آخرین اخبار
فراتر از نفت

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

تولید نفت ۲۰ هزار بشکه کاهش یافت

مدیرعامل جدید پتروشیمی جم معارفه شد

مذاکرات عربستان برای خرید سهام مشتری نفت ایران

صنعت نفت در کنار مردم خواهد بود

پایان پیمان نفتی اوپک در اواسط امسال

پرتغال دچار بحران انرژی شد

نفت از مرز ۷۲ دلار گذشت

مخالفت مجلس با بنزین ۲ نرخی

تقدیر مدیر کل محیط زیست بوشهر از مدیرعامل پلی پروپیلن جم

ابلاغ یک دستور العمل برای غرب‌کارون

دو پیش‌بینی از قیمت نفت

انتصاب در پتروشیمی بندرامام

اهداف سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد دلاری عربستان در گاز آمریکا

فاتیما رضایی
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۵کد خبر: 111647
سرمایه گذاری در گاز ایالات متحده اقتصاد سعودی را متنوع کرده و کاهش یارانه های داخلی را مجاز خواهد کرد. به علاوه سرمایه گذاری در ال ان جی ایالات متحده، به عربستان سعودی اجازه خواهد داد تا با رقیب ژئوپلیتک اش قطر که هم اکنون بیش از 20 میلیارد دلار در ال ان جی ایالات متحده سرمایه گذاری کرده است، رقابت کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،عربستان سعودی به دنبال سرمایه گذاری در گاز طبیعی ایالات متحده است. این کشور ترمینال صادراتی ال ان جی پیشنهاد شده تلوریان در دریفت وود لوئیزینا و تاسیسات ال ان جی سمپرا انرژی در پورت آرتور تگزاس را مد نظر دارد. اما واقعا چرا عربستان این غول نفتی به سرمایه گذاری در ال ان جی ایالات متحده علاقمند است؟

ایالات متحده از فوریه 2016 که صادرات ال ا ن جی را آغاز کرد، پس از قطر و استرالیا سومین صادر کننده ال ان جی جهان می باشد. اخیر ایالات متحده تقاضای صادرات 5 میلیارد فوت مکعب در روز را دریافت کرده و تا پنج سال آینده صادر کننده اول جهانی ال ان جی خواهد بود.

پتانسیل صادرات ال ان جی ایالات متحده حیرت آور است. ایالات متحده به صورت بالقوه در نظر دارد تا روزانه 55 میلیارد فوت مکعب ظرفیت صادراتی داشته باشد.

به علاوه عربستان سعودی به دنبال دستیابی به داراییهای گاز طبیعی ایالات متحده با صرف میلیاردها دلار است که استراتژی کلان عربستان برای سرمایه گذاری 150 میلیارد دلاری در گاز در طول دهه آینده به شمار می رود.

به لطف انقلاب شیل، تولید گاز ایالات متحده از سال 2008 تاکنون 50 درصد افزایش یافته و به بیش از 87 میلیارد فوت مکعب در روز رسیده و به 100 میلیارد فوت مکعب در پنج سال آینده خواهد رسید.

و البته مصرف جهانی گاز طبیعی با توجه به کاهش گازهای گلخانه ای، روبه رشد است.

سرمایه گذاری در گاز ایالات متحده اقتصاد سعودی را متنوع کرده و کاهش یارانه های داخلی را مجاز خواهد کرد. به علاوه سرمایه گذاری در ال ان جی ایالات متحده، به عربستان سعودی اجازه خواهد داد تا با رقیب ژئوپلیتک اش قطر که هم اکنون بیش از 20 میلیارد دلار در ال ان جی ایالات متحده سرمایه گذاری کرده است، رقابت کند.

اگر عربستان سعودی بتواند به میزان کافی به گاز ایالات متحده دسترسی داشته باشد، می تواند به این کشور کمک کند که اتکای غیر عاقلانه خود را به تولید برق مبتنی بر نفت کاهش بدهد. مصرف گاز بیشتر به عربستان کمک می کند که 725 هزار بشکه نفت بیشتر در روز صادر بکند که برای تولید برق در تابستان استفاده می شود. ژنراتورهای نفتی بیش از 40 درصد برق عربستان را تولید می کنند که 3 درصد بیشتر از متوسط جهانی است (در حالی که گاز 60 درصد برق عربستان را تولید می کند).

در واقع عربستان سعودی 20 درصد سهم تولید برق از نفت را در جهان در اختیار دارد در حالی که در کشورهای صنعتی غربی امروزه نفت به عنوان سوخت حمل و نقل استفاه می شود نه تولید برق.

برای شرکتهای آمریکایی، عربستان سعودی به عنوان بازیگران ثروتمند و خوب مورد احترام جهانی که یک شریک جذاب است، نگریسته می شود. در همین حال، شرکت سعودی آرامکو، سودآورترین شرکت نفت و گاز جهان است.

براسای براورد بی پی عربستان سعودی 285 تریلیون فوت مکعب ذخایر اثبات شده گاز طبیعی دارد در حالی که ذخایر ایالات متحده 310 تریلیون فوت مکعب است.

فاتیما رضایی


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما