آخرین اخبار
فراتر از نفت

پتروشیمی بوشهر با تمامی پیمانکاران تسویه نموده است

تاکید مدیرعامل پتروشیمی جم بر لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی ها

سومین عرضه نفت در بورس با حضور خارجی‌ها

بازدید مدیر عاملNPC از طرح های پتروشیمی عسلویه

هند نفت ایران را تنها به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد

جلوگیری از خروج ۵۰ میلیون یورو ارز با کاتالیست های ایرانی

حل مشکلات خانواده صنعت پتروشیمی در اولویت است

مجوز مجلس برای تهاتر نفتی طلب پیمانکاران از دولت

دزدی تجهیزات حفاری در مکزیک

چرا پتروامید وارد بازار بورس نشد؟

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام می‌شود

آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

زیمبابوه گرانترین بنزین جهان را دارد

وزرات نفت می‌تواند اوراق مالی منتشر کند

امید ژاپن به عربستان برای جایگزنی نفت ایران

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل پتروشیمی پردیس

حذف گاز روسیه خودکشی اقتصادی برای اروپا است

انتشار آمار رسمی کره جنوبی از واردات نفت

امضای موافقتنامه بلوک خشکی عمان با انی

تایید مدل زمین شناسی میدان اریدو عراق توسط لوک اویل

آتش سوزی در بزرگترین شرکت پتروشیمی اوکراین

اولین محموله نفت خام آمریکا راهی چین شد

ایران به فناوری تولید قیرهای پیشرفته دست یافت

انتصاب جدید در شرکت ملی نفت ایران

صادرات ۳.۲ میلیارد دلاری زنجیره فولاد

۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸کد خبر: 108826
به گفته غریب پور، بخش معدن و صنایع معدنی دارای مزیت رقابتی است و نقش پیشران و ارزش افزایی دارد که با استحصال مواد معدنی می تواند سوددهی بالایی داشته باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: صادرات زنجیره فولاد در هشت ماه نخست امسال به 3.2 میلیارد دلار رسید.

خداداد غریب پور در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در محل دائمی نمایشگاه های برج میلاد، اظهار کرد: با تلاش کارکنان صنعت فولاد دستیابی به ظرفیت 33 میلیون تن فولاد محقق می شود .

براساس سند چشم انداز در افق 1404 دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام پیش بینی شده که از این رقم حدود 15 تا 20 میلیون تن برای صادرات خواهد بود.

به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو، امروز جمهوری اسلامی صاحب دانش و لیسانس در زنجیره فولاد است و توان تنظیم فرایند و اجرا در این زنجیره را دارد.

تولید فولاد میانی (خام) در مدت هشت ماهه امسال ( منتهی به آبان) به رقم 16 میلیون و 640 هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال 18 درصد رشد نشان می دهد. پارسال در دوره هشت ماهه، 14 میلیون و 169 هزار تن فولاد خام (میانی) تولید شده بود.

یک میلیارد دلار طرح معدنی در نوبت افتتاح

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: امسال حدود یک میلیارد دلار طرح افتتاح می شود و سال آینده نیز حدود 1.5 میلیارد دلار طرح وارد مدار تولید خواهد شد.

وی افزود: نسبت ظرفیت به تولید حدود 70 درصد است، اما در طرح جامع فولاد به بیش از 70 درصد دست خواهیم یافت، درعین حال باید موانع تولید برطرف شود.

توسعه اکتشاف با کمک بخش خصوصی

غریب پور تصریح کرد: اکتشاف به عنوان سیاست اصلی ایمیدرو محسوب می شود و با جدیت آن را دنبال می کنیم و از توان بخش خصوصی در این زمینه بهره می گیریم و اکنون نیز تعامل بالایی با شرکت های خصوصی وجود دارد.

وی افزود: صنعتگران باید مطالبات خود را به راحتی به دولت منتقل کنند؛ استفاده از کنسرسیوم های خصوصی، از تجارب قابل توجه این مجموعه است. در واقع صنعتگران و سرمایه گذاران با هدایت دولت، توسعه را پیش‌ خواهند برد.

جلوگیری از تمرکز سرمایه در یک نقطه

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: امروز این سازمان به جلوگیری از تمرکز سرمایه گذاری در یک نقطه پایبند است و این موضوع از سیاست های اساسی ایمیدرو به شمار می رود و علاوه براین همواره خود را متعهد به انجام اقدامات لازم در حوزه مسئولیت اجتماعی می داند.

غریب پور یکی از ضرورت های توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی را موضوع زیرساخت ذکر کرد و گفت: زیرساخت ها را با هماهنگی دستگاه های مختلف توسعه خواهیم داد.

تکیه بر بومی‌سازی در شرایط تحریم

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: همکاری با واحدهای تحقیق و توسعه، حمایت از شرکت های دانش بنیان، آینده پژوهی با هدف خلق ارزش در اولویت این سازمان قرار دارد.

وی اضافه کرد: چنانچه تحریم نبود، برگزاری جشنواره برای بومی سازی معنای چندانی نداشت، زیرا در شرایط تحریم تامین قطعات اهمیت زیادی پیدا کرده و بنابراین تکیه بر این موضوع اهمیت بسزایی دارد.

به گفته این مقام مسئول، تامین مواد اولیه ای که در داخل نیست با هماهنگی بانک مرکزی و بخش خصوصی با هدف حذف موانع تولید انجام می شود.

پیش از این رئیس هیات عامل ایمیدرو گفته بود: صنایع و کانی های فلزی 25 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند و از 50 هزار میلیارد تومان سرمایه بورس، 11 هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص دارد.

به گفته وی 33 درصد سود بازار سرمایه متعلق به صنایع فلزی است؛ این موضوع نشان می دهد که صنایع فلزی به اندازه پتروشیمی ها تاثیرگذارند.

به گفته غریب پور، بخش معدن و صنایع معدنی دارای مزیت رقابتی است و نقش پیشران و ارزش افزایی دارد که با استحصال مواد معدنی می تواند سوددهی بالایی داشته باشد.

وی اضافه کرد: اکنون نقشه راه معدن، طرح جامع فولاد و سیاست های ایمیدرو روی میز است و اجرای این برنامه ها برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به همفکری تشکل ها و بخش خصوصی نیاز دارد.

نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از 17 تا 20 دی ماه جاری در محل نمایشگاه های برج میلاد دایر شده و در آن، دستاوردهای صنعت فولاد در بخش بومی سازی به نمایش گذاشته می شود.

 

منبع: ایمیدرو

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما