آخرین اخبار
فراتر از نفت

چقدر از ارز پتروشیمی‌ها به داخل آمد؟

کشف ذخایر جدید گازی در ترکمنستان

آمریکا به دنبال پر کردن جای خالی بشکه های نفت ایران است

صادرات نفت ایران؛ تنها کفاف هزینه های این صنعت را خواهد داد

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی ارومیه

تعویق قرارداد نفتی عراق با اکسون موبیل

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی اروند

امور نفتی «بابک زنجانی »دست چه کسی بود؟

هر روز باید۱۰۰ میلیون بشکه نفت تولید کنیم

تحریم صنعت پتروشیمی ایران کار ساده‌ای نیست

عبور نفت از ۷۳ دلار

حضور دوباره یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری در پتروشیمی

صف خرید ۲۰ میلیونی سهام شرکت نفت پارس

رقم دقیق تولید نفت ایران را کسی نمی داند

خسارات قابل توجه به تاسیسات نفتی عربستان

روزنگار نفت/۳۰ اردیبهشت ۱۲۹۹ و ۱۳۵۰

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی تندگویان

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

انتصاب جدید در NPC

امارات متحده عربی، صادر کننده گاز می شود

فاتیما رضایی/نفت ما
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۸/۲۲کد خبر: 104728
این پروژه به ادنوک کمک خواهد کرد تا به تولید ۱ میلیارد فوت مکعب گاز غیر متعارف تا سال ۲۰۳۰ دست یابد. ابوظبی با دستیابی به خودکفایی گازی برای برای امارات متحده عربی و انتقال ظرفیت تولید مازاد برای تبدیل شدن به یک صادرکننده خالص گاز تلاش می کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، توتال و شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوکADNOC)، موافقتنامه امتیاز آغاز یک برنامه اکتشاف گاز غیر متعارف در میدان با پتانسیل بالای روویس دیاب Ruwais Diyab که بیش از 6000 کیلومتر تا غرب منطقه ساحلی و خشکی ادنوک گسترش می یابد را در ابوظبی امضا کردند.

این امتیاز نامه مراحل اکتشاف و برآورد در یک دوره 7 ساله را اعطا می کند که به دنبال خود یک دوره 40 ساله توسعه و تولید را دارد. توتال در مرحله اکتشاف این امتیاز نامه 40 درصد سهام دارد در حالی که 60 درصد سهام باقیمانده متعلق به ادنوک خواهد بود. در صورت اکتشاف قطعی، این فرصت چند تریلیون فوت مکعبی به صورت مرحله ای همگام با تقاضا در حال افزایش گاز در امارات متحده عربی و فرصتهای صادراتی بالقوه، توسعه خواهد یافت.

این پروژه به ادنوک کمک خواهد کرد تا به تولید 1 میلیارد فوت مکعب گاز غیر متعارف در روز تا سال 2030 دست یابد. این موافقتنامه نتیجه همکاری نزدیک بین ادنوک و توتال در راستای شناسایی روشهای کشف منابع غیرمتعارف بالقوه گاز در ابوظبی است بدینصورت که توتال تخصص، نیروی انسانی و فناوری و دانش تجربی خود را می آورد.

پارتیک پویانه رییس و مدیر عامل توتال گفت:"ما از اینکه نخستین شرکت بین المللی که در اکتشاف گاز غیرمتعارف در ابوظبی به همراه ادنوک هستیم، خوشحالیم. این موافقتنامه روابط قدیمی و راهبردی ما را در یک کشور و منطقه ای که به خوبی می شناسیم، مستحکم تر خواهد کرد. ما به پشتیبانی از امارات متحده عربی در برآورده ساختن جاه طلبی هایش برای کشف و بهره برداری از این منابع گازی غیر متعارف قابل توجهش پایبند هستیم."

وی در ادامه افزود: دیاب پتانسیل تاثیرگذاری بالا همچون شیل گس در آمریکای شمالی را دارد و افزایش زیادی در سود اکتشافی ما خواهد اشت."

سلطان الجابر مدیر عامل ادنوک نیز گفت: "ما با دستیابی به خودکفایی گازی برای ابوظبی، برای امارات متحده عربی و انتقال ظرفیت تولید مازاد برای تبدیل شدن به یک صادرکننده خالص گاز تلاش می کنیم.

ابوظبی بزرگترین شیخ نشین امارات متحده عربی است که 6 درصد کل ذخایر نفت خام جهان را در اختیار دارد و بیشترین نفت امارات متحده عربی را تولید می کند.

توتال با ادنوک در پروژه های گوناگون اکتشاف و تولید فراساحلی و خشکی همکاری دارد. در ماه مارس گذشته در یک قرارداد 1.5 میلیارد دلاری 40 ساله، به شرکت توتال، 20 درصد سهام در امتیاز نامه میدانهای فراساحلی «امّ شریف و نصر» و 5 درصد سهام در امتیاز نامه میدان «زقوم سفلی» اعطا شد. تولید روزانه میدان های ام شریف و نصر 460 هزار بشکه نفت و 500 میلیون فوت مکعب گاز و تولید میدان زقوم نیز 450 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود.

سهام توتال در دیگر پروژه های ادنوک عبارتست از: 15 درصد در فراوری گاز ادنوک (GASCO)، 5 درصد در ال ان جی ادنوک (ADGAS)، 24.5 درصد در شرکت انرژی دلفین، 100 درصد سهام و عملیات میدان ابو البخوش. توتال همچنین در پروژه شمس بزرگترین نیروگاه متمرکز خورشیدی جهان با ظرفیت تولید 100 مگاوات، نیروگاه و آب شیرین کن التویله که 20 درصد آب شیرین و برق ابوظبی را تولید می کند، تولید روانکار صنعتی و خودرویی، شریک است.

شایان ذکر است که شرکت توتال به مدت 80 سال از سال 1939 در ابوظبی مشغول فعالیت بوده است.

منابع:

https://www.total.com/en/media/news/press-releases/total-and-adnoc-join-forces-launch-unconventional-gas-exploration-abu-dhabi

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-11/abu-dhabi-s-adnoc-signs-deal-to-give-total-40-of-gas-concession


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما