آخرین اخبار
فراتر از نفت

ثبت رکورد جدید در پتروشیمی پردیس

کاهش صادرات نفت مکزیک

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

بلندپروازی نیجریه برای افزایش تولید نفت

۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۲/۱۰کد خبر: 115637
طبق آمار اوپک ، بخش نفت و گاز حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی نیجریه را تشکیل می دهد. در حالی که درآمد صادرات نفت تقریباً ۸۰ درصد درآمد کل صادرات این کشور است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،بزرگترین تولید کننده نفت آفریقا قصد دارد تولید نفت خود را تا ۲۰۲۵ دو برابر کند و هدف آن تولید ۴ میلیون بشکه در روز طی شش سال است.

 نیجریه بزرگترین تولید کننده نفت آفریقا قصد دارد تولید نفت خود را تا 2025 دو برابر کند و هدف آن تولید 4 میلیون بشکه در روز طی شش سال است. هدفی که به نظر تحلیلگران بسیار بلندپروازانه می رسد.

 نیجریه عضو اوپک در حال حاضر حدود 2.2 میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی تولید می‌کند. در ماه مارس تولید نفت خام نیجریه 1.733 میلیون بشکه در روز بود که 11 هزار بشکه در روز نسبت به فوریه افزایش داشت.

 تعداد حملات نظامی به زیرساخت های نفتی نیجریه طی دو سال گذشته کاهش یافته است ولی دزدی از خطوط لوله این کشور هنوز هم به تأسیسات نفتی آن آسیب می‌رساند و باعث نشتی هایی می‌شود که گاهی خطوط لوله صادرات را روزها و هفته ها می بندند. به این ترتیب صادرات نفت نیجریه کاهش می یابد و در نتیجه درآمد دولت آن هم پایین می آید.

 طبق آمار اوپک ، بخش نفت و گاز حدود 10 درصد تولید ناخالص داخلی نیجریه را تشکیل می دهد. در حالی که درآمد صادرات نفت تقریباً 80 درصد درآمد کل صادرات این کشور است.

به نظر می‌رسد طرح دو برابر کردن تولید نفت طی 6 سال عالی باشد ولی طبق نظر تحلیلگران این هدف برای نیجریه بیش از حد بلند پروازانه است و این کشور به خاطر مسائل امنیتی راه سختی برای رسیدن به آن دارد. نگرانی های امنیتی و دزدی نفت و در نتیجه نشت نفت به داخل دلتای نیجریه بر عملیات‌های شرکت های بزرگی مثل شل و اکسون تاثیر گذاشته است.

 ‏ بنابراین هدف تولید 4 میلیون بشکه در روز بسیار خوشبینانه است.

مایکانتی بارو،  مدیرکل شرکت ملی نفت نیجریه قبول دارد که این هدف بسیار دور است ولی  وی اظهار داشت که نیجریه برای رسیدن به آن مصمم است.

 وی گفت:« ما مصممیم تولیدمان را به شدت افزایش دهیم و هدف ما رسیدن به سطح ذخیره 40 میلیارد بشکه نفت خام و تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز تا 2025 است».

  نیجریه که پرجمعیت ترین کشور عضو اوپک است، همچنین قصد دارد ظرفیت پالایشگاهی خود را برای تامین تقاضای روز افزون بنزین سه برابر کند.

 این کشور نیاز به ظرفیت پالایشگاهی 1.52 میلیون بشکه در روز دارد تا بتواند تقاضای داخلی سوخت را تا 2025 تامین کند.

 نیجریه در حال حاضر با ظرفیت کل پالایشگاهی 445 هزار بشکه در روز کار می کند و به خاطر عدم سرمایه گذاری کافی در بخش تعمیرات و نگهداری ، حفظ این ظرفیت هم برای آن سخت است. این کشور قصد دارد با افزایش ظرفیت پالایشگاهی تا 2025 از نظر سوخت مستقر شود.

 نیجریه برای اضافه کردن 450 هزار بشکه در روز به ظرفیت پالایشگاهی اش برای پر کردن فاصله بین عرضه و تقاضا در کشور با بخش خصوصی هم کار می کند.

 این کشور همچنین برای سرمایه‌گذاری روی عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده اوپک هم حساب کرده است. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان اظهار داشت که عربستان آماده امضای یک یادداشت تفاهم با نیجریه در مورد توسعه بخش نفت است.

 

 

منبع: تسنیم 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:تولید نفت، اوپک، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما