آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

صادرات ماهانه نفت ایران به پایین‌ترین رقم رسید

رییس هیات مدیره اکسیر نوین فرآیند آسیا در پاسخ به نفت ما :

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

۱۲:۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶کد خبر: 109011
نایب رییس هیات مدیره اکسیر نوین فرآیند آسیا گفت: تولید کاتالیست های "آر سی دی" و "ایزوماکس "باعث شده تا از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز جلوگیری شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، نایب هیات مدیره اکسیر نوین فرآیند آسیا گفت: تولید کاتالیست های "آر سی دی" و "ایزوماکس "باعث شده تا از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز جلوگیری شود.

دکتر رضایی در مراسم انعقاد قرارداد بومی‌سازی و تولید صنعتی کاتالیست‌های هیدروکراکینگ و تصفیه هیدروژنی ته‌ماندهای نفتی (آر.سی.دی) که با پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت اکسیر نوین برگزار شد  در پاسخ به" نفت ما "در مورد استراتژی صادراتی شرکت اظهار داشت:  اکسیر نوین فرایند آسیا هم اکنون صادرات کاتالیست دارد و این دو محصول جدید نیز پس از تامین نیاز داخلی به بازارهای منطقه و جهانی صادر خواهد شد.

جلیل سبحانی، مدیر عامل شرکت اسپک در ادامه این نشست با بیان اینکه "در 40 سالگی انقلاب شاهد دستاوردهای دانمشندان جوان کشور هستیم"، گفت: چیزی نیست که نتوانتیم در داخل آنرا بدست آوریم و هیمن که امروز در استانه تولید 106 میلیون لیتر بنزین با کاتالیست‌های ایرانی هستیم، نمونه ما می توانیم است.

وی ادامه داد: امروز دیگر گزینه تحریم بنزین روی میز امریکا وجود ندارد چرا که متخصصان ایرانی پای‌کار آمدند و ثابت کردند که ما می توانیم.

سبحانی با بیان اینکه "امروز تولیدکنندگان کاتالیست در ایران رقیب شرکت مطرح اکسس فرانسه شده‌اند"، گفت: با داخلی سازی کاتالیست ها، می توانیم سالی 60 میلیارد دلار فرآورده تولید و صادر کنیم.

این فعال بخش خصوصی ظرفیت قرارداد تولید کاتالیست‌های RCD و هیدروکراکینگ را 2500 تن در سال اعلام کرد و گفت: نخستین محصول این قرارداد، بهمن‌ماه سال اینده به پالایشگاه اراک تحویل می‌شود.

وی افزود: با تولید این دو کاتالیست در داخل کشور، سالانه 50 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی با قطع واردات آنها صورت می گیرد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این مراسم اظهار داشت: با توجه به شرایط کشور به لحاظ تحریم‌ها، کاتالیست از جمله مواردی است که در معرض محدودیت واردات قرار می‌گیرد.

  جعفر توفیقی گفت: کاتالیست یکی از کالاهای راهبردی صنعت نفت است و سالانه مقادیر زیادی ارز صرف واردات این کالا از کشورهای مختلف می‌شود. با توجه به فناوری بالای ساخت این کالا پژوهشگاه صنعت نفت با حمایت شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نسبت به توسعه دانش فنی انواع کاتالیست که نقش حیاتی در صنعت نفت دارند اهتمام کرده است.

وی افزود: اکنون دانش فنی این صنعت در اختیار پژوهشگاه قرار دارد و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین پالایش و پخش، پژوهشگاه و شرکت اکسیر نوین 9 ماه گذشته برای تجاری کردن کاتالیست‌ امضا شده بود امروز قرارداد نهایی آن منعقد می‌شود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه پژوهشگاه سال گذشته دانش فنی و تجاری سازی کاتالیست را توسعه داد، گفت: با توجه به شرایط کشور به لحاظ تحریم‌ها کاتالیست از جمله مواردی است که در معرض محدودیت واردات قرار می‌گیرد. ساخت آن در داخل کشور بیانگر توانمندی کشور در شرایط کنونی است و نشان می‌دهد که می‌توانیم با استفاده از توانمندی‌های داخل با تحریم‌ها مقابله کنیم.

وی با بیان اینکه اولین محموله از این نوع کاتالیست تا سال آینده به میزان 1500 تن به پالایشگاه شازند اراک تحویل داده می‌شود گفت: بنده اطمینان دارم که با توجه به توانمندی‌های کشور ما از واردات بی‌نیاز شده و حتی نمونه‌هایی تولید می‌شود که بازدهی آن از نمونه‌های خارجی بالاتر خواهد بود.

وی یادآور شد: قرارداد یاد شده به مدت 10 سال و برای تولید سالانه 2500 تن کاتالیست خواهد بود.

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما