آخرین اخبار
فراتر از نفت

ثبت رکورد جدید در پتروشیمی پردیس

کاهش صادرات نفت مکزیک

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

قدیمی ترین مدیرعامل حال حاضر صنعت نفت کشور در گفت و گو با "نفت ما" :

سیاست زدگی در نفت سم مهلک است

ویدا عابدی
۱۳:۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲کد خبر: 112952
مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: نمی دانم من قدیمی ترین هستم یا نه ، ولی حداقل ۶ سال دیگر مهمان صنعت نفت خواهم بود.بحث مدیریت و نیروی انسانی اصلا صفر و یک نیست .نه ۱۰۰ درصد جوانگرایی و نه ۱۰۰ درصد استفاده از نیروی بازنشسته و یا مسن را قبول دارم.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،حمید بُوَرْد؛ را اهالی صنعت نفت به یکی از مدیرانی که تنها دغدغه حفظ منافع ملی را دارد می شناسند .او مدیر عامل یکی از شرکت ها بزرگ نفتی است که به نوعی بین‌المللی فعالیت می کند. وی دانش‌آموخته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعت نفت است و فعالیت در صنایع نفت و گاز را از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب آغاز کرد. بورد در فاصله سال‌های 1382 تا 1385 مدیر پروژه ویژه (بین المللی) شرکت ملی حفاری ایران، از سال های 1385 تا 1389 معاون حفاری مناطق نفت خیز جنوب و سال های 1389 تا 1391 مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون بوده است. وی در سال 1391 به مدیرعاملی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب منصوب گردید  و تا 1393 سکان هدایت بزرگترین شرکت تولیدکننده نفت ایران را در دست داشت. بورد در فاصله سالهای 1393 تا 1395 مدیرعامل شرکت عملیات اکتشاف نفت ایران بود. وی اکنون مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران است.  با او در خصوص مسایل روز صنعت نفت به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه آمده است :

  جناب مهندس در ابتدا در خصوص شرکت نفت فلات قاره ایران بفرمایید.

عمر شرکت فلات قاره نزدیک به عمر انقلاب است و این باعث افتخاره که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب درمورد این شرکت قرار است صحبت شود .پیروزی انقلاب اسلامی، بسیاری از چارچوب‌ها و قواعد سیاسی و اقتصادی ایران را با دگرگونی و تغییر مواجه ساخت و زمینه خودباوری و استقلال واقعی صنعت نفت ایران را فراهم کرد. در شهریورماه سال 1359 شرکت ملی نفت ایران، با ادغام شرکت‌های مختلط ایرانی و خارجی، شرکت نفت فلات قاره ایران را به عنوان متولی تولید نفت و گاز دریایی ایران در خلیج‌فارس و دریای  عمان ایجاد کرد. از این پس وظیفه استخراج و بهره‌برداری از میادین نفتی خلیج‌فارس بر عهده شرکت نفت فلات قاره ایران گذاشته شد .

شرکت فلات قاره تقریبا یک شرکت بزرگ نفتی در دریا محسوب می شود که سازه های دریایی بالا و ناحیه جغرافیایی بسیار وسیع به اسم خلیج فارس حوزه عملکردی و کاری آن است .

شرکتی که از ادغام۵ شرکت ایرانی وخارجی تشکیل شده و در حوزه های افزایش توسعه میادین مختلف، نگهداشت تولید، نصب و راه اندازی سازه های دریایی و هرآنچه که در حوزه بالادست در دریا محسوب می شود عملکرد خوبی بعد از انقلاب داشته است .

با توجه به اینکه در دریا تجارب پنهان و آشکار زیادی وجود دارد این شرکت غنی ترین تجارب را طی سال های گذشته به دست آورده است و می توان روی این شرکت حساب ویژه ای باز کرد.همان طور که می دانید کار در دریا نسبت به خشکی به مراتب سخت تر است بنابراین نیاز به تخصص های ویژه دارد به نوعی می توان گفت که شرکت فلات قاره شرکتی بین المللی است به دلیل اینکه این شرکت مدیریت مخازن مشترک را با کشورهای دیگر را دارد ضمن اینکه در فرهنگ سازمانی حاکم،  کار در دریا بین المللی تعریف شده و در یک جمله شرکت فلات قاره بین المللی ترین شرکت ایرانی است.

تا همین اواخر با خارجی ها قرارداد های مختلف روی موضوعات متنوع داشته ایم و الان هم با شرکت های خصوصی خارجی همکاری داریم و از این جهت بسیاری از مناقصات ما بین المللی است .حضور ایران در دریا را شرکت فلات قاره به منصه ظهور رساند ، یعنی اگر قدرت اقتصادی در خلیج فارس داریم ، اگر قدرت مانور سیاسی و اقتصادی با رقبا داریم همه به خاطر اعتبار این شرکت است.

  شما یکی از قدیمی ترین مدیران نفتی هستید و به نوعی در همه دولت ها حضور داشتید در خصوص وضعیت صنعت نفت بعد از انقلاب بفرمایید.

حضور بنده در نفت با اتمام جنگ بود . چیزی که آموخته ایم و آن را عملی کرده ایم به برکت انقلاب بوده تا این صنعت را پویا و زنده نگاه داریم و آن را به جلو ببریم تا به دنیا ثابت کنیم که می توانیم . هر چند در این راه با فراز و نشیب هایی همراه بوده ایم.

دوران بازسازی بعد از جنگ دوران آسانی نبود خوشبختانه صنعت نفت به خوبی از این دوران عبور کرد و در مدت کوتاهی بازسازی ها انجام شد .خوشبختانه لطفی که خداوند در حق بنده کرد این بود که موقعیت شغلی ام جوری رقم خورد که تمام سطوح را تجربه کرده ام . در هر موقعیتی که قرار داشته ام سعی کرده ام تا بر اساس باورهای دینی و ارزش های انقلاب کاری در صنعت نفت انجام دهم .لذا باعث شد که تلاش ما تلاش چند جانبه ای باشد و این را به عنوان کار جهادی تلقی کنیم. خوشبختانه نتایج خوبی را هم کسب کرده ایم . امروز اگر برگردیم و به پشت سر نگاه کنیم خیلی از گردنه های سخت را در صنعت نفت گذرانده ایم. من به عنوان عضو کوچکی از این صنعت دخالت هایی هم داشته ام .وقتی به عقبه کاری خودم بر می کردم، ناراضی نیستم .خداوند توفیق داد تا ساخت داخل و نیز مدیریت بر مبنای اصول انقلاب را به خوبی دنبال کنیم .

به عنوان نمونه در دورانی که شرکت های خارجی حضور داشتند و قراردادهای بیع متقابل در حال اجرا بود با تلاش بسیار توانسته ایم موضوعیت مدیریت پروژه را در شرکت ملی حفاری ایران جا بیندازیم و تقریبا پیمانکار تمامی پروژه های خارجی ها باشیم .خوشبختانه در این مسیر عملکرد کمی و کیفی  و نیز درآمدهای ارزی خوبی را به دست آوردیم، به طوری که وقتی بنده مدیر پروژه های ویژه شرکت ملی حفاری بودم۳۰۰میلیون دلار قرارداد را تحویل گرفتیم و۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار پروژه را تحویل دادیم . با کار و تلاش خودمان را به خارجی ها تحمیل کردیم. بنده بعد از ملی حفاری به مناطق نفتخیز جنوب رفتم و درآنجا نیز سعی کردم کارهایی خوبی صورت بگیرد .در طی ۴ سالی که در معاونت حفاری این شرکت بودم تقریبا ۳۰ کار جدید که در نوع خودش کم سابقه بود صورت گرفت. این انرژی و پتانسیل مدیون انقلاب است ما با این اقدامات خارجی ها را به چالش کشاندیم و این قضیه برای آن ها عجیب بود .

ما در بخش بالادست حفاری در افزانه های سیمان و اسید کارهای خیلی خوبی را انجام داده ایم به جرات میتوان گفت که بیش از ۷۰ درصد بخش حفاری در داخل تولید می شود و این کار بسیار بزرگی است و این ها محقق نمی شد مگر به لطف پروردگار و تفکرات انقلابی. هر کجا که مدیریت انقلابی بوده همراه با علم، عمل، دانش و جسارت نتایج خوبی را به دست آورده ایم .در دوره ۴ ساله مدیریت بنده در معاونت حفاری مناطق نفتخیز جنوب از نظر حجم کار و پیشرفت هایی که داشته ایم انقلابی صورت گرفت . از نظر تربیت نیروی انسانی در بخش حفاری هم آمار فوق العاده ای را کسب کردیم .سعی داشته ایم در هر منصبی که بوده ایم تفکرات انقلابی را به مجموعه تزریق و بدنه سیستم را با خود همراه کنیم. بعد به شرکت مارون رفتم و آنجا نیز خوشبختانه عملکرد خوبی را بر جای گذاشتیم.

بنده تقریبا ۳۰ سال در صنعت نفت بوده ام. این صنعت در این دوران با فراز و نشیب های زیادی همراه بود به نظرم دشمن هم بیکار نبوده و در ما نفوذ کرد .تلاش کرد تا خودباوری را در ما کمرنگ کند و لکوموتیو اقتصاد ایران را از حرکت بیندازد .یک جایی دشمن با نیروی نظامی نفت را می گیرد در برخی موارد هم با نفوذ.

در بدنه صنعت نفت بین کارشناسان در خصوص این خودباوری اختلاف نظر وجود دارد اما بنده جزو افرادی هستم که می گویم اگر مدیریت درست و تفکر انقلابی وجود داشته باشد چون نیروی انسانی متخصص در کشور وجود دارد میتوانیم حرفی برای گفتن در جهان داشته باشیم .نمونه های آن هم کم نیست مانند ساخت توربین و کمپرسور.

ما حتی می توانیم پروژه های بین المللی داشته باشیم. ما جزو ۵ کشور نفتی اول در جهان هستیم ،اگر ما بخش بین المللی را قوی می کردیم قطعا امروز توسعه و نگهداری میادین مختلف جهان در دست ما بود .

عدم خودباوری و سرمایه گذاری مناسب باعث شد تا امروز در بعضی جاها تحریم ما را آزار دهد؛ درست سیاست گذاری و اجرا نکرده ایم .بعد از دهه80 می توانستیم هم در پالایشگاه های مختلف دنیا و هم در میادین مختلف سهام داشته باشیم .امروز به دلیل عدم سیاست گذاری درست، غربی ها جای ما را در منطقه گرفته اند در صورتی که می توانستیم سهم بازار بالایی را داشته باشیم .متاسفانه خوب مدیریت نکرده ایم. وقتی خودمان را محتاج شرکت های دست چندم نفتی می کنیم نباید انتظار بیش از این داشته باشیم .ساختار را بدون دلیل دستخوش تغییرات کردیم در صورتی که ما برنده بازار بودیم.شما آمار بگیرید ببیند بعد از دهه 70 چقدر نیروی انسانی به مجموعه نفت اضافه شده است .آیا این افزایش دلیل داشت؟!با تفکرات غلط باعث شدیم تا سازمان عریض و طویل به وجود بیاید . آیا اصلا به این تعداد شرکت جدید در صنعت نفت احتیاج بود ؟! این آمار  برای شرکت نفت آمار خوبی نیست .

البته نباید فراموش کرد که کارهای خوبی نیز نظیر پارس جنوبی و تولید برخی از اقلام کاربردی و استراتژیک نفتی نیز صورت گرفت. اعتقاد دارم تکنولوژی را می توان خرید. از نظر ساخت داخل عملکرد خوبی داشته ایم اما با تفکرات انقلابی هنوز فاصله داریم اگر به آن رجوع می کردیم قطعا وابستگی ما به خارجی ها صفر بود.

  آقای مهندس؛ امروز که اینجا نشسته ایم تحریم ها بازگشته و مجددا گلوی صنعت نفت را می فشارد. جنابعالی که دوره های مختلف صنعت نفت را تجربه کرده اید آیا واقعا تحریم ها بر صنعت نفت بی تاثیر است؟

اگر بگوییم تحریم ها هیچ اثری نداشته، حرف دقیقی نیست. باید برنامه ها و سازماندهی ما در سطح وزارت نفت و دولت قوی تر می بود که اگر این مهم اتفاق می افتاد خیلی از مشکلات الان وجود نداشت  به جرات می توانم بگویم که از نظر فنی و نگهداری تولید، تحریم ها نتوانست ما را زمین گیر کند و امروز مشاهده می کنیم که تولید پایدار مانده و ادامه دارد.  صنعت نفت از بعد از انقلاب به شیوه های مختلف همواره تحریم بوده است. راهکارهایی را در جلسات خصوصی دولت بیان کرده ایم. اینطور نیست که دست و پای ما بسته باشد میتوان در این شرایط نیز کارهای خوبی را انجام داد.

  جنابعالی به عنوان قدیمی ترین مدیر حال حاضر صنعت نفت، آیا با  این شیوه جوانگرایی که با توجه به قانون منع به کارگیری بازنشستگان این روزها در صنعت نفت اتفاق افتاده است موافق هستید یا خیر؟

نمی دانم من قدیمی ترین هستم یا نه ، ولی حداقل 6 سال دیگر مهمان صنعت نفت خواهم بود.بحث مدیریت و نیروی انسانی اصلا صفر و یک نیست .نه ۱۰۰ درصد جوانگرایی و نه ۱۰۰ درصد استفاده از نیروی بازنشسته و یا مسن را قبول دارم. این کار یک فرآیند است شما باید نیروی انسانی را مرحله به مرحله پرورش بدهید نه اینکه به جایی برسید که مجبور به انتخاب نیرویی که هیچ تجربه ای ندارد باشید. شرکت نفت برای نیروی انسانی پروسه داشت و ورودی و خروجی آن مشخص بود و حساب و کتاب داشت. برای خروج نیروها از سال ها قبل پیش بینی صورت می گرفت اگر این سیستم به هم بخورد قطعا دچار مشکلات خواهیم شد.

نیروی انسانی جوان خوب است اما تجربه ندارد میتواند کارشناس خوبی باشد نفی نمی کنم انرژی و دانش بالاتری دارد اما تجربه ندارند تجربه چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. خالی کردن سازمان از افراد با تجربه باعث ضررهای جبران ناپذیر خواهد شد .به نظر بنده سن مدیریت باید بالای ۴۰ سال باشد اما در کنار آن میتوان نیروهای جوان را پرورش داد نیروهای جوان بسیار خوبی در شرکت نفت وجود دارد که میتوان آن ها را به عنوان معاون و یا حتی در تیم کارگروه قرار داد تا رفته رفته به تجربه کافی دست پیدا کنند.

وقتی ورودی قطع شود این بحران ها به وجود می آید .شما باید ورودی هایتان پیوسته باشد. از آن طرف قوانین و مقررات نیز دست و پا گیر شده اند و با اینکه ظرفیت خالی در شرکت نفت وجود دارد باید از دولت برای استخدامی ها مجوز بگیرند .هرم سازمانی کله قندی است نباید توازن آن را به هم ریخت .این مدل جوانگرایی را صد درصد نفی نمیکنم و صد در صد هم تایید نمیکنم حتی در زمان پیامبر هم فقط یکی از جنگ ها به جوانان سپرده شد، یعنی اگر ده مدیر نیاز داریم 2 تا ازمدیران را جوان بگذاریم و 8 تای بعدی را از با تجربه ها استفاده کنیم، ناگفته نماند که جوانان نوعا نیروهای خوبی هستند.

    برگردیم به فلات قاره ، در تامین مالی پروژه ها آیا مشکلات برطرف شده است؟

خوشبختانه ۴ پروژه فلات قاره با سرمایه حدود ۱ میلیارد دلاری تامین مالی شده اند  و از این بابت جای نگرانی نیست. یکی از آن ها با شرکت پترو ایران در بخش سیری برای افزایش تولید نفت است . پروژه بعدی را با یکی از شرکت های زیر مجموعه قرارگاه خاتم الانبیا قرار است به امضا برسانیم و ۲ پروژه دیگر نیز در مرحله برگزاری مناقصه قرار دارد و هنوز برنده آن مشخص نشده است. و در مجموع قرار است بین 80تا100 هزار بشکه به افزایش تولید برسیم.

   برنامه های آتی شرکت فلات قاره چیست؟

در سالهای ۹۸و ۹۹ قرار است استراتژی ۲۰ ساله شرکت را با کمک موسسه مطالعات انرژی تدوین کنیم. برای سال آینده ۳ هدف عمده را پیگیری می کنیم. نخست اینکه ۴ پروژه ای که تامین مالی شده اند را به ثمر بنشانیم تا افزایش تولید داشته باشیم ،دوم اینکه با تشکیل گروه های ویژه نسبت به نوسازی و بازسازی تجهیزات درحد امکانات همت کنیم و سوم اینکه تولیدی که الان صورت می گیرد را افزایش و یا تثبیت نماییم. برنامه هایی هم در حوزه منابع انسانی و آموزش، تعمیرات اساسی و اصلاح ساختار فرآیندهای کاری را نیز مد نظر داریم .

  در خصوص ساخت داخل تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

شرکت فلات قاره به دلیل پراکندگی جغرافیایی خاص متاسفانه  کمتر در بحث داخلی سازی ورود کرده، اما اکنون به شدت احساس نیاز می کنیم. ساختاری را تشکیل و پروژه های پژوهشی را افزایش داده ایم در برخی اقلام مانند توریبین ها سعی داریم داخلی سازی کنیم در ۲-۳ سال آینده سعی داریم تعداد اقلام را افزایش دهیم و حتی در زمینه توربین با یکی از شرکت های توانمند داخلی به نام توربین ماشین خاورمیانه اقدامات و کارهای خوبی انجام دادیم. جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت های دانش بنیان را بسیج و برایشان کار و پروژه تعریف کرده ایم.

   آقای بورد؛ عده ای معتقد هستند که نفت باید سیاسی باشد و عده ای نیز معتقد هستند که نفت نباید سیاسی باشد و حرف اول و آخر را باید تخصص بزند...

ببینید؛ نفت را باید از سیاست دور کرد. باید بر اساس منافع ملی کار کنیم .خروجی برنامه های اصلاح طلبان و اصول گرایان باید حفظ منافع ملی باشد. مسایل سیاسی ربطی به مسایل فنی ندارد. یکی از اشتباهات مهلک ورود سیاست به صنعت نفت است و همین امر زمینه را برای فرصت طلبان فراهم می کند. باید بر اساس توانمندی های فنی و تفکرات خدمت گرایانه از نیروهای انسانی استفاده شود نه حزبی .بنده همیشه افراد را به صورت مستقل و بر حسب ذات وتوانمندی هایشان نگاه می کنم.

هر دولتی که بر سرکار می آید به نفت نیاز دارد پس باید بهترین نیروها را در این صنعت به کار بگیرد مگر وزارت نفت فرمانداری و یا استانداری است که سیاسی اداره شود .در دنیا هر دولتی که تغییر می کند نیروهای متخصص جابجا نمی شوند اما در ایران حتی در رده آبدارچی نیز تغییر می کند چرا؟!  این اقدام یک کار ناشیانه است و به جز ضرر به منافع ملی هیچ سودی ندارد .باید کارها را به صورت تخصصی و فنی نگاه کرد ما خادم کشور باید باشیم. هرکسی هر تفکر و عقیده ای دارد باید بیرون از نفت باشد نفت باید عاری از سیاست و مسایل مربوط به آن باشد .باید طبق قانون عمل کرد قانون می گوید دخالت مدیران نفتی در بحث انتخابات ممنوع است پس چرا برخی مدیران این قانون را رعایت نمی کنند؟ ! هدف ما باید سربلندی کشور باشد حالا چه فرقی می کند چه کسی بر سر قدرت باشد.

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما