آخرین اخبار
فراتر از نفت

پشت پرده برگزاری نمایشگاه نفت کیش به سود چه کسانی است؟

پنجمین عرضه در راه است

عبور نفت از ۶۵ دلار

محصولات پتروشیمی کارون در بازار خاورمیانه بی رقیب است

پیام تسلیت وزیر نفت در پی حادثه تروریستی زاهدان

فعالیت های شرکت نفت جی تشریح شد

اعلام نتایج آزمون استخدامی وزارت نیرو

رتبه نخست بانک ایران زمین در پاسخگویی و شفافیت در بین بانکهای خصوصی

CNPC و پتروپارس فاز ۱۱ را توسعه می‌دهند

محکومیت قاچاقچی سوخت در خراسان جنوبی

کمبود نفت سنگین در بازار

تلاش ونزوئلا برای ایجاد بلوک تجاری بدون دلار

خیز پالایشگاه تبریز برای تولید روزانه ۶میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵

۲۹ بهمن،پنجمین عرضه نفت‎خام در بورس انرژی

ورود قطر به معاملات جهانی انرژی

مذاکرات با هندی‌ها برای فرزاد B به کجا رسید؟

پیش‌بینی میزان تقاضای نفت در ۲۰۱۹

بازیگران و بازارهای جهانی صنعت کاتالیست

تمام پیشنهادات بنزینی دولت رد شد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

عربستان چقدر نفت تولید می کند؟

شکل گیری شرکتهای پیمانکاری از دستاوردهای انقلاب است

ایرانول روغن موتورسیکلت"موتورو" به بازار عرضه کرد

ایران در ۴۰ سال چقدر نفت فروخت؟

مردم کم‌فروشی‌ پمپ‌بنزین‌ها را گزارش دهند

ادغام در صنعت نفت عمان

۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰کد خبر: 109072
ادغام این دو شرکت اساساً از سود کارآمدی عملیاتی و از ادغام پروژه های پایین دستی شرکت، ۳ میلیارد دلار سود برای خزانه دولتی دربردارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شرکت نفت عمان OOC و شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان Orpic، با ادغام خود یک بازطراحی ساختار عملیاتی انرژی سلطان نشین عمان را ارائه می دهند.

عمان در یک مسیر اصلی برای یکپارچه کردن فعالیت انرژی اش، به سمت ادغام بنگاه انرژی دولتی خود یعنی شرکت نفت عمان و بخش پایین دستی اش شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان، پس از اینکه نمونه های تحکیم و تثبیت شرکت های نفتی و گازی را در دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس در سال های اخیر دید، حرکت کرده است. از 2 دسامبر 2018، این دو شرکت به عنوان یک واحد ادغام شده با مدیرعاملی مصعب عبدالله المشروق فعالیت می کند. مصعب کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه ادینورگ در سال 2003 و کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه ناتینگهام در سال 1999 دارد.

سهامداران هر دو شرکت اخیرا با پیشنهاد ادغام بخش پایین دستی هر دو شرکت به عنوان مرحله اول طرح ادغام موافقت کردند و این یکپارچگی در چندین مرحله با توجه به ویژگی های کاری هر بخش تکمیل خواهد شد. شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان در ماه نوامبر گذشته خبر ادغام را اعلام کرده بود. بر روی فرآیند جزئیات ادغام در طی چند ماه آتی کار خواهد شد.

دولت عمان در ادغام این دو شرکت از مشاوره شرکت مک کینزی McKinsey برای کارامدی در فعالیت بخش انرژی استفاده کرده است. این شرکت ادغام شده کنترل روزانه 1.1 مییلون بشکه ظرفیت پالایشگاهی در عمان، هند و مجارستان در دست خواهد داشت.

شرکت نفت عمان با سرمایه گذاری مشترک 50:50، با شرکت بین المللی نفت کویت برای توسعه پالایشگاه 7 میلیارد دلاری «دوکم» شریک شده است. این پروژه ظرفیت پالایش روزانه 230 هزار بشکه نفت را دارد و در سال 2022 تکمیل خواهد شد. شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان، در حال فعالیت در دو پالایشگاه، یک مجتمع پلی پروپیلن و یک مجتمع آروماتیک در این کشور است. دو شرکت پالایشگر عمانی در مسقط و صُحار، ظرفیت تولید ترکیبی 222 هزار بشکه در روز را دارند.

شرکت نفت عمان، همچنین مالک بیشترین سهم شرکت تجارت بین المللی عمان است که نفت خام، فرآورده های نفتی، محصولات پتروشیمی و گاز طبیعی مایع شده را می فروشد و به شرکت جدید ادغام شده کنترل همه زنجیره اش از پالایش تا تجارت را می دهد.

یک مقام ارشد وزارت مالیه عمان گفت که ادغام این دو شرکت اساساً از سود کارآمدی عملیاتی و از ادغام پروژه های پایین دستی شرکت، 3 میلیارد دلار سود برای خزانه دولتی دربردارد. این مقام همچنین افزود که دولت این کشور یک مشاور را برای شناسایی منافع و مزایای بالقوه ای که می تواند از منظر ادغام دارایی ها، پروژه ها و منابع عایدش شود را استخدام کرده است. پیش بینی می شود که این مشاور توصیه های خود را تا پایان سه ماهه دوم 2019 ارائه کند.

با این فرآیند ادغام، عمان جدیدترین کشور منطقه خلیج فارس است که به جنبش تحکیم امور انرژی برای افزایش درآمدهای دولتی می پیوندد. شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک)، در سال 2017، مسیر ادغام بیش از 20 واحد فرعی اش را تحت چتر یک هلدینگ آغاز کرد و شرکت ملی نفت کویت هم در حال ادغام 10 شرکت جدا و وابسته می باشد.

فاتیما رضایی/نفت ما

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما