آخرین اخبار
فراتر از نفت

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

انتصاب جدید در NPC

تولید نفت روسیه کاهش یافت

هشدار لیبی درباره فروپاشی تولید نفت

پیش بینی نفت ۹۰ دلاری

تلاش نفتی پاکستان به سنگ خورد

آمادگی پایانه‌های نفتی در شرایط تحریم

اموال«زنجانی» در کیش تعیین تکلیف شد

رویال داچ شل جزو با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان

چرایی عدم ورود آب به بخش عراقی هورالعظیم

واکنش عراق به خروج کارمندان نفتی آمریکا

انتصاب در ملی حفاری ایران

روزنگار نفت/۲۹اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

فروش نفت‌مان به صفر نخواهد رسید

برگزاری جلسه پیشرفت طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی

انتصاب جدید در پالایش ‌وپخش

خروج نیروهای خارجی اکسون‌موبیل از عراق

کمک یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریالی نفت پاسارگاد به سیل زدگان

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی مروارید

توان اکسین خوزستان را ذوب نکنید

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸کد خبر: 111536
صنعت فولاد یکی از صنایع مهم و استراتژیک در سطح جهانی محسوب می‌شود. آنچنانکه کشورها برای تصرف این بازار ارزشمند، هر ساله نسبت به سال قبل تولید خود را افزون می‌کنند. در این میان بر اساس آمار موجود، ایران سال‌های نسبتا خوبی را پشت سر گذاشته است و توانسته در تولید فولاد، گوی سبقت را از رقبای خود برباید. در آخرین رتبه‌بندی اعلامی، نام ایران به عنوان دوازدهمین تولید کننده فولاد در سطح جهان به چشم می‌آید که این رتبه نسبت به رتبه پیشین، حکایت از ۲ پله صعود دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، حضور کشورهای چین، ژاپن، هندوستان، امریکا، روسیه در صدر این جدول حکایت از رقابت تنگاتنگ کشورهای توسعه یافته جهت حضور پر رنگ در بازار تولید فولاد می‌باشد. در این میان در ایران گاها اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که گویی اهمیت جایگاه صنعت فولاد آنچنانکهباید ادراک نشده است. به عنوان نمونه از مسئولان مربوطه می‌پرسیم که روال انتخاب مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان چگونه است؟ سوال مهم‌تر اینکه چرا این جایگاه هنوز مدیر ندارد؟ ماجرای اکسین را بخوانید تا از درد خوزستان بیشتر اطلاع یابید.

شرکت فولاداکسین خوزستان در سال 84 تاسیس شد و نهایتا از سال 88، به تولید انبوه رسید. با این اوصاف مدیرعامل وقت شرکت فولاد اکسین خوزستان ضمن سخنانی در مرداد 97 می‌گوید: "سرمایه‌گذاری بسیاری در زمینه احداث این شرکت فولادی در خوزستان شده است، اما متاسفانه از این سرمایه‌گذاری نه کشور، نه استان خوزستان و نه سهامداران آن بهره چندانی نمی‌برند." گویا قرار است بی‌بهره‌ ماندن مردم از فولاد اکسین خوزستان، با جای خالی مدیریت عامل شرکت، رنگ و بویی خاص به خود بگیرد.

بر اساس این گزارش پیش از این نیز تلاشهایی برای مدیریت اصفهانی ها بر صنعت فولاد کشور صورت گرفته بود و در تلاشی نا موفق پیش از ان نیز قصد داشتند فولاد اکسین خوزستان را هم مثل فولاد هرمزگان به فولاد مبارکه اصفهان بسپارند وبر اساس گزارش‌های واصله در این زمینه نیز لابی‌گری‌های صورت گرفته، آقای احمدیان رییس شرکت فولاد مبارکه فردی را به نام امین ابراهیمی به عنوان گزینه‌ی اصلحِ مدیریتِ اکسینِ خوزستان معرفی کرده است. این در حالی است که ایشان از اهالی مشهد هستند. البته مشهدی بودن جای عیب و ایراد نیست؛ اما واقعا در استان خوزستان "مرد فن و مرد عمل" یافت نمی‌شود؟ حتما باید از شرق مدیری را به غرب آوردند؟ البته مسئولان کشور علاقه زیادی به شرق دارند؛ اما این دلیل نمی‌شود که امین ابراهیمی 31 ساله و بی‌تجربه را در چنین جایگاه رفیعی جای دهند. همگان خوب می‌دانیم خوزستان از بس توانایی دارد که برای هدایت انگلیسی‌ها، مبلغ ارسال می‌کند. حال مدیریت اکسین از دست‌شان بر نمی‌آید؟

وضعیت کشور با توجه به تحریم‌ها و دور برداشتن آمریکایی‌ها علیه ایران، به طور بی‌سابقه‌ای "بحرانی" است. اکنون وقت آزمون و خطا نیست. یک پرس‌وجوی ساده در میان تکنوکرات‌هایی که از سیاست دور هستند، می‌تواند اصلح را به ما معرفی کند. واقعا بر اساس کدامین معیار جوان خامی را برای چنین منصبی معرفی می‌کنید؟ اصلا چرا باید آقای احمدیان ضمن لابی‌گری در اصفهان، یک فرد بی‌تجربه را از مشهد بردارد و در اهواز به زمین مدیریت بکارد؟ کدامین منطق این روال را تایید می‌کند؟

آیا بهتر نیست از میان افرادی که سال‌هاست در اکسین خوزستان ساکن به کار هستند، یک مدیر مدبر، مجرب به امور، مسلط به اصول، مقید به قیود انتخاب شود؟ چرا به بومی‌های این منطقه بهایی نمی‌دهید؟ درد این منطقه را مردمان آن منطقه می‌دانند. چرا خوزستان را شهرک آزمایش مدیران خام و بی‌تجربه می‌کنید؟ منافع گروهی‌تان را همین یکبار...فقط همین یکبار فدای منافع ملی کنید. ببینید چه رخ می‌دهد.

با جان گرفتن اکسین، می‌توان به سایر صنایع دیگر هم کمک کرد. نیاز داخلی را تامین کرد و چشم به صادرات دوخت. آورده این صادرات و فروش را می‌توان در خوزستان غنیِ مملو از فقیر ایضا هزینه کرد. آیا لابی‌گری‌های پشت پرده، روزنه‌های دیگری را می‌بینند که "امین جان" را معرفی کرده‌اند؟! حتما به قول جناب عارف، معدلشان همیشه20 بوده و از مسئولان همیشه تقدیرنامه دریافت کرده‌اند.

به فکر سهامداران بی‌نوای اکسین باشید. یکی از عمده سهامداران این شرکت، صندوق بازنشستگی کشور است. صندوقی که دیوار ندارد و هر لحظه ممکن است سقفش فرو بریزد. به فکر کارگران نحیف مجموعه باشید. چک‌ها برگشتی شرکت را نگاه کنید. حداقل 700 میلیارد تومان چک برگشتی دارد. این شرکت به تازگی از ماده 141 خارج شده است. اکسین را اسیر 141 نکنید. این شرکت هنوز نمی‌تواند از تسهیلات بانکی استفاده کند. سرمایه‌ی نداشته‌اش را به باد ندهید.

راه نجات اکسین خوزستان، استفاده از مدیر بومی است. مدیر بومی و خاک خورده در این صنعت می تواند به داد حال زار فولاد اکسین برسد. دولتی‌ها به جای دخالت‌های جناحی – سیاسی، به فکر انتخاب مدیر اصلح باشند تا گره های این شرکت باز شود. این راه نجات اکسین است.

به مردم خوزستان رحم کنید....


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» محمد طالبى نسب | ساعت ۱۹:۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
0
0
امان از باند اصفهانى هااااا !!! در دوره رياست اسلاميان بر صندوق تا پاى صدور حكم مهندس كوهى از مديران توانمند فولادى كه در شرايط تحريمى سكاندار ايريتك بود و پروژه عظيم شهيد خرازى فولاد مباركه راه اندازى و پس از آن مديرعاملى فولاد شرق و هلدينگ سرب و روى پيش رفت وليكن جاه طلبى هاى اين گروه مانع از تحقق اين امر شد و حالا شاهد ماندگارى يكساله مديران در راس اين شركت هستيم به قيمت از بين رفتن صنعت و زيان سهامداران
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما