آخرین اخبار
فراتر از نفت

ثبت رکورد جدید در پتروشیمی پردیس

کاهش صادرات نفت مکزیک

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

از قمار بزرگ ترامپ در قبال ایران تا آشفتگی در بازار جهانی نفت

مهدی قدیری
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۲/۳کد خبر: 114498
عدم تمدید و تجدید معافیت های صاردات نفت ایران توسط دولت ترامپ واکنشهای متعددی را موجب شده است. در این میان رسانه های مهم بین المللی رویکردهایی همچون خروج ایران از برجام، بستن تنگه هرمز و جنگ افروزی، مخالفت چین با این تحریمها به خاطر ضربه خوردن از اقدام ترامپ، افزایش قیمت نفت و آشفتگی بازار جهانی نفت، از بین رفتن طرح کاهش تولید اوپک، تغییر منابع تامین نفت کشورهای معاف از تحریم را مطرح کرده اند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،عدم تمدید و تجدید معافیت های صاردات نفت ایران توسط دولت ترامپ واکنشهای متعددی را موجب شده است. در این میان رسانه های مهم بین المللی رویکردهایی همچون خروج ایران از برجام، بستن تنگه هرمز و جنگ افروزی، مخالفت چین با این تحریمها به خاطر ضربه خوردن از اقدام ترامپ، افزایش قیمت نفت و آشفتگی بازار جهانی نفت، از بین رفتن طرح کاهش تولید اوپک، تغییر منابع تامین نفت کشورهای معاف از تحریم را مطرح کرده اند.

فارن پالیسی؛ در تحلیلی نوشت: رئیس جمهور آمریکا با تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران دست به مخاطره اقتصادی و سیاسی بزرگی زد. اعلام تمدید نشدن معافیت های تحریم نفت ایران برای هشت کشوری که پیش از این از این معافیت ها استفاده می کردند، در روز دوشنبه از سوی دولت ترامپ در راستای سیاست «فشار حداکثری»، به احتمال زیاد قیمت نفت را بالا می برد و به رابطه آمریکا با آن دسته از دوستان و رقبایی که به نفت ایران متکی هستند، ضربه می زند و در همین جا بر تنش ها در آب های خلیج فارس و اطراف آن می افزاید.

تایم؛ برخی از کارشناسان وزارت امور خارجه، دفاع و آژانس های اطلاعاتی آمریکا و نیز کارشناسان خارجی هشدار دادند اقدام ترامپ به پایان دادن به معافیت های تحریم های نفتی ایران، ممکن است نتیجه عکس بدهد و در کشورهایی مانند چین، ترکیه و عراق پیامدهایی داشته باشد.

نیویورک تایمز؛ مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت این کشور دیگر تصمیم ندارد به کشورهایی از قبیل هند و چین برای خرید نفت ایران معافیت قایل شود. دولت چین به این تصمیم فوراً واکنش نشان داد؛ تحلیلگران گفتند پکن و واشنگتن هر دو با احتیاط رفتار خواهند کرد تا آسیبی به روابط تجاری شان نرسد.

واشنگتن تایمز؛ اقدام دولت ترامپ در عدم تمدید واردات نفت از ایران به افزایش قیمت نفت در بازار منجر  شده است و خطر هرج و مرج را در بازار درپی دارد؛ از سوی دیگر چین و ترکیه از این اقدام ترامپ انتقاد کردند. سخنگوی وزارت خارجه چین از تحریم های یکجانبه و قوانین فرامرزی آمریکا انتقاد کرد و گفت تجارت چین با ایران باید محترم شمرده شود.

بلومبرگ؛ سیاست ترامپ درباره ایران رفتار حکومت این کشور را تغییر نمی دهد. افزایش فشار اقتصادی موجب ایجاد کمبودهایی در داخل ایران می شود؛ اما تهران به حمایت از بشار اسد و گروه هایی که آمریکا تروریست می داند، ادامه می دهد.

گاردین؛ آمریکا اعلام کرد دیگر برای هیچ کشوری استثنائی در تحریم ها قائل نمی شود و تحریم نفتی کاملی بر ضد ایران اجرا خواهد شد.

رای الیوم؛ تصمیم دولت آمریکا برای لغو معافیت هشت کشور  اصلی وارد کننده نفت ایران از تحریم های آمریکا، در واقع نوعی اعلام جنگ است، زیرا این اقدام به معنای گرسنه نگه داشتن 80 میلیون انسان یعنی ملت ایران است و پرهیز سید حسن نصرالله از سخن گفتن درباره هرگونه واکنش ایران به این معنا نیست که احتمال جنگ چندان زیاد نمی باشد و تمام منطقه و نه فقط لبنان میدان و عرصه آن خواهد بود .

لوموند؛ امریکایی ها آماده می شوند تا در بازار جهانی نفت نوسان هایی را به وجود آورند. روز دوشنبه 22 آوریل دونالد ترامپ اعلام کرد که امریکا معافیت ها را برای کشورهای خریدار نفت ایران ، تمدید نخواهد کرد. چند ساعت قبل از افشای این خبر در رسانه ها، قیمت نفت به بشکه ای 74 دلار شد که بالاترین رقم از حدود  شش ماه پیش تا کنون است.

لاتریبون؛ دونالد ترامپ تصمیم گرفت به معافیت هایی که به برخی کشورها امکان می دهد نفت ایران را وارد کند، پایان دهد. عربستان سعودی اعلام آمادگی کرده تا کمبود نفت در بازارهای جهانی به علت کاهش صادرات نفت ایران را برای تثبیت فیمت ها، جبران کند. کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ تصمیم گرفت از دوم ماه می به معافیت هایی که هنوز به هشت کشور(چین، هند، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ایتالیا و یونان) امکان می دهد نفت خام ایران را واردکنند، پایان دهد تا صادرات ایران را به صفر برساند و این کشور را از منبع اصلی درآمدش محروم سازد.

دی ولت؛ اگر همه چیز طبق خواسته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیش برود، از ابتدای ماه می دیگر هیچ بشکه نفت خامی از ایران خارج نخواهد شد. او با خط مشی ستیزه جویانه خود به نگرانی های جهانی درباره تنگه هرمز دامن می زند. احتمال دارد به زودی مصرف کنندگان اروپایی نیز پیامدهای این وضعیت را احساس کنند.

ایل سوله 24 اوره؛ سختگیری آمریکا در خصوص واردات نفت ایران: خطر تحریم ها برای 8 کشور معاف وجود دارد اما ایتالیا خود را نجات می دهد. دولت ترامپ تصمیم گرفت در خصوص بحران نفت خام تهران شدت عمل خود را به کمال برساند و اعلام کرد که هیچ گونه معافیتی را که تاکنون برای هشت کشور از جمله ایتالیا در نظر گرفته بود، تمدید نخواهد کرد. این کشورها تاکنون مجاز به دریافت نفت بودند زیرا در نظر واشینگتن ثابت کرده بودند که گام های مهمی در جهت بستن شیرهای ایران برداشته بودند.      

نزاویسیمایا گازتا؛ دولت آمریکا اعلام کرد معافیت کشورهایی را که پیشتر، از امکان واردات نفتی ایران برخوردار بودند، لغو می کند. کاخ سفید رسماً، اعلام کرده که سیاست واردات صفر را در قبال ایران اجرا می کند، تا امکانات مالی این کشور را به حداقل برساند. در محافل کارشناسی معتقدند که تشدید تحریم های آمریکا علیه تهران، تا حدودی به خاطر ضربه وارد کردن به پکن نیز می باشد.

کامرسانت؛ امتناع آمریکا از تمدید معافیت برای خرید نفت از ایران، ضربه جدی به توافق عربستان سعودی و روسیه در رابطه با کاهش تولید نفت وارد خواهد کرد. عربستان سعودی اعلام کرده است که تولید نفت را برای جبران کمبود ناشی از حذف نفت ایران از بازارهای جهانی، افزایش خواهد داد و در چنین شرایطی، بعید به نظر می رسد که روسیه نیز همچنان تولید نفت خود را در سطح کنونی نگه دارد. به اعتقاد کارشناسان، به احتمال زیاد، واکنش تهران به این تصمیم آمریکا، خروج از توافق هسته ای خواهد بود.

آساهی؛  نفت خام ایران حدود 5 درصد از واردات نفت ژاپن را تامین می کند و با توجه لغو معافیت تحریم نفتی ایران ،‌ ژاپن مجبور خواهد بود که منابع تامین نفت خام کشورش را تغییر دهد. اتحادیه نفت گروه صنایع ژاپن در همین راستا با اشاره به اینکه:«‌چنانچه تنوع عرضه نفت خام را در نظر بگیریم، ایران یکی از کشورهای مهم در این زمینه به شمار می آید» دستیابی به معافیت از تحریم نفتی ایران را از دولت ژاپن درخواست کرد.

نیکی؛ با توجه به اینکه دولت ترامپ معافیت از تحریم های نفتی را برای هشت کشور خریدار نفت ایران از جمله چین ، ژاپن ، هند و ترکیه لغو کرده است ، سپاه پاسدران انقلاب اسلامی ایران « بستن تنگه هرمز » را به عنوان تدابیر مقابله با تحریم های اقتصادی دولت آمریکا اعلام کرد. گفتنی است، تنگه هرمز مسیر بین المللی مهم برای حمل و نقل نفت خام در جهان به شمار می آید.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما