آخرین اخبار
فراتر از نفت

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

نصب سکوی جدید در میدان بولا-دنیز توسط سوکار

نیلوفر احدیان
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۹کد خبر: 108672
پیش بینی می شود که این سکو روزانه ۲.۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۵۰۰ تن میعانات گازی تولید کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در 24 دسامبر، یک سکوی فراساحلی ثابت حفاری جدید که توسط تراست سازه نفت و گاز سوکار ساخته شده است در میدان بولا-دنیز در بخش آذربایجانی دریای خزر مستقر شد. این سکو توسط موسسه تحقیقات و طراحی نفت و گاز ، طراحی شده و ساخت آن در سال 2017 آغاز شد. این سکو در عمق 30 متری دریا ساخته شده و عرشه آن 12 متر بالاتر از دریاست.  

میانگین عمق چاهها 6300 متر خواهد بود. پس از آماده شدن چاهها، پیش بینی می شود که این سکو روزانه 2.5 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و 500 تن میعانات گازی تولید کند. حفاری توسط دکل حفاری ZJ-70DBS  انجام خواهد شد. این دکل 46.6 متر بلندی تاجش است که قادر است تا عمق 7000 متری را حفاری کند. برنامه ریزی شده است که کارهای حفاری و اکتشاف به صورت همزمان انجام شود. چاهها توسط دپارتمان اکتشاف نفت و گاز نریمانوف وابسته به واحد آزنفت تولید سوکار اجرا خواهد شد.

رونق عبدالله یف رئیس سوکار گفت: "سوکار در 15 سال گذشته تبدیل به یک گروه از شرکتها شده است. سوکار امروزه آذربایجان را به عنوان یک برند جهانی نمایندگی می کند و ارزآوری و درآمد برای این کشور تولید می کند. ما در حال سرمایه گذاریبر روی زمان  و همچنین میادین متعارف فعالیت مان در زمینه اکتشاف و تولید هستیم تا تولید پایدار تاسیسات صنعتی جدید در آذربایجان و خارج از کشور را با مواد خام و ممهتراز همه برآورده ساختن نیازهای شهروندان آذربایجان در سوخت و محصولات پتروشیمی، تضمین کنیم. به خاطر قاطعیت و تلاش جدی کارگران نفتی آذربایجانی، سوکار در 11 ماه گذشته به رشد قابل توجهی در تولید دست یافته است. این سکوی جدید بر اساس فناوریهای نوین همچون بولا-دنیز 12 ساخته شده که پایداری موفقیت مان را تضمین می کند. ما افتخار می کنیم که می توانیم چنین سکوهای پیچیده ای را که نیازمند ملزومات مهندسی و فنی بالاست ،به تنهایی ساخته و نصب کنیم. این امر نشان می دهد که سوکار به عنوان یک شرکت جهانی مدرن در همه حوزه های کاری اش ظاهر شده است."

این سکو بر اساس بالاترین استاندارهای و ملزومات زیست محیطی ، ایمنی و پیشگیری از آتش ساخته شده است. آن چهار بلوک در بخش تولید سکو، یک بلوک در بخش مسکونی، یک باند فرود هلیکوپتر، چهار موج شکن و چهار عرشه و بارانداز، و همچنین یک ساختمان مسکونی راحت و ایمن برای سکونت 36 نفر دارد.

 بولا-دنیز در بخش شمالی مجمع الجزایر باکو در دریای خزر ، 10 کیلومتری جنوب شرقی میدان جزیره سنگچال-دووانی-خارا زیرا قرار دارد. این سازه در سال 1957 توسط اکتشاف زلزله نگاری کشف شد و حفاری اکتشاف عمیق در سال 1965 آغاز شد. به هرحال، در ابتدای کار حفاری، 17 چاه اولیه به خاطر شرایط پیچیده زمین شناسی تکمیل نشد. پتانسیل نفت و گاز این میدان پس از حفاری هجدهمین چاه در سال 1973 تایید شد. این میدان 62 میلیارد متر مکعب گاز و 12 میلیون تن نفت و میعاkات گازی دارد.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما