آخرین اخبار
فراتر از نفت

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

قاچاق سوخت توسط افراد صاحب نفوذ

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

انتصاب جدید در پالایش نفت امام خمینی شازند

عراق صادرات نفت خود را کاهش داد

قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند

خطر مرگ برای نفت شیل آمریکا

صنعت حفاری در منطقه قرمز

۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۸/۹کد خبر: 104465
دادگرنژاد ادامه داد: سالانه بیش از ۲۰۰ چاه نفتی به تعمیر نیاز دارند که این نیاز در بخش دریا جدی‌تر است زیرا محدودیت‌ها در این بخش بیشتر از بخش خشکی است. شرکت ملی نفت می‌تواند با تخصیص خطی اعتبارات به تعمیر چاه‌ها، هم روند تولید نفت را حفظ کند و هم شرکت‌های حفاری را به ادامه حیات امیدوار سازد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شهاب دادگرنژاد با خطرناک خواندن رکود بازار حفاری کشور گفت: در صورت تداوم این روند و عدم تعریف و واگذاری پروژه‌ها به شرکت‌های حفاری، این شرکت‌ها مجبور به تعدیل نیرو خواهند بود و دیر یا زود ورشکست می‌شوند.

  این کارشناس نفتی با اشاره به مطالبات شرکت‌های حفاری از شرکت ملی نفت گفت: آمار رسمی در این باره وجود ندارد اما یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد شرکت ملی نفت و پیمانکاران اصلی پروژه‌های نفتی بیش از 1200 میلیارد تومان به شرکت‌های حفاری بدهکارند.

مدیر اسبق هماهنگی، بازریابی و امور بین الملل شرکت حفاری شمال افزود: عدم وصول مطالبات شرکت‌های حفاری و عدم تعریف پروژه‌های جدید دو مشکل اصلی شرکت‌های حفاری است در حالی که بازار حفاری در ایران با توجه به نیاز صنعت نفت به حفاری چاه‌های اکتشافی، توسعه‌ای و تعمیری بیشتر از توان شرکت‌های حفاری است.

او ادامه داد: سالانه بیش از 200 چاه نفتی به تعمیر نیاز دارند که این نیاز در بخش دریا جدی‌تر است زیرا محدودیت‌ها در این بخش بیشتر از بخش خشکی است. شرکت ملی نفت می‌تواند با تخصیص خطی اعتبارات به تعمیر چاه‌ها، هم روند تولید نفت را حفظ کند و هم شرکت‌های حفاری را به ادامه حیات امیدوار سازد.

دادگرنژاد با بیان اینکه تزریق اعتبار به شرکت‌های طلبکار بسیار مهم است گفت: امروز بیشتر شرکت‌های حفاری نیروهای خود را تعدیل می‌کنند و این روند در حال تشدید است. با توجه به اهمیت صنعت حفاری برای نفت چنین وضعیتی به سود کشور نیست چه از نظر اقتصادی و چه از لحاظ تبعات اجتماعی به ویژه در استان خوزستان و سایر استان‌های نفتخیز.

او اضافه کرد: شرکت‌های حفاری عموما پروژه محور هستند و برای آنکه بتوانند به کار مشغول باشند باید در پروژه‌ها به کار گرفته شوند که متاسفانه به دلیل وضعیت فعلی صنعت نفت و تحریم‌ها،شرایط کار سخت شده است ولی این شرایط به حدی سخت نیست که نتوان پروژه جدیدی تعریف کرد.

وی شفاف سازی مناقصات حفاری را یکی دیگر از ملزومات بهتر شدن وضعیت کسب و کار برشمرد و گفت: در صورت حرکت به این سمت، قیمت‌ها واقعی تر شده و از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌شود. این خواسته شرکت‌های حفاری نیز است که می‌خواهند روند مناقصات شفاف شده و دامپینگی در زمینه پیشنهادات مالی صورت نگیرد.

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما