آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

بارگیری آخرین محموله نفتی ژاپن از ایران

مجلس آمادگی حل مشکل تولیدکنندگان روغن را دارد

برای آن‌هایی که راهی می‌سازند

حمید اکبرزاده
۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۶کد خبر: 111656
باید اقرار کنیم که در جذب و تعریف صحیح شغل و حرفه برای مهندسان ناتوان بوده‌ایم و برای سامان این امر مهم، باید آستین‌های خود را بالا بزنیم.

 

 

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،امروز روزی است به نام دانشمند بزرگ تمدن ایران‌زمین و جهان اسلام، خواجه‌ نصیرالدین توسی. بر همین اساس، آن را «روز مهندس» می‌نامند. در این کشور شاهد حضور بزرگان و ستارگان دیگری نیز همچون خیام، ابوریحان، غیاث‌الدین کاشانی و نام‌های بلندآوازه دیگری به‌ویژه در خطه تمدنی خراسان بزرگ هستیم.

امروز، ما وارثان این نام‌های بلند و آثار مهندسی ارجمندی چون مسجد گوهرشاد و شیخ لطف‌ا...، پل خواجو و برج اخنگان و همه این یادگاران حیرت‌انگیز هستیم. امروز در میان تمام کشورهای جهان درهای دانشگاه‌های ما چندان بی‌محابا باز شده‌اند که یکی از ١٠ کشور پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده «مهندس» در جهان هستیم. دردناک‌ این است که حرفه «مهندسی» در صدر ١٠ شغل دارای بیشترین بیکار در کشور جای گرفته است.

باید اقرار کنیم که در جذب و تعریف صحیح شغل و حرفه برای مهندسان ناتوان بوده‌ایم و برای سامان این امر مهم، باید آستین‌های خود را بالا بزنیم.

بر کسی پوشیده نیست که امروز ساختن ایران بزرگ و همچنین قطب صنعتی پارس جنوبی با استعدادهای پرتعداد و منابع دانشی و تخصصی پرشمار و انگیزه‌های مهم منابع درآمدی ملی‌اش در گردونه و گردنه‌ای است که هر سوی آن دست نیاز به یک حوزه تصمیم‌گیری و تدبیر حرفه مهندسی دراز کرده است.

جملگی، دامنه گسترده مسئولیت‌هایی است که در صورت نخست وظیفه مجریان ( چه درکسوت کارفرمایی و پیمانکاری ) و در پایه‌ای بلندتر، مسئولیت همه میراث‌داران خواجه‌ نصیرها و فارابی‌ها و خیام‌هاست. نباید فراموش کنیم که مهندسان ایران اسلامی همواره خود را در خط مقدم مبارزه با مشکلات دیده‌اند. بی‌شک مهندسان غیرتمند با تلاش‌ها و ازخودگذشتگی‌های وصف‌ناپذیری که از خود نشان دادند هیچ‌گاه اجازه ندادند عزت و شرف ا ایران عزیز پایمال شود.

در پایان باید بگویم مهندسان به رغم به‌کارگیری استعداد و زحمات فراوان در طول دوران تحصیل و پس‌ از آن، در بخش‌های خصوصی، دولتی و در مجامع عمومی، به جایگاه متناسب با شأن خود دست نیافته‌اند اما با همه این احوال، امروزه که کشور ما شرایطی خاص و ویژه‌ دارد این جامعه مهندسان کشور است که می‌تواند با همراهی مسئولان، گامی مهم در عرصه شکوفایی اقتصادی کشور بردارد، گامی بلند در راستای اعتلای این میهن عزیز و مردمانی که شایسته بهترین‌ها هستند.

سربلند و پایدار باشید

  حمید اکبرزاده رئیس مهندسی و ساختمان منطقه پارس دو سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما