آخرین اخبار
فراتر از نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

بارگیری آخرین محموله نفتی ژاپن از ایران

مجلس آمادگی حل مشکل تولیدکنندگان روغن را دارد

درخشش فرزند یکی از کارکنان ملی حفاری

وزیر نفت خبر داد:

آغاز احداث فاز ۴ ستاره خلیج فارس در آینده نزدیک

۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹کد خبر: 111546
زنگنه بیان کرد: کلنگ آغاز پروژه ساخت فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج به زمین زده می شود، البته می توانستیم امروز با حضور رئیس جمهور این مراسم را برگزار کنیم اما قصد نداشتیم این کار نمایشی باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،وزیر نفت گفت: ایران هم اکنون صادر کننده بنزین است، اما بنزین به عمد صادر نمی کنیم زیرا می خواهیم ذخایر بنزین کشور را بالا ببریم.

بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم افتتاح فاز سوم پالایشگاه خلیج فارس اظهار داشت: آمریکا در این دوره بر خلاف دوره گذشته نتوانست روی محدودیت بنزین ایران تمرکز کند زیرا در این زمینه توانستیم ظرفیت بنزین را افزایش دهیم.

 وی افزود:هم اکنون هیچ کمبودی در تولید بنزین نداریم؛ از مهر ماه 97 واردات بنزین نداشته ایم و نیازی هم به واردات بنزین نداریم. بلکه ایران هم اکنون صادرات کننده بنزین است. اما بنزین به عمد صادر نمی کنیم. زیرا می خواهیم ذخایر بنزین کشور را بالا ببریم.

 وزیر نفت تصریح کرد: در سال 91 بنزین با کیفیت یورو 4 در کشور نداشتیم اما هم اکنون بنزین با کیفیت یورو 4 و یورو5 به میزان 76 میلیون لیتر در روز تولید می شود، که این رقم بسیار نزدیک به مصرف است. ظرفیت تولید نفت گاز یورو4 با افزایش 7برابری از 6میلیون لیتر به 44 میلیون لیتر در روز رسیده است.

 وی با بیان اینکه تا کنون برای 2میلیون بشکه نفت و میعانات گازی  موافقت نامه اصولی و تخفیف خوراک صادر کرده ایم که بخشی از آن مربوط به پالایشگاه های کوچک است گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس بخشی از زنجیره پارس جنوبی است که امروز فاز سوم این پالایشگاه رسماً افتتاح شده و در آینده ای نزدیک عملیات احداث فاز 4 آن آغاز می شود.

 وزیر نفت در خصوص  انتقاداتی که به عدم ساخت پالایشگاه اشاره دارد گفت: ادعا زیاد می شود که ما اعتقاد زیادی به ساخت پالایشگاه نداریم. که در پاسخ باید گفت اگر این طور است افزایش این میزان تولید بنزین چه معنایی دارد؟ اگر افزایش این میزان پیام مقاومت و ایستادگی و داشتن برنامه نیست، پس چه معنایی دارد؟

 وی افزود: ظرفیت پذیرش خوراک در پالایشگاه های نفت ایران یک میلیون و 700 هزار بشکه درروز بوده است که با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 400 هزار بشکه به این میزان افزوده شده و هم اکنون ظرفیت پالایشگاه نفت خام و میعانات گازی کشور به 2میلیون  و یکصد هزار بشکه رسیده که این موضوع به معنای افزایش 20 درصدی ظرفیت پالایش فرآورده های نفتی در کشور است.

 زنگنه بیان کرد: کلنگ آغاز پروژه ساخت فاز 4 پالایشگاه ستاره خلیج به زمین زده می شود، البته می توانستیم امروز با حضور رئیس جمهور این مراسم را برگزار کنیم اما قصد نداشتیم این کار نمایشی باشد.

 وی ادامه داد: پارس جنوبی دو زنجیره پتروشیمی و پالایشگاهی دارد، که ستاره خلیج فارس بخشی از زنجیره پالایشی پارس جنوبی است که با افتتاح فاز 4آن ظرفیت پالایش میعانات گازی کشور به بیش از 500 هزار بشکه در روز  می رسد.

 

منبع:تسنیم

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما