آخرین اخبار
فراتر از نفت

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

اطلاعیه نخستین عرضه نفت‎خام سنگین شرکت نفت

ایران؛ موضوع اصلی دیدار اعضای اوپک

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست

کاهش ۳۰ درصدی صادرات میعانات گازی

تعویق تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا

رکورد قیمت نفت شکسته شد

هند به تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تن داد؟

برای فروش نفت برنامه داریم

نصب و راه اندازی یک سیستم جدید در نفت آجاری

تولید نفت میدان دورود افزایش یافت

حضور مدیر عاملNPC در مجلس/تصویری

احداث پتروشیمی در فلات مرکزی ممنوع شود

عراق به گاز ایران نیاز دارد

برخی رسانه ها با بزرگنمایی دروغین دادگاه پتروشیمی به دنبال اهداف سیاسی هستند

مخالفت هند با توقف واردات نفت ایران

نفت عراق جایگزین نفت ایران می شود؟

امضای موافقتنامه اکتشاف و تولید انی با شرکت نفت راس الخیمه

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شل در صنعت نفت و گاز نیجریه

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۲/۰۲

در فضای ملتهب نمی توان قضاوت عادلانه ای منطبق با واقعیت صورت بگیرد

اتهامات را قبول ندارم/آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

ضبط ۱۵ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان شرقی

آغاز چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون

فعال شدن سامانه امریه وزارت نفت

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

فاتیما رضایی
۱۴:۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸کد خبر: 111529
علیرغم تعهدات بین المللی و ملی ایران در قبال کاهش گازهای گلخانه ای و افزایش سهم انرژی های نو در ترکیب انرژی کشور، برقراری دوباره تحریم ها پس از خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، مانع از پیشرفت های موفقیت آمیز چنین اهدافی شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،گزاش های آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر(IRENA)، نشان می دهد که گذار جهانی انرژی در حال انجام است و ثبت رکوردهای جدید در افزایش ظرفیت های نصب شده انرژی های نو، هزینه های رو به کاهش در مورد انرژی های خورشیدی، فتوولتائیک و برق بادی، و جدا بودن رشد اقتصادی از انتشار دی اکسید کربن مرتبط با حامل های انرژی، بیانگر این رویداد مهم است. روش های خلاقانه و پایدارتر تامین انرژی بواسطه برنامه ریزی بخشی یکپارچه تر، اتخاذ الگوهای کسب و کار جدید و انگیزه بخش و استفاده خلاقانه تر از فناوری های کلیدی، تغییر الگوی وابستگی جهان به سوخت های فسیلی را تسریع می کند.

حرکت به سمت گذار انرژی از یک کشور غنی از ذخایر نفت و گاز همچون ایران، دستاورد بزرگی برای گذار جهانی انرژی و کاهش گاز های گلخانه ای است. علیرغم تعهدات بین المللی و ملی ایران در قبال کاهش گازهای گلخانه ای و افزایش سهم انرژی های نو در ترکیب انرژی کشور، برقراری دوباره تحریم ها پس از خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، مانع از پیشرفت های موفقیت آمیز چنین اهدافی شده است. موانع اصلی که از این تحریم ها نشات می گیرد، فقدان سرمایه گذاری خارجی، فقدان انتقال فناوری و متعاقب آن تغیر در سیاست ایران در دور شدن از انرژی های نو، می باشد.

در توسعه انرژیهای نو و جایگزینی آنها با بخشی از سوختهای فسیلی در ایران، اتخاذ سیاست های مناسب، نیازمند شناسایی و تبیین درست تغییرات فناورانه لازم است. از طرف دیگر، با استفاده از مفاهیم مطرح در ادبیات گذارهای فناورانه، برای بروز تغییرات فناورانه، تنها تغییر فناوری کفایت نمی کند و تغییراتی در زمینه های اجتماعی، قانونی، صنعتی و اقتصادی نیز الزامی است.

 در حالی که گذار به سمت انرژی های نو به شکل منافع عمومی جهانی از طریق حذف کربن در بخش انرژی تبلور پیدا می کند، تحریمهای ایالات متحده علیه ایران نه تنها ایران را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه همچنین کل جمعیت جهان را متاثر می کند. 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما