آخرین اخبار
فراتر از نفت

ثبت رکورد جدید در پتروشیمی پردیس

کاهش صادرات نفت مکزیک

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

میادین نفتی مشترک؛ برداشت بیشتر عراق و عدم النفع بیشتر ایران

میدانهای نفتی مشترک از توافقات اخیر ایران و عراق جا ماندند

مهدی قدیری
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵کد خبر: 112990
توجه به اینکه در سفر اخیر رییس جمهور روحانی به بغداد، مذاکره و توافق خاصی در زمینه میدان های مشترک نفتی انجام نشد، و جای خالی آن احساس می شود و از توافق جا ماندند، راهکارهای پیشنهادی در راستای تامین منافع ملی در خصوص برداشت از میادین مشترک با عراق، توجه به موارد زیر ضروری است: - اولویت دهی به واگذاری طرح های توسعه میادین مشترک با عراق به شرکت های خارجی به جای میادین مستقل داخلی. - پیگیری مشارکت به جای رقابت در توسعه میادین مشترک با عراق و دیگر کشورهای همسایه.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در جریان سفر اخیر رییس جمهور روحانی به بغداد،  دو کشور در حدود ٢٠ موافقنامه در زمینه های مختلف اقتصادی و بازرگانی و سیاسی امضا کرده و ابراز امیدواری کردند که میزان مبادلات تجاری شان از ١٢ میلیارد دلار کنونی به ٢٠ میلیارد دلار در سال های آینده برسانند. دفتر نخست وزیر عراق هم اعلام کرده بود که این سفر با هدف به صفر رساندن مشکلاتی است که دهه ها طول کشیده است مانند میدان های نفتی مشترک، ترسیم مرزهای میان دو کشور، منابع آبی و پرونده مبادلات تجاری و نیز تاسیس بانک مشترک عراقی-ایرانی، لغو روادید میان دو کشور به علاوه توافق افتتاح کنسولگری های جدید ایران در تعدادی از استان های عراق.

پیشتر، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در سفر رسمی خود به بغداد در ۲۰ دی ‌ماه در نشست خبری با «ثامر الغضبان»، همتای عراقی خود با تاکید بر افزایش صادرات گاز به عراق ابراز امیدواری­ کرد که همکاری ‌ها در زمینه نفت بین دو کشور افزایش ­یابد. الغضبان، وزیر نفت عراق نیز درباره برداشت از میدان‌ های مشترک نفتی اظهارکرده بود: بین دو کشور همکاری پیرامون بررسی مطالعاتی بر روی تعدادی از میادین مشترک وجود­دارد، اما دو طرف هنوز به توافق مشخصی درباره برداشت از این میادین نرسیده ‌اند. وی گفت: در چارچوب برنامه دولت جدید، عراق قصد دارد همکاری‌ های خارجی خود را در زمینه نفت و گاز و برق گسترش و افزایش ­دهد.

 

عراق و پیشتازی در برداشت از میادین مشترک با ایران

عراق به­ رغم برداشت بیشتر از میادین مشترک نسبت به ایران، برنامه­ های توسعه بیشتر میادین مشترک را در دستورکار دارد و بر اساس اظهارات وزیر نفت این کشور، برگزاری مناقصه 9 بلوک نفتی را که 5 مورد آنها در مرز ایران واقع شده­ اند و برخی از آنها با میادین ایران مشترک هستند، به شرکت­ های نفتی واگذار کرده ­است. این موضوع نشان می ­دهد که عراق برای برداشت بیشتر از میادین مشترک برنامه ­ریزی کرده ­است و تحقق این موضوع می­ تواند ظرفیت تولید نفت عراق را افزایش ­داده و به فاصله این کشور با ایران در برداشت از میادین مشترک بیفزاید.

تا قبل از اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003، این کشور مانند ایران، تولید بسیار کمی از میادین مشترک داشت، اما بعد از پایان جنگ و دست­یابی عراق به ثبات نسبی، برنامه ­های این کشور برای افزایش تولید از میادین مشترک آغاز شد. برگزاری چندین دوره مناقصات نفت و گاز و دعوت از شرکت­ های بزرگ بین ­المللی برای توسعه میادین نفت و گاز، بویژه میادین مشترک، از جمله اقدامات عراق در سال­ های بعد از جنگ بوده ­­است. این کشور در سال 2009 با برگزاری دو دور مناقصه نفتی و یک دور مناقصه گازی، قراردادهای توسعه میدان­ های نفت و گاز خود مانند میادین مشترک مجنون، بدری و قرنی غربی را به شرکت­ های نفتی بین ­المللی واگذار کرد. مجموعه این اقدامات موجب شده ­است که حجم تولید نفت این کشور از میادین مشترک و میادین مستقل افزایش قابل ملاحظه ­ای داشته باشد و میزان تولید این کشور در برداشت از میادین مشترک بیشتر از ایران باشد.

عراق در ماه نوامبر ۲۰۱۷ از شرکت ‌های بین ‌المللی نفتی دعوت کرد تا برای حضور در قراردادهای اکتشاف و توسعه نفت و گاز طبیعی این کشور در پنجمین دور مناقصات، اعلام حضور کنند. دومین تولیدکننده نفت اوپک، برای برگزاری این مناقصه ۹ بلوک جدید نفتی و گازی را معرفی کرده­ است تا با حضور شرکت‌ های خارجی، ظرفیت تولید خود را افزایش دهد. عراق در برگزاری این مناقصه بر میدان‌ های مشترک تمرکز کرده تا سهم تولید خود را از آنها افزایش دهد. از میان ۹ میدان نفتی که عراق قصد توسعه در این مناقصات را دارد، 5  بلوک در مرز ایران قرار دارند و 3 بلوک در مرز کویت واقع شده­ اند. بلوک­های نزدیک مرز ایران عبارتند از:  1- سندباد،2- هویزه،3- شهابی،4- زرباطیه و5- نفتخانه. بلوک نفتی سندباد و نفت خانه به ترتیب با میادین یادآوران و نفت شهر در ایران مشترک هستند و شواهدی وجود دارد که از مشترک بودن بلوک هویزه با میدان سهراب ایران حکایت دارد. ازاینرو، انجام مناقصه برای واگذاری بلوک ­های مرزی و تمرکز عراق بر توسعه بلوک ­های واقع در مرز ایران می ­تواند عملکرد عراق را در برداشت از میادین مشترک با ایران بهبود بخشد.  عراق، توسعه میدان سندباد را به یونایتد انرژی گروپ، میدان های نفت خانه و هویزه را به جئوجید پترولیوم، واگذار کرده است.

همچنین یک میدان فراساحلی در خلیج فارس نیز در این مناقصه معرفی شد. شرایط برگزاری این مزایده در 26 می 2018 سازماندهی نهایی شد و مراسم رسمی آن در تاریخ ۲۱ ژوئن برگزار شد.  وزارت نفت عراق اعلام کرد ۲۶ شرکت برای حضور در مناقصه بلوک ‌های نفت و گاز این کشور در مناطق مرزی، واجد شرایط شناخته شدند. در بیانیه ‌ای که وزارت نفت عراق منتشر کرد 5 شرکت علاوه بر ۲۱ شرکت قبلی برای حضور در مناقصه میادین گازی و نفتی این کشور انتخاب شدند.

عراق پیش از این با تکیه بر مدل جدید قراردادهای نفتی(EPC)، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ موفق شد تولیداتش را از حدود ۷/ ۱ میلیون بشکه در روز به ۷/۴میلیون بشکه در روز برساند.

مسلماً مناقصه جدید عراق می ­تواند توان تولید نفت این کشور را افزایش دهد و یکی از مؤلفه های قدرت در اوپک را که همان ظرفیت تولید نفت است، برای این کشور ارتقا دهد. این موضوع می ­تواند ضمن ارتقای قدرت چانه­زنی عراق در اوپک برای کسب سهم بیشتر تولید، صادرات این کشور را افزایش دهد و جایگاه آن را در بازارهای جهانی بهبود بخشد. در این صورت امکان دارد که عراق برای افزایش صادرات نفت خود تلاش بیشتری را برای تصاحب بخشی از بازارهای صادراتی ایران در شرایط تحریم  انجام دهد. از سوی دیگر با توجه به اینکه بخشی از میادینی که اسامی آنها برای مناقصه اعلام شده، با ایران مشترک است، برداشت بیشتر عراق از این میادین به معنای عدم النفع بیشتر ایران از آنهاست.

میانگین تولید نفت عراق در سال 2017، 4.4 میلیون بشکه در روز بود و برای سال 2022 ظرفیت تولید 6.5 میلیون بشکه ای در روز را به جز اقلیم کردستان برنامه ریزی کرده ­است. همچنین ظرفیت پالایشی این کشور در سال 2017 ، 533 هزار بشکه در روز بود و تا سال 2022 به 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

لذا با توجه به اینکه در سفر اخیر رییس جمهور روحانی به بغداد، مذاکره و توافق خاصی در زمینه میدان های مشترک نفتی انجام شد، و جای خالی آن احساس می شود و از توافق جا ماندند، راهکارهای پیشنهادی در راستای تامین منافع ملی در خصوص برداشت از میادین مشترک با عراق، توجه به موارد زیر ضروری است:

- اولویت­ دهی به واگذاری طرح­ های توسعه میادین مشترک با عراق به شرکت ­های خارجی به جای میادین مستقل داخلی.

- پیگیری مشارکت به جای رقابت در توسعه میادین مشترک با عراق و دیگر کشورهای همسایه.

 

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما