آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

ادغام در صنعت نفت عمان

۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰کد خبر: 109072
ادغام این دو شرکت اساساً از سود کارآمدی عملیاتی و از ادغام پروژه های پایین دستی شرکت، ۳ میلیارد دلار سود برای خزانه دولتی دربردارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شرکت نفت عمان OOC و شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان Orpic، با ادغام خود یک بازطراحی ساختار عملیاتی انرژی سلطان نشین عمان را ارائه می دهند.

عمان در یک مسیر اصلی برای یکپارچه کردن فعالیت انرژی اش، به سمت ادغام بنگاه انرژی دولتی خود یعنی شرکت نفت عمان و بخش پایین دستی اش شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان، پس از اینکه نمونه های تحکیم و تثبیت شرکت های نفتی و گازی را در دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس در سال های اخیر دید، حرکت کرده است. از 2 دسامبر 2018، این دو شرکت به عنوان یک واحد ادغام شده با مدیرعاملی مصعب عبدالله المشروق فعالیت می کند. مصعب کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه ادینورگ در سال 2003 و کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه ناتینگهام در سال 1999 دارد.

سهامداران هر دو شرکت اخیرا با پیشنهاد ادغام بخش پایین دستی هر دو شرکت به عنوان مرحله اول طرح ادغام موافقت کردند و این یکپارچگی در چندین مرحله با توجه به ویژگی های کاری هر بخش تکمیل خواهد شد. شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان در ماه نوامبر گذشته خبر ادغام را اعلام کرده بود. بر روی فرآیند جزئیات ادغام در طی چند ماه آتی کار خواهد شد.

دولت عمان در ادغام این دو شرکت از مشاوره شرکت مک کینزی McKinsey برای کارامدی در فعالیت بخش انرژی استفاده کرده است. این شرکت ادغام شده کنترل روزانه 1.1 مییلون بشکه ظرفیت پالایشگاهی در عمان، هند و مجارستان در دست خواهد داشت.

شرکت نفت عمان با سرمایه گذاری مشترک 50:50، با شرکت بین المللی نفت کویت برای توسعه پالایشگاه 7 میلیارد دلاری «دوکم» شریک شده است. این پروژه ظرفیت پالایش روزانه 230 هزار بشکه نفت را دارد و در سال 2022 تکمیل خواهد شد. شرکت پالایشگاه های نفتی و صنایع نفت عمان، در حال فعالیت در دو پالایشگاه، یک مجتمع پلی پروپیلن و یک مجتمع آروماتیک در این کشور است. دو شرکت پالایشگر عمانی در مسقط و صُحار، ظرفیت تولید ترکیبی 222 هزار بشکه در روز را دارند.

شرکت نفت عمان، همچنین مالک بیشترین سهم شرکت تجارت بین المللی عمان است که نفت خام، فرآورده های نفتی، محصولات پتروشیمی و گاز طبیعی مایع شده را می فروشد و به شرکت جدید ادغام شده کنترل همه زنجیره اش از پالایش تا تجارت را می دهد.

یک مقام ارشد وزارت مالیه عمان گفت که ادغام این دو شرکت اساساً از سود کارآمدی عملیاتی و از ادغام پروژه های پایین دستی شرکت، 3 میلیارد دلار سود برای خزانه دولتی دربردارد. این مقام همچنین افزود که دولت این کشور یک مشاور را برای شناسایی منافع و مزایای بالقوه ای که می تواند از منظر ادغام دارایی ها، پروژه ها و منابع عایدش شود را استخدام کرده است. پیش بینی می شود که این مشاور توصیه های خود را تا پایان سه ماهه دوم 2019 ارائه کند.

با این فرآیند ادغام، عمان جدیدترین کشور منطقه خلیج فارس است که به جنبش تحکیم امور انرژی برای افزایش درآمدهای دولتی می پیوندد. شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک)، در سال 2017، مسیر ادغام بیش از 20 واحد فرعی اش را تحت چتر یک هلدینگ آغاز کرد و شرکت ملی نفت کویت هم در حال ادغام 10 شرکت جدا و وابسته می باشد.

فاتیما رضایی/نفت ما

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما