آخرین اخبار
فراتر از نفت

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

چین قرارداد نفتی با آمریکا نمی‌بندد

تحریم‌های گازی آمریکا علیه روسیه در راه است

آغاز جلسه رسیدگی به پرونده جعبه سیاه زنجانی

ترکیه و وضعیت خرید نفت از ایران

ضرورت توجه به سوخت پنجم

اخراج کارکنان یک تولید کننده شیل آمریکا

روسیه جای نفت ونزوئلا را در آمریکا گرفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

عربستان مشتری LNG آمریکا شد

سرپرست جدید سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی منصوب شد

راهبرد جم در نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹

اهمیت اتخاذ رویکرد مدیریت هلدینگی‌ در مجموعه جم

روسیه از نفت آلوده چقدر ضرر کرد؟

یک پالایشگاه روسیی ورشکست شد

آلمان به ذخایر استراتژیک نفت خود دست نمی‌زند

۷۰۰ هزار تن نفت آلوده روسیه در راه آسیاست

قیمت نفت همچنان در حال افزایش

افزایش قیمت CNG از فردا

نگاهی نو در بهره وری بیشتر و پالایش در الفبای نوشتاری زبان فارسی

نگاه اروپایی به انرژی روسیه

۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰کد خبر: 112898
روسیه در جوار اروپا قرار دارد و با صرفه ترین گزینه برای واردات انرژی به اروپا محسوب می گردد. روسیه نسبت به اکثر کشورهای واقع در خلـیج فـارس و خاورمیانه که از منابع سرشار انرژی برخور دارند، با ثبات تر است .

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،روابط با اتحادیه اروپا برای روسیه اهمیت زیادی دارد. سفارت روسیه در بروکسل، بزرگترین سفارت این کشور در جهان است و بیش از 40 گروه روسی در زمینه همکاری‌های دو جانبه با اتحادیه، مشغول به کار هستند. روسیه با استفاده از اتحادیه اروپا به دنبال تامین نیازهای اقتصادی و تکنولوژیک خود در جهت توسعه کشور است، اما بدون اینکه در چارچوب ارزش‌ها و استانداردهای این اتحادیه قرار بگیرددر مقابل، اتحادیه مذکور از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های روسیه برای تبدیل شدن به قدرت جهانی و رقیبی جدی برای آنها هراس دارد، همچنین وابستگی اروپا به منابع انرژی روسیه مانع از آن می‌شود که این کشور را تحت فشار قرار دهد؛ از این رو می‌کوشد تا روسیه را به یک شریک قابل اعتماد و همسو با ارزشهای غربی تبدیل کند.

 علیرغم وجود نگرش های مختلف در روسیه و اتحادیه اروپا نسبت به یکدیگر که حتـی برخی از آنها در پی نفی رابطه با طرف دیگر نیز می باشـند، بـا ایـن حـال روابـط گـسترده و متنوع اقتصادی میان روسیه و اتحادیه اروپا وجود دارد که باید محور و مهمترین وجـه آن را در مقوله انرژی جستجو نمود . در واقع انرژی یکی از مهمترین متغیرها و محورهای معـادلات روسی ـ اروپایی محسوب می شود. به خـصوص در زمینـه گـاز، اتحادیـه اروپـا 44 درصـد از نیازهای خود را از طریق روسیه تامین می کند و 67 درصد از صادرات گاز روسیه نیز به اروپا می رود.

در این بین بنا به دو دلیل مهم، اتحادیه اروپا به روسیه به عنوان منبع تـامین انـرژی می نگرد. نخست آنکه روسیه در جوار اروپا قرار دارد و با صرفه ترین گزینه برای واردات انرژی به اروپا محسوب می گردد. دوم آنکه روسیه نسبت به اکثر کشورهای واقع در خلـیج فـارس و خاورمیانه که از منابع سرشار انرژی برخور دارند، با ثبات تر است . در واقـع روسـیه بـر خـلاف کشورهای منطقه خاورمیانه، مستعد بحرانهای متعدد نیست و همین امـر مـی توانـد صـدور انتقال انرژی را تضمین نماید. بدین ترتیب بحث انتقال نفت و گاز روسیه به اروپـا، یکـی از مهـم تـرین موضـوعات مطرح در روا بط دو طرف می باشد. چنانکه طی سال های گذشته نیز همواره بحث انرژی یکی از بخش های مهم گفت وگوهای دو طرف در عرصه اقتصادی محسوب شده است.

البته در این بین نباید از یاد برد که برخی از اقدامات روسیه در عرصه صدور انرژی به اروپـا سـبب شـده است تا اهمیت این کشور به عنوان کانون ثبات انرژی نزد مقامات بروکسل تا حدودی کاهش یابد. بدین معنا که اگرچه روسیه شریکی باثبات است، اما قابل اعتماد نیست. در واقـع قطـع صدور گاز به اوکراین، مولداوی و بلاروس و تحریم نفتی استونی از جمله مواردی هستند کـه بر اعتبار روسیه در بازار انرژی اروپا صدمه وارد کـرده اسـت از. سـوی دیگـر، امتنـاع آشـکار روسیه از تصویب پیمان منشور انرژی که بر لزوم خصوصی سـازی صـنعت انـرژی آن کـشور تأکید می کند، در کنار مداخله روزافزون دولت در صنعت نفت و به گاز ویژه اعمال کنترل برمسیرهای حمل و نقل و ترانزیت انرژی به بازارهای اروپایی، مجموعاً بر نگرانی اتحادیه اروپـا در خصوص اتکای روزافزون به واردات انرژی از روسیه افزوده است

 . از این رو روابط روسیه و اتحادیه اروپا علی رغم پیشرف تهایی که داشته همچنـان بـا چـالش هـای زیادی نیز مواجه می باشد. به عنوان نمونه تحریم نـوزده ماهـه واردات گوشـت از لهـستان، اعمـال مجازات اقتصادی و تحریم نفتی علیه استونی، مخالفت با استقرار طرح سپر دفاع ضـد موشـکی درلهستان و جمهوری چک، تعلیق عضویت در پیمـان تـسلیحات متعـارف، بـه رسـمیت شـناختن استقلال کوزوو از سوی اروپا، جنگ روسیه با گرجستان و به رسمیت شناختن استقلال آبخازیـا و اوستیای جنوبی، قطع گاز صادراتی روسیه به اروپـا در زمـستان 2008 ،تـصمیم سـران اتحادیـه اروپا در خصوص گنجاندن بلاروس در برنامه « مشارکت با شـرق ،» اختـصاص سـرمایه لازم برای تحقق طرح خط لوله « ناباکو ،» اعلام آمادگی اتحادیه اروپـا بـرای سـرمایه گـذاری در مدرنیزه سازی شبکه انتقال گاز اوکراین به شرط دسترسی به خطوط لوله انتقـال گـاز و ... از جمله مسائلی هستند که طی سال های اخیر بر روابط روسیه و اتحادیه اروپا سایه انداخته اند.

نیلوفر احدیان


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما