آخرین اخبار
فراتر از نفت

انتصاب جدید در وزارت نفت

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

میزان صادرات نفت ایران در فوریه

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

اختصاصی "نفت ما"؛

چگونه بانک ملت تحریم‌ها را از پالایشگاه شازند خرید؟

۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵کد خبر: 108754
در اواخر سال ۸۶، بانک ملت با اختصاص اعتبار ۲ میلیارد دلاری به پالایشگاه شازند، شرایط تولید یک‌پنجم بنزین مورد نیاز کشور را در این پالایشگاه فراهم کرد. حضور بانک ملت در تامین مالی این پالایشگاه در زمانی صورت گرفت که کشور نیاز مبرم به حفظ سرمایه و ممانعت از خروج آن داشت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،استان مرکزی را به عنوان پایتخت صنعتی ایران می‌شناسیم؛ همان استانی که آقای احمدی‌نژاد در سال ۸۹ پیشنهاد تغییر نام آنرا به استان آفتاب مطرح کرد. شاید این پیشنهاد برای تغییر نام استان مرکزی، بزرگترین تلاش اصولگرایان برای پایتخت صنعتی ایران بوده باشد. مشخصا اگر تلاش شبانه‌روزی دلسوزان مردم و همچنین تکنوکرات‌ها نبود، در دوران تحریم مشخص نبود که چه مصیبت‌هایی بر سر مردم جاری می‌شد.

یک سال بعد از دوران جنگ و ضمن تلنبار شدن انبوهی از مشکلات، کلنگ پالایشگاه شازند بر زمین زده شد. نهایتا این پالایشگاه به عنوان نخستین پالایشگاهی که کار مطالعاتی و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی صورت گرفته بود، در سال ۷۲ با ظرفیت اسمی۱۵۰ هزار بشکه در روز راه‌اندازی شد.

پالایشگاه نفت شازند – که با نام پالایشگاه اراک هم شناخته می‌شود –  تولید کننده بنزین یورو ۴ است و یکی از مهمترین پالایشگاههای نفت کشور محسوب می‌شود که در حال حاضر ظرفیت تولید روزانه آن به ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

پالایشگاه شازند، مانند عموم پالایشگاه‌ها و صنایع کشور برای ادامه مسیر توسعه به تامین مالی نیاز مبرم داشته است. در سال ۸۶، این پالایشگاه برای افزایش ظرفیت تولید، به سرمایه‌ای چشمگیر نیاز داشت. در آن سال‌ها افزایش ظرفیت تولید ۲ الی ۳ برابری مد نظر بود که بخشی از این مهم با سرمایه "بانک ملت" به فرجام رسید.

در اواخر سال ۸۶، بانک ملت با اختصاص اعتبار ۲ میلیارد دلاری به پالایشگاه شازند، شرایط تولید یک‌پنجم بنزین مورد نیاز کشور را در این پالایشگاه فراهم کرد. حضور بانک ملت در تامین مالی این پالایشگاه در زمانی صورت گرفت که کشور نیاز مبرم به حفظ سرمایه و ممانعت از خروج آن داشت. با شرایط تحریمی کشور و تصویب چهار قطعنامه در سازمان ملل،(تا ۱۳ اسفند ۱۳۸۶ چهار قطعنامه بر علیه ایران در سازمان ملل به تصویب رسیده بود) شرایط اقتصادی کشور شرایط دشواری بود.

از طرفی سرمایه‌گذاران خارجی حاضر به درگیر نمودن سرمایه خود در ایران، آنهم تحت آن شرایط نبودند. در همین زمینه دیواندری مدیرعامل وقت بانک ملت، تامین مالی۲ میلیارد دلاری طرح توسعه پالایشگاه شازند در بانک ملت را تصمیمی در جهت ممانعت از خروج سرمایه از کشور دانست. در چنین شرایطی، فقط با نگاه به توان داخل امکان تامین مالی صنایع و شرکت‌های کشور ممکن بود.

طرح توسعه پالایشگاه شازند که با سرمایه‌گذاری بیش از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یور آغاز شده بود، با تامین مالی ۲ میلیارد دلاری بانک ملت، شتابی خاص به خود گرفت؛ آنچنانکه در سال ۸۹ با بهره‌برداری از مرحله نخست آن، ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه روزانه حدود ۲ میلیون لیتر افزایش یافت. در همین راستا و در بهمن‌ماه سال ۹۱، سه واحد بزرگ طرح توسعه پالایشگاه شازند به بهره ‌برداری ‌رسید. روابط عمومی شرکت پالایش نفت شازند، در ۱۹ بهمن سال ۹۱ از صادرات ۱۳ میلیون تن فرآورده نفتی با وجود تحریم‌ها به ارزش ۹ میلیارد  دلار از جمله ۶۲۰ هزار تن نفت گاز، ۱۰ میلیون تن مازوت و ۸۶ هزار تن نفت سفید، از ایران به سایر کشورها خبر داد تا اینگونه مصداق همکاری نظام بانکی با بخش انرژی بیشتر و بهتر به چشم آید.

در اواخر سال۸۹ نیز انتشار ۳۶۷میلیارد تومان اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت شازند اراک در شعب منتخب بانک ملت صورت گرفت. پیشبینی می‌شد ضمن انتشار این اوراق، ظرفیت پالایشگاه از ۴.۳ میلیون لیتر به ۱۶میلیون لیتر خواهد رسید و به میزان ۴برابر افزایش یابد.

سرانجام، در سال ۹۱، تندیس زرین جایزه ملی پروژه برتر ایران به طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه شازند اعطا شد. در حال حاضر روزانه ۱۶میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در پالایشگاه شازند تولید می‌شود.

 

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما