گفت: از سوی دیگر واردات تجهیزات نامرغوب در سالهای گذشته نیز سبب شده است تا مدت زمان زیادی برای تعمیر و به روز کردن دکلها و تجهیزات صرف شود.

وی از جمله دلایل تاخیر در عملیات حفاری را نامرغوب بودن برخی از تجهیزهای وارد شده ذکر کرد و گفت: دانش حفاری در ایران بومی شده است، با این حال زمانی که تجهیز نامرغوبی وارد می‌شود شاهد تاخیر در کار می‌شویم، با این حال سازندگان داخلی همه تلاش خود را به کار بردند تا بتوانند نواقص کار را رفع کنند که شاهد بومی‌سازی بسیاری قطعات حفاری بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با تاکید بر نظارت بر واردات قطعات و دکلهای حفاری، تصریح کرد: به دلیل نبود نظارت بر امر واردات این کالاها شاهد ورود دکلهای حفاری دریایی بودیم که برخی از آنها از کیفیت بالایی برخوردار نبودند به همین دلیل نتوانستند بلافاصله بعد از واردات کار خود را آغاز کنند زیرا یک دوره زمانی، برای تعمیر و به روز کردن آنها صرف شد.

سروشی با اشاره به این‌که با قیمتهای فعلی نفت اجاره روزانه دکلهای دریایی حدود ١١٥ هزار دلار است، ادامه داد: یک روز تاخیر در عملیات حفاری خسارت فراوانی را به شرکتها وارد می‌کند با این حال شاهدیم که برخی از دکلهای دریایی وارد شده مدتها طول کشید تا بتوانند در منطقه مستقر شده و عملیات حفاری را آغاز کنند.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش درباره امکان حضور شرکتهای حفاری در پساتحریم در کنار شرکتهای خارجی، افزود: باتوجه به این که قراردادهای IPC شرکتهای خارجی را ملزم کرده است تا از شرکتهای توانمند ایرانی در فرایند کار بهره ببرند، ضمن این‌که دانش حفاری نیز در ایران بومی شده است بنابراین شراکت ایرانیها و خارجیها می‌تواند نتایج مثبتی برای صنعت نفت به همراه داشته باشد.

منبع:سایت وزارت نفت


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۲۰:۸ - ۱۳۹۴/۹/۳۰
2
0
دقیقا یادم هست وقتی تیم مدیران کرسنتی اسطوره ی نفت و معمار حفاری ایران یعنی جناب مهندس خادمی رو عزل کردند این آقای محترم نه تنها موضعی در حمایت از مهندس خادمی نگرفتند بلکه با مصاحبه با شانا صحبت هایی رو می کرد......


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما