آخرین اخبار
فراتر از نفت

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

تولید نفت ۲۰ هزار بشکه کاهش یافت

مدیرعامل جدید پتروشیمی جم معارفه شد

مذاکرات عربستان برای خرید سهام مشتری نفت ایران

صنعت نفت در کنار مردم خواهد بود

پایان پیمان نفتی اوپک در اواسط امسال

پرتغال دچار بحران انرژی شد

نفت از مرز ۷۲ دلار گذشت

مخالفت مجلس با بنزین ۲ نرخی

تقدیر مدیر کل محیط زیست بوشهر از مدیرعامل پلی پروپیلن جم

ابلاغ یک دستور العمل برای غرب‌کارون

دو پیش‌بینی از قیمت نفت

انتصاب در پتروشیمی بندرامام

تولید نفت ونزوئلا آب می‌رود

۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۷کد خبر: 110422
پالایشگاه‌های داخلی ونزوئلا به دلیل کمبود عرضه نفت و آسیب دیدگی تجهیزات، قادر به فعالیت نیستند و در نتیجه کمبود سوخت در این کشور به سهمیه بندی منجر شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،ونزوئلا آماده می‌شود بیش از یک چهارم از ظرفیت تولید نفت خود را در هفته‌های آینده تعطیل کند زیرا تحریم‌های آمریکا مانع از واردات رقیق کننده‌های مورد نیاز برای استخراج نفت فوق سنگین شده است.

منابع آگاه در شرکت PDVSA به پلاتس اظهار کردند این شرکت بدون تأمین نفتا که با نفت استخراج شده از منطقه "اورینوکو بلت" ترکیب می‌شود تا این نفت قابل انتقال باشد، ناچار است حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز کمتر نفت تولید کند.

تولید نفت مرسوم که نیازی به ترکیب با مواد رقیق کننده ندارد ادامه پیدا خواهد کرد اما با توجه به وخامت اوضاع زیرساختی و مشکلات کارکنان داخلی، حتی این حجم تولید نیز ممکن است کاهش پیدا کند.

منابع آگاه اظهار کردند: در نتیجه تولید نفت ونزوئلا تا پایان فوریه به پایین ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

پلاتس در جدیدترین نظرسنجی خود از تولید اوپک، برآورد کرده که ونزوئلا در دسامبر ۱.۱۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است.

انتظار می‌رود تحریم‌هایی که هفته گذشته از سوی آمریکا اعلام شد مانع از واردات حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز مواد رقیق کننده از آمریکا شود. این مواد از سوی شرکت سیتگو پترولیوم که زیرمجموعه پالایش PDVSA در آمریکا است به ونزوئلا صادر می‌شود.

شرکت ریلاینس اینداستریز نیز یک تأمین کننده عمده دیگر این مواد به ونزوئلا بوده و حدود ۶۵ هزار بشکه در روز به ونزوئلا صادرات دارد اما تحلیلگران می‌گویند این پالایشگاه هندی احتمالاً به دلیل تحریم‌های آمریکا همکاری با شرکت PDVSA را متوقف خواهد کرد.

شرکت چاینا اویل نیز از دیگر صادرکنندگان مواد رقیق کننده به ونزوئلا است که تحت توافق وامی که چین با ونزوئلا امضا کرده است، حدود ۵۰ هزار بشکه در روز به این کشور صادرات دارد.

 

کمبود سوخت

پالایشگاه‌های داخلی ونزوئلا به دلیل کمبود عرضه نفت و آسیب دیدگی تجهیزات، قادر به فعالیت نیستند و در نتیجه کمبود سوخت در این کشور به سهمیه بندی منجر شده است.

پالایشگاه پاراگوانا با ظرفیت تولید ۹۵۵ هزار بشکه در روز روز دوشنبه تنها با ۲۰.۶ درصد ظرفیت خود فعالیت کرد در حالی که پالایشگاه پوئرتو لاکروز با ظرفیت ۱۸۷ هزار بشکه در روز تنها با ۱۱.۸ درصد ظرفیتش فعالیت کرد و پالایشگاه ال پالیتو با ظرفیت ۱۴۰ هزار بشکه در روز کاملاً تعطیل بود. وضعیت پالایشگاه ایسلا ریفاینری در کوراکائو نیز تعریفی ندارد.

نفت‌کش‌هایی که به این پالایشگاه رسیده‌اند به دلیل تحریم نتوانسته‌اند محموله خود را تخلیه کنند و ایسلا همه نفتی که در ژانویه دریافت کرده بود را فرآوری کرده است.

مانوئل کِوِدو ، وزیر نفت ونزوئلا هفته گذشته اعلام کرد هیچ نفت‌کشی بدون این که پول محموله از پیش پرداخت شود حق ندارد بنادر این کشور را ترک کند اما مشتریان PDVSA نگرانند که پیش پرداخت پول تحریم‌های آمریکا را نقش کند.

منابع آگاه اظهار کردند وضعیت به حدی پرتنش شده که نیروهای گارد ملی هفته گذشته تلاش کردند کاپیتان نفتکش مامبو که توسط سیتگو کرایه شده بود را با تهدید به زندانی شدن وادار کنند ۱۴۰ هزار بشکه دیزل فوق سبک را تخلیه کند.

کاپیتان این کشتی از سیتگو دستور گرفته بود محموله دیزل را تخلیه نکند زیرا شرکت PDVSA هنوز پول محموله را پرداخت نکرده بود.

 

منبع:ایسنا 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما