آخرین اخبار
فراتر از نفت

پالایشگاه نفت لاوان/تصویری

تصمیمی درباره قیمت بنزین گرفته نشده است

قیمت بنزین در آمریکا به کمترین رقم رسید

تولید نفت روسیه کاهش می‌یابد

قرارداد جامع همکاری اوپک و غیراوپک

قیمت نفت ۲ درصد سقوط کرد

نفت ایران در آسیا ارزان شد

رایزنی نفتی وزرای آمریکا و عربستان

مهار حریق در پارس جنوبی

بازگشت پول نفت به خزانه تضمین شده است

افتخاری دیگر در شرکت پلی پروپیلن جم

پاسخ بازرگانی پتروشیمی به حواشی پتروشیمی ایلام

انتصاب های جدید در شرکت متن

سرنوشت فروش نفت به ناجا مشخص نیست

کشف میدان نفت و گاز غیر متعارف در آمریکا

احتمال تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی

اویک برنده مناقصه توسعه میدان نفتی رامشیر شد

اولویت سازمان منطقه ویژه پارس

افتتاح آخرین واحد میدان گازی قطب شمال

تجمع رانندگان مستقر در دکل های شرکت ملی حفاری/عکس

پرداخت مطالبات پرسنل شرکت ملی حفاری حق قانونی شان است

ژنرال سابق ونزوئلا رئیس اوپک شد

راهکاری جهت حرکت به سمت توسعه ی پایدار نفت

تردید در تحقق درآمدهای بودجه ۹۸

فراخوان رفقا برای انتصاب در پست های مدیریتی!

تاثیر تحریم‌های نفتی آمریکا بر نفت عراق

۸:۰ - ۱۳۹۷/۸/۲۱کد خبر: 104698
اکثر صادرات نفت عراق از میادین جنوبی این کشور است اما کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین میادین نفتی در خاورمیانه است که برآورد می‌شود حدود ۹ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،میادین نفتی منطقه کرکوک عراق پس از وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اهمیت جدیدی پیدا کرده و واشنگتن، بغداد را برای ازسرگیری صادرات نفت آن تحت فشار قرار داده است.

  عراق قصد دارد ظرفیت صادرات خود را از کمتر از ۵ میلیون بشکه فعلی به ۸.۵ میلیون بشکه در روز در سالهای آینده افزایش دهد که یک میلیون بشکه آن از کرکوک خواهد بود.

چرا کرکوک این قدر مهم است؟

توقف صادرات نفت از کرکوک، صادرات حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت از عراق  به ترکیه و بازارهای بین المللی را متوقف کرد و باعث از دست رفتن ۸ میلیارد دلار درآمد از زمان توقف صادرات در سال گذشته شد.

اکثر صادرات نفت عراق از میادین جنوبی این کشور است  اما کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین میادین نفتی در خاورمیانه است که برآورد می‌شود حدود ۹ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت دارد.

آمریکا همچنین کرکوک را گزینه ای می‌بیند که کمک می‌کند افت جهانی عرضه نفت به دلیل تحریمهای ایران جبران شود.

منابع صنعتی می‌گویند واشنگتن بغداد را برای توقف سواپ نفت با ایران و ازسرگیری صادرات نفت کرکوک از طریق ترکیه تحت فشار قرار داده است.

علت توقف صادرات کرکوک چه بود؟

صادرات نفت کرکوک از اکتبر سال ۲۰۱۷ پس از اینکه نیروهای دولت مرکزی عراق در واکنش به همه پرسی استقلال منطقه نیمه خودمختار کردستان در شمال این کشور، کنترل کرکوک را از نیروهای کرد پس گرفتند، متوقف شد.

کردها کنترل کرکوک و میادین نفتی آن را که در سال ۲۰۱۴ توسط گروه داعش از دست ارتش عراق خارج شده بود، بدست گرفته و نیروهای خود را در این منطقه مستقر کرده بودند.

ازسرگیری صادرات کرکوک به مذاکرات میان بغداد و کردها بستگی دارد

خط لوله ای که زمانی عراق با استفاده از آن از طریق ترکیه نفت صادر می کرد از سوی داعش تخریب شده و تنها یک خط لوله کار می‌کند که توسط کردها ساخته شده و تحت کنترل آنها قرار دارد. دولت عراق یا باید از این خط لوله استفاده کند یا خط لوله جدیدی استفاده کند. این کشور در حال بررسی هر دو گزینه است.

چه کسی جریان نفت کرکوک را کنترل می‌کند؟

روی کاغذ این بغداد است که جریان نفت کرکوک را کنترل می‌کند اما اگر عراق تصمیم بگیرد از خط لوله کردستان برای صادرات نفت استفاده کند باید پای میز مذاکره بنشیند.

کردها در قبال چنین امتیازی، احتمالا خواهان سهم بیشتری از درآمد نفتی دولتی عراق خواهند بود.

چه زمانی و به چه میزان صادرات نفت کرکوک ازسرگرفته خواهد شد؟

بمحض اینکه بغداد و کردها به توافق برسند صادرات نفت کرکوک ازسرگرفته خواهد شد. اگر چنین توافقی حاصل نشود عراق باید خط لوله جدیدی بسازد که ممکن است حدود دو سال به طول بینجامد.

مقامات منطقه کردستان اظهار کرده اند خط لوله روس‌نفت به ظرفیت یک میلیون بشکه در روز ارتقا یافته که ممکن است پاسخگوی جریان ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت از سایر میادین نفتی در کردستان بعلاوه نفت کرکوک باشد.

مقامات عراقی می‌گویند همچنان باید خوراک پالایشگاههای داخلی را تامین کنند بنابراین اگر صادرات از کرکوک ازسرگرفته شود در وهله نخست از ۱۰۰ هزار بشکه در روز فراتر نخواهد رفت که به معنای آن است که صادرات از طریق کردستان تنها ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

این میزان کمتر از صادرات ۷۰۰ هزار بشکه در روز منطقه کردستان پیش از برگزاری همه پرسی خواهد بود و برای اینکه به ترکیه کمک کند وابستگی خود به نفت ایران را کاهش دهد کافی نخواهد بود.

تحریم‌های نفتی آمریکا بر بخش نفت عراق تاثیر می‌گذارد؟

عراق و ایران پیش از اجرای تحریمهای جدید، حجم اندکی نفت را مبادله می‌کردند که به حدود ۳۰ هزار بشکه در روز بالغ می شد و شامل نفت کرکوک بود اما اقتصاد عراق به صورت کلی به تجارت با ایران به شدت وابسته است. به عنوان نمونه گاز ایران در نیروگاههای برق عراق مصرف می‌شود.

واشنگتن به عراق برای واردات گاز و مواد غذایی از ایران معافیت داده اما اعلام کرده این معافیت موقتی است و باعث ابهام در عراق شده است.

 

منبع:ایسنا 

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما