آخرین اخبار
فراتر از نفت

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

انتصاب جدید در NPC

تولید نفت روسیه کاهش یافت

هشدار لیبی درباره فروپاشی تولید نفت

پیش بینی نفت ۹۰ دلاری

تلاش نفتی پاکستان به سنگ خورد

آمادگی پایانه‌های نفتی در شرایط تحریم

اموال«زنجانی» در کیش تعیین تکلیف شد

رویال داچ شل جزو با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان

چرایی عدم ورود آب به بخش عراقی هورالعظیم

واکنش عراق به خروج کارمندان نفتی آمریکا

انتصاب در ملی حفاری ایران

روزنگار نفت/۲۹اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

فروش نفت‌مان به صفر نخواهد رسید

برگزاری جلسه پیشرفت طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی

انتصاب جدید در پالایش ‌وپخش

خروج نیروهای خارجی اکسون‌موبیل از عراق

کمک یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریالی نفت پاسارگاد به سیل زدگان

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی مروارید

برای آن‌هایی که راهی می‌سازند

حمید اکبرزاده
۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۶کد خبر: 111656
باید اقرار کنیم که در جذب و تعریف صحیح شغل و حرفه برای مهندسان ناتوان بوده‌ایم و برای سامان این امر مهم، باید آستین‌های خود را بالا بزنیم.

 

 

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،امروز روزی است به نام دانشمند بزرگ تمدن ایران‌زمین و جهان اسلام، خواجه‌ نصیرالدین توسی. بر همین اساس، آن را «روز مهندس» می‌نامند. در این کشور شاهد حضور بزرگان و ستارگان دیگری نیز همچون خیام، ابوریحان، غیاث‌الدین کاشانی و نام‌های بلندآوازه دیگری به‌ویژه در خطه تمدنی خراسان بزرگ هستیم.

امروز، ما وارثان این نام‌های بلند و آثار مهندسی ارجمندی چون مسجد گوهرشاد و شیخ لطف‌ا...، پل خواجو و برج اخنگان و همه این یادگاران حیرت‌انگیز هستیم. امروز در میان تمام کشورهای جهان درهای دانشگاه‌های ما چندان بی‌محابا باز شده‌اند که یکی از ١٠ کشور پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده «مهندس» در جهان هستیم. دردناک‌ این است که حرفه «مهندسی» در صدر ١٠ شغل دارای بیشترین بیکار در کشور جای گرفته است.

باید اقرار کنیم که در جذب و تعریف صحیح شغل و حرفه برای مهندسان ناتوان بوده‌ایم و برای سامان این امر مهم، باید آستین‌های خود را بالا بزنیم.

بر کسی پوشیده نیست که امروز ساختن ایران بزرگ و همچنین قطب صنعتی پارس جنوبی با استعدادهای پرتعداد و منابع دانشی و تخصصی پرشمار و انگیزه‌های مهم منابع درآمدی ملی‌اش در گردونه و گردنه‌ای است که هر سوی آن دست نیاز به یک حوزه تصمیم‌گیری و تدبیر حرفه مهندسی دراز کرده است.

جملگی، دامنه گسترده مسئولیت‌هایی است که در صورت نخست وظیفه مجریان ( چه درکسوت کارفرمایی و پیمانکاری ) و در پایه‌ای بلندتر، مسئولیت همه میراث‌داران خواجه‌ نصیرها و فارابی‌ها و خیام‌هاست. نباید فراموش کنیم که مهندسان ایران اسلامی همواره خود را در خط مقدم مبارزه با مشکلات دیده‌اند. بی‌شک مهندسان غیرتمند با تلاش‌ها و ازخودگذشتگی‌های وصف‌ناپذیری که از خود نشان دادند هیچ‌گاه اجازه ندادند عزت و شرف ا ایران عزیز پایمال شود.

در پایان باید بگویم مهندسان به رغم به‌کارگیری استعداد و زحمات فراوان در طول دوران تحصیل و پس‌ از آن، در بخش‌های خصوصی، دولتی و در مجامع عمومی، به جایگاه متناسب با شأن خود دست نیافته‌اند اما با همه این احوال، امروزه که کشور ما شرایطی خاص و ویژه‌ دارد این جامعه مهندسان کشور است که می‌تواند با همراهی مسئولان، گامی مهم در عرصه شکوفایی اقتصادی کشور بردارد، گامی بلند در راستای اعتلای این میهن عزیز و مردمانی که شایسته بهترین‌ها هستند.

سربلند و پایدار باشید

  حمید اکبرزاده رئیس مهندسی و ساختمان منطقه پارس دو سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما