آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

جلوگیری از خروج ۲ میلیون دلار ارز با پروژه های پتروشیمی کارون

۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲کد خبر: 109132
حلوانی بیان داشت : از تمامی کاتالیست هایی که در خطوط تولید مورد استفاده قرار میگیرد، حدود ۶۰ درصد آن بازیافت شده که با اجرای این فرآیند ضمن کاهش هزینه ها، مسائل زیست محیطی را در حد استاندارد دردستورالعمل خود قرار داده و توجه بیشتری به شرکت های دانش بنیان داشته ایم.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،رئیس اداره پژوهش و توسعه پتروشیمی کارون  از جلوگیری خروج ۲ میلیون دلار ارزاز کشور با انجام برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی در پتروشیمی کارون طی سال گذشته خبرداد.

دکتر مهدی نظری رئیس اداره پژوهش و توسعه پتروشیمی کارون در این خصوص اظهار داشت : یکی از اهداف واحد پژوهش و توسعه شناسایی نقاط  قابل بهبود و موثر برکاهش  قیمت تمام شده ی محصولات  می باشد . در این بین ، کاتالیست فرآیند هیدروژناسیون به دلیل درصد سهم  قابل توجهی  که در قیمت تمام شده  محصول و افزایش سود آوری شرکت میتواند داشته باشد از جایگاه ویژه ای برخوردار است . به همین دلیل ، ماموریت مهم و حیاتی نظارت ، کنترل و مدیریت چرخه ساخت ، مصرف تا بازیافت و استحصال کاتالیست بعهده واحد پژوهش گذاشته شد.

وی افزود: یکی از مراحل مهم در این سیکل استحصال و جمع آوری کیک کاتالیست قابل بازیافت از فرآیند می باشد.این امرتوسط تیم بهره برداری و تحت نظارت مهندسی فرآیند به نحو مطلوب صورت می پذیرد.

وی در ادامه بیان داشت:از دیگر نکات حائز اهمیت، حضور و مشارکت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در این فعالیت  است، به این شکل که پتروشیمی کارون در قالب برگزاری مناقصات، شرکتهای دارای صلاحیت لازم را جهت انجام بازیافت و جمع آوری کیک کاتالیست پسماند ، فراخوان کرده، و با نظارت مستقیم تیم تحقیق و توسعه اداره پژوهش، فرآیند جمع آوری کیک کاتالیست و بازیافت آن صورت میپذیرید، و همین امر موجب شد تا در سال 96 ، شرکت پتروشیمی کارون از محل جمع آوری کیک کاتالیست و بازیافت آن، از خروج بیش از 2 میلیون دلار ارز جلوگیری نموده و ضمن بی نیاز کردن شرکت به واردات و تامین کاتالیست از خارج کشور،  200 میلیارد ریال بازگشت سرمایه در طول سال داشته باشد.

وی افزود:این امر در 4 بخش  دارای اهمیت ویژه ای بوده که میتوان به جلوگیری از خروج ارز، توجه به مسائل زیست محیطی، اشتغالزایی و حمایت از شرکت های دانش بنیان و متخصصان داخلی، سودآوری بیشتر برای مجموعه پتروشیمی کارون اشاره کرد.

در ادامه مهندس مینا حلوانی کارشناس ارشد واحد پژوهش در خصوص مزیت های این طرح ابراز داشت : جلوگیری از تجمع و انباشت کیک کاتالیست پسماند و همچنین کاهش هزینه های تولید از مهمترین مزیت های این طرح میباشد.

وی در ادامه افزود :اگر این فرآیند صورت نپذیرد، آنگاه ما مجبور به افزایش 60 درصدی هزینه ها درحوزه کاتالیست برای تولید محصول خواهیم شد، ضمن آنکه خودرا وابسته به واردات و مخاطرات تامین کاتالیست خارج  از کشورکرده ایم .

مهندس مینا حلوانی در ادامه بیان داشت : از تمامی کاتالیست هایی که در خطوط تولید مورد استفاده قرار میگیرد، حدود  60 درصد آن بازیافت شده که  با اجرای این فرآیند ضمن کاهش هزینه ها، مسائل زیست محیطی را در حد استاندارد دردستورالعمل خود قرار داده و توجه بیشتری به شرکت های دانش بنیان داشته ایم.

دکتر نظری در پایان افزود:تمامی تلاش مجموعه ما بر آن است تا با حمایت مسئولین و همکاری سایر قسمتها در پتروشیمی کارون، سال آینده شرکت ما در خرید کاتالیست  گران قیمت و استراتژیک  بی نیاز شده و از کاتالیست های بازیافتی استفاده نماید.راهبری و ترسیم راه در زمینه پیشرفت و توسعه بویژه در بخش پژوهش، جزء با حمایت و پشتیبانی مدیران شرکت، قابلیت عملیاتی نداشته که نمود آن را در بحث کاتالیست ها را شاهد بودیم و از مدیران محترم تقاضا دارم با حمایت بیش از پیش خود، مارا در این راه یاری نمایند تا بتوانیم با تلاش مضاعف سایر همکاران شاهد شکوفایی، توسعه و پیشرفت بیش از پیش باشیم.

شرکت پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیاناتها در خاورمیانه است. این شرکت در سال 1381 تاسیس  گردید .فاز اول در اسفند ماه 1387  و فاز دوم در بهمن ماه 95 رسماً افتتاح شد. پتروشیمی کارون با استفاده از گازهای کلر، منواکسیدکربن، هیدروژن و نیز بنزن ، تولوئن و اسید نیتریک قادر است انواع محصولات پایه ای و اصلی پتروشیمی را شامل انواع ایزوسیانات ها که دارای ارزش افزوده بالاتر بوده با کیفیت بسیار عالی تولید و به بازارهای داخلی وخارجی عرضه نماید.محصولات  اصلی این شرکت 80000 تن در سال تولوئن دی ایزوسیانات ( TDI)  و متیل دی فنیل ایزوسیانات(  (MDIاست.خدمات شرکت جهت برآورده ساختن نیازهای صنایع پایین دستی داخلی به مواد اولیه با بالاترین کیفیت طراحی شده و این شرکت قادر است در بازار جهانی محصولات ایزوسیانات نیز به رقابت بپردازد.  

 

منبع: روابط عمومی پتروشیمی کارون

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما