آخرین اخبار
فراتر از نفت

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

روایت زنگنه از کرسنت چیست؟

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

نجات جان «بابک زنجانی» دست خودش است

هنوز تصمیمی برای بنزین گرفته نشده است

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

امارات متحده عربی، صادر کننده گاز می شود

۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۸/۲۲کد خبر: 104728
این پروژه به ادنوک کمک خواهد کرد تا به تولید ۱ میلیارد فوت مکعب گاز غیر متعارف تا سال ۲۰۳۰ دست یابد. ابوظبی با دستیابی به خودکفایی گازی برای برای امارات متحده عربی و انتقال ظرفیت تولید مازاد برای تبدیل شدن به یک صادرکننده خالص گاز تلاش می کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، توتال و شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوکADNOC)، موافقتنامه امتیاز آغاز یک برنامه اکتشاف گاز غیر متعارف در میدان با پتانسیل بالای روویس دیاب Ruwais Diyab که بیش از 6000 کیلومتر تا غرب منطقه ساحلی و خشکی ادنوک گسترش می یابد را در ابوظبی امضا کردند.

این امتیاز نامه مراحل اکتشاف و برآورد در یک دوره 7 ساله را اعطا می کند که به دنبال خود یک دوره 40 ساله توسعه و تولید را دارد. توتال در مرحله اکتشاف این امتیاز نامه 40 درصد سهام دارد در حالی که 60 درصد سهام باقیمانده متعلق به ادنوک خواهد بود. در صورت اکتشاف قطعی، این فرصت چند تریلیون فوت مکعبی به صورت مرحله ای همگام با تقاضا در حال افزایش گاز در امارات متحده عربی و فرصتهای صادراتی بالقوه، توسعه خواهد یافت.

این پروژه به ادنوک کمک خواهد کرد تا به تولید 1 میلیارد فوت مکعب گاز غیر متعارف در روز تا سال 2030 دست یابد. این موافقتنامه نتیجه همکاری نزدیک بین ادنوک و توتال در راستای شناسایی روشهای کشف منابع غیرمتعارف بالقوه گاز در ابوظبی است بدینصورت که توتال تخصص، نیروی انسانی و فناوری و دانش تجربی خود را می آورد.

پارتیک پویانه رییس و مدیر عامل توتال گفت:"ما از اینکه نخستین شرکت بین المللی که در اکتشاف گاز غیرمتعارف در ابوظبی به همراه ادنوک هستیم، خوشحالیم. این موافقتنامه روابط قدیمی و راهبردی ما را در یک کشور و منطقه ای که به خوبی می شناسیم، مستحکم تر خواهد کرد. ما به پشتیبانی از امارات متحده عربی در برآورده ساختن جاه طلبی هایش برای کشف و بهره برداری از این منابع گازی غیر متعارف قابل توجهش پایبند هستیم."

وی در ادامه افزود: دیاب پتانسیل تاثیرگذاری بالا همچون شیل گس در آمریکای شمالی را دارد و افزایش زیادی در سود اکتشافی ما خواهد اشت."

سلطان الجابر مدیر عامل ادنوک نیز گفت: "ما با دستیابی به خودکفایی گازی برای ابوظبی، برای امارات متحده عربی و انتقال ظرفیت تولید مازاد برای تبدیل شدن به یک صادرکننده خالص گاز تلاش می کنیم.

ابوظبی بزرگترین شیخ نشین امارات متحده عربی است که 6 درصد کل ذخایر نفت خام جهان را در اختیار دارد و بیشترین نفت امارات متحده عربی را تولید می کند.

توتال با ادنوک در پروژه های گوناگون اکتشاف و تولید فراساحلی و خشکی همکاری دارد. در ماه مارس گذشته در یک قرارداد 1.5 میلیارد دلاری 40 ساله، به شرکت توتال، 20 درصد سهام در امتیاز نامه میدانهای فراساحلی «امّ شریف و نصر» و 5 درصد سهام در امتیاز نامه میدان «زقوم سفلی» اعطا شد. تولید روزانه میدان های ام شریف و نصر 460 هزار بشکه نفت و 500 میلیون فوت مکعب گاز و تولید میدان زقوم نیز 450 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود.

سهام توتال در دیگر پروژه های ادنوک عبارتست از: 15 درصد در فراوری گاز ادنوک (GASCO)، 5 درصد در ال ان جی ادنوک (ADGAS)، 24.5 درصد در شرکت انرژی دلفین، 100 درصد سهام و عملیات میدان ابو البخوش. توتال همچنین در پروژه شمس بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی جهان با ظرفیت تولید 100 مگاوات، نیروگاه و آب شیرین کن التویله که 20 درصد آب شیرین و برق ابوظبی را تولید می کند، تولید روانکار صنعتی و خودرویی، شریک است.

شایان ذکر است که شرکت توتال به مدت 80 سال از سال 1939 در ابوظبی مشغول فعالیت بوده است.

 فاتیما رضایی

منابع:

https://www.total.com/en/media/news/press-releases/total-and-adnoc-join-forces-launch-unconventional-gas-exploration-abu-dhabi

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-11/abu-dhabi-s-adnoc-signs-deal-to-give-total-40-of-gas-concession


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما