آخرین اخبار
فراتر از نفت

مدیر عامل پتروشیمی اروند منصوب شد/تصویر حکم

مدیران شستا مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می شود

سرمایه گذاری ۲.۳ میلیارد دلاری پتروناس و وای پی اف در آمارگا چیکا

حمله بدافزاری به تجهیزات حفاری نفت

حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

نقطه ضعف ترامپ قیمت نفت است

دریافت نشان برنزین جایزه منابع انسانی از سوی پتروشیمی مروارید

چین آماده ازسرگیری واردات نفت آمریکا شد

صادرات نفت روسیه کاهش یافت

راهکار کره شمالی برای دور زدن تحریم ها

صادرات ۵۲۰ هزار تن اوره به اروپا توسط پتروشیمی پردیس

مخالفت لیبی با پرداخت باج برای بازگشایی میدان الشراره

روسیه سرمایه‌گذاری مشترک با ایران را ترک کرد

عمان تولید نفت را کاهش می‌دهد

کره جنوبی هیچ نفتی از ایران نخرید

راه اندازی سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

قیمت سوخت و سراب توسعه

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

واردات نفت خام چین رکورد زد

تولید نفت اوپک افت کرد

جریمه شرکت چینی بابت ایران

عراق قیمت نفت را برای مشتریان کاهش داد

دولت تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین ندارد

آیا بازار جهانی، آماده از دست دادن نفت ایران است؟

دکتر نادعلی بای/سردبیر
۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۷/۲۲کد خبر: 100150
در سناریوی اصلی، صادرات نفت ایران تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. می تواند ادعا کرد که بازار جهانی، هم اکنون آماده از دست دادن نفت ایران نیست و رصد رویکرد و عملکرد دولت ترامپ نیز به سمت کاهش تدریجی صادرات نفت ایران پیش می رود نه به صفر رساندن آن تا ۴ نوامبر.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، برقراری دوباره تحریم های آمریکا، تضعیف اقتصاد ایران و تشدید نارضایتی عمومی را هدف گرفته است. تصمیم ایالات متحده به وضع تحریمهای ثانویه بر ایران، منجر به یک کاهش شدید تولید و صادرات نفت ایران در طول سال 2019 خواهد شد. پیش بینی می شود میزان خرید مشتریان نفت ایران به خاطر همراهی و پیروی از تحریم های آمریکا، کاهش یابد و در همین حال دولت ترامپ معافیت های محدودی به تعدادی از خریداران نفت ایران صادر بکند. تحریم بخش گاز ایران تا اندازه ای متفاوت است اما در بلند مدت از عدم سرمایه خارجی و خصوصی آسیب خواهد دید. همچنین در حوزه نیرو، وضع دوباره تحریمها بر توانایی ایران در توسعه ظرفیتهای جدید برق حرارتی تاثیرگذار خواهد بود و ایران را تبدیل به وارد کننده برق تا سال 2020 خواهد کرد.

در سناریوی اصلی، صادرات نفت ایران تا پایان سال 2019 به 1.3 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. چین واردات خود را در حجم کنونی حفظ خواهد کرد، در حالی که هند و ترکیه برای برخورداری از معافیت ها، به دلیل آسیب پذیرتر بودن از فشارهای آمریکا کاهش عمده ای را اعمال خواهند کرد. اروپا، ژاپن و کره جنوبی به دلیل روابط مالی، اقتصادی و استراتژیک نزدیک با آمریکا، وارداتشان را نزدیک به صفر خواهند کرد. در حالی که اوپک و روسیه به سرعت بشکه هایشان را روانه بازار می کنند، پیش بینی می شود که قیمت هر بشکه نفت برنت تا پایان سال 2018 به طور میانگین 80 دلار باشد.

در سناریوی اول (مدیریت سازماندهی نشده آشفتگی)؛ که سناریوی اصلی است تضعیف اساسی اقتصاد ایران با توجه به تحریمهای هسته ای بویژه تحریم های صادرات نفت و نقل و انتقال مالی که در 4 نوامبر دوباره برقرار می شوند، منجر به رکود شدید و پایدار که بتواند بی ثباتی سیاسی را برانگیزاند، منجر نمی شوند. این سناریو تا حدودی انعطاف پذیری و عملگرایی طرفهای اصلی درگیر را دربر دارد. در حالی که ترامپ اعلام کرده که به دنبال افزایش فشار بر اقتصاد ایران است، احتمال دارد که در مذاکرات اولیه با شرکای تجاری ایران به منظور برقراری دوباره تحریمها، تا حدودی رویکرد سازشکارانه در پیش بگیرد. «برایان هوک» مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که ممکن است ایالات متحده معافیتهای "مورد به مورد" را برای واردکنندگان نفت ایران در نظر بگیرد که توسط «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور نیز مورد تایید قرار گفته است. در این میان بعید است که بسته اقتصادی اروپا تسهیل زیادی در نقل و انتقال مالی ایجاد بکند، در نتیجه چین و روسیه در غیاب رقبا، از فرصت استفاده کرده و توافقات پرمنفعتی در بخشهای نفت و انرژی و زیرساختاری ایران امضا خواهند کرد.

در سناریوی دوم (بهترین سناریو: قدرت گیری دوباره) در این سناریو تاثیر تحریم های ایالات متحده بر اقتصاد ایران (و در نتیجه ثبات سیاسی) به میزان زیادی به خاطر پیشرفت مذاکرات یا افزایش شدید قیمت نفت، یا نمایش قوی تر جامعه بین المللی برای مبارزه با تحریم های ایالات متحده، بیش از آنچه پیش بینی می شد، به صورت زیادی بی تاثیر بوده است. بهرحال صادرات نفت ایران و جریان سرمایه گذاری خارجی هنوز هم برای مدت محدودی کاهش خواهد یافت.

بدترین سناریو (نزدیکی فروپاشی)؛در بدترین سناریو انزوای عمیق و پایدار ایران، منجر به وخامت شدید شرایط اقتصادی پرچالش ایران خواهد شد و بی ثباتی سیاسی را موجب خواهد شد. در نتیجه احتمالاً، یک رکود اقتصادی شدید چندین ساله را به دنبال خواهد داشت. این شرایط، مخاطره حمله نظامی آمریکا با هدف تغییر رژیم را افزایش خواهد داد. در چنین شرایطی احتمالاً صادرات نفت ایران و جریان سرمایه گذاری خارجی نزدیک به صفر خواهد بود. این وضعیت تجارت جهانی و بویژه بازار جهانی نفت را در معرض تهدیدات جدید قرار خواهد داد.

با توجه به گزاره های فوق، می تواند ادعا کرد که بازار جهانی، هم اکنون آماده از دست دادن نفت ایران نیست و رصد رویکرد و عملکرد دولت ترامپ نیز به سمت کاهش تدریجی صادرات نفت ایران پیش می رود نه به صفر رساندن آن تا 4 نوامبر.

منبع: ماهنامه عصر کیمیاگری شماره 61- مهر 1397


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما