آخرین اخبار
فراتر از نفت

وزیر نفت به نمایندگان پاسخ می‌دهد

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک

اطلاعیه نخستین عرضه نفت‎خام سنگین شرکت نفت

ایران؛ موضوع اصلی دیدار اعضای اوپک

پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست

کاهش ۳۰ درصدی صادرات میعانات گازی

تعویق تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا

رکورد قیمت نفت شکسته شد

هند به تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تن داد؟

برای فروش نفت برنامه داریم

نصب و راه اندازی یک سیستم جدید در نفت آجاری

تولید نفت میدان دورود افزایش یافت

حضور مدیر عاملNPC در مجلس/تصویری

احداث پتروشیمی در فلات مرکزی ممنوع شود

عراق به گاز ایران نیاز دارد

برخی رسانه ها با بزرگنمایی دروغین دادگاه پتروشیمی به دنبال اهداف سیاسی هستند

مخالفت هند با توقف واردات نفت ایران

نفت عراق جایگزین نفت ایران می شود؟

امضای موافقتنامه اکتشاف و تولید انی با شرکت نفت راس الخیمه

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شل در صنعت نفت و گاز نیجریه

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۲/۰۲

در فضای ملتهب نمی توان قضاوت عادلانه ای منطبق با واقعیت صورت بگیرد

اتهامات را قبول ندارم/آبروی نظام را حفظ کرده‌ایم

ضبط ۱۵ هزار لیتر سوخت قاچاق در آذربایجان شرقی

آغاز چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون

ایران در جمع باشگاه تولیدکنندگان کاتالیست هیدروکراکینگ

بازار کاتالیست های پالایشی اروپا در سال ۲۰۲۳

فاتیما رضایی/نفت ما
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۶کد خبر: 109215
بازار کاتالیست های پالایشی اروپا در سال ۲۰۱۸، ۹۳۹ میلیون دلار بود و پیش بینی می شود که به رقم ۱.۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۳ برسد .آلمان، بزرگترین بازار کاتالیست های پالایشی است به گونه ای که ۳۹ دردصد این بازار را در اروپا از نظر درآمد در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داد.با توجه به شرایط تحریم شعار ما می توانیم توسط اکسیر نوین آسیا عملیاتی شده است .

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،بازار کاتالیست های پالایشی اروپا در سال 2018، 939 میلیون دلار بود و پیش بینی می شود که به رقم 1.6 میلیارد دلار تا سال 2023 برسد و نرخ رشد سالانه ترکیبی 2.51 درصدی را در طول دوره مورد پیش بینی یعنی از سال 2023-2018 و عمدتا به خاطر تقاضای فزاینده برای سوخت های با اکتان بالاتر را ثبت کند. کاتالیست های پالایشی میزان اندرکنش شیمیایی را بدون بروز هرگونه تغییر شیمیایی پایدار تسریع می کنند. این کاتالیست ها اساسا توسط پالایشگاه های نفت خام برای بهبود کمیت محصول تولید با بالا بردن کارایی عملیاتی در طول فرآیند پالایش نفت خام، به کار می رود. این کاتالیست ها نقش حیاتی در برآورده سازی استانداردهای سوخت، استانداردهای حذف کربن و بهبود انتخاب و تبدیل ایفا می کنند.

تقاضای فزاینده برای سوخت های با اکتان بالاتر؛ پیشران بازار

با توجه به رشد تولید جهانی خودرو و افزایش تقاضا برای وسایل نقلیه سبک و خودورهای با کارکرد بالا، تقاضای فزاینده ای برای سوخت های با اکتان بالاتر وجود داشته است. سوخت های با اکتان بالاتر  منجر به فرسودگی کمتر در وسایل نقلیه و خودور می شود. این امر منجر به آن شده است که خودروسازان به صورت زیادی فناوری توربوشارژ و دیگر فناوری های موتور برای بهبود کارایی نیرو و سوخت در پیش بگیرند. در نتیجه، از نظر تاریخی سوخت مرغوب از نظر کارکردی و برای خودورهای شیک که قدرت و گشتاور بالاتری می طلبند، مورد نیاز بوده است.

رشد سریع کاتالیست های هیدروکراکینگ

پیش بینی می شود که کاتالیست های هیدروکراکینگ، نرخ رشد سالانه ترکیبی 3.65 درصدی در فاصله سال های 2023-2018 داشته باشند. واحدهای هیدروکراکر یک نقش کلیدی در به دست آوردن برشهای تقطیر گوناگون خوراک سنگین یا پسماند واحدها همچون واحدهای تقطیر اتمسفریک/خلا، واحدهای کک زدایی، واحدهای ویسبریکر، و در مواردی از واحدهای کراکینگ کاتالیتیک، همچون خوراک به واحد هیدروکراکینگ، خورانده می شود. واحد هیدروکراکر خوراک تزریق شده بواسطه کراکیینگ خوراک در حرارت های بالا در حضور هیدروژن و کاتالیست را برای تولید برشهای تقطیر همچون سوخت جت، گازوئیل و کروزن ، بالا می برد. فرآیند هیدروکراکینگ همچنین محتوای گوگرد را از خوراک در حین فرآوری کاهش می دهد، در نتیجه، محصول تولید را برای استفاده در کشورهای مختلف، مطمئن می کند. تقاضای فزاینده سوخت جت و گازوئیل در بازارهای هوا فضا و خودرو سازی احتمالا تقاضای کاتالیست های هیدروکراکینگ را به میزان قابل توجهی در دوره مورد پیش بینی افزایش خواهد داد.

آلمان؛ قدرت برتر بازار کاتالیست پالایشی

برآورد می شود که آلمان، بزرگترین بازار کاتالیست های پالایشی باشد، به گونه ای که 39 دردصد این بازار را در اروپا از نظر درآمد در سال 2017 به خود اختصاص داد. آلمان یک مشتری کلیدی کاتالیست های پالایشی در منطقه اروپاست. رشد صنعت خودروسازی و همتراز با آن سرمایه گذاری های در حال رشد از طرف پالایشگاه ها، به رشد بازار کاتالیست پالایشی در این کشور کمک کرده است.

 

ایران؛ عضو جدید باشگاه تولیدکنندگان کاتالیست هیدروکراکینگ

در ایران شرکت اکسیر نوین آسیا، از شرکت های پیشتاز در تامین کاتالیست های پالایشی است به گونه ای که اخیراً، قرارداد بومی‌سازی و تولید صنعتی کاتالیست‌های هیدروکراکینگ و تصفیه هیدروژنی ته‌ماندهای نفتی (آر.سی.دی) در پژوهشگاه صنعت نفت امضاء شد. تولید کاتالیست های "آر سی دی" و "ایزوماکس " توسط شرکت اکسیر نوین آسیا، باعث شده تا از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری شود. شرکت اکسیر نوین فرایند آسیا هم اکنون صادرات کاتالیست دارد و در نظر دارد تا این دو محصول جدید را نیز پس از تامین نیاز داخلی به بازارهای منطقه و جهانی صادر نماید.

ظرفیت قرارداد تولید کاتالیست‌های RCD و هیدروکراکینگ اکسیر نوین آسیا2500 تن در سال است که نخستین محصول این قرارداد، بهمن‌ماه سال آینده به پالایشگاه اراک تحویل خواهد شد. شایان ذکر است که قبلا این کاتالیستها از خارج تامین می شد و با توجه به شرایط تحریم شعار ما می توانیم توسط اکسیر نوین آسیا عملیاتی شده است به گونه ای که امروزه تولیدکنندگان کاتالیست در ایران رقیب شرکت مطرح اکسس فرانسه شده‌اند و ایران با داخلی سازی کاتالیست ها، می تواند سالی 60 میلیارد دلار فرآورده تولید و صادر کرد.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما