آخرین اخبار
فراتر از نفت

نامه ظریف وزنگنه به رییس‌جمهور

سعید خوشرو، عضو اصلی هیئت مدیره شرکت نفت شد

انتصاب یک خانم در شرکت ملی نفت

قدردانی زنگنه از مدیران ارشد بازنشسته نفت

طرح مجلس برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه نفت و گاز

تشکیل کمیته ساماندهی سوخت در مجلس

کاهش صادارت نفت عربستان به آمریکا

حامل‌های انرژی در لایحه بودجه ۹۸ گران نمی‌شود

سهم ۸۸ درصدی نفت و گاز از صادرات کل جمهوری آذربایجان

عراق:جایگزینی برای گاز ایران وجود ندارد

تصویب ۷۰۰ هزار تومان کمک معیشت برای بازنشستگان نفت

۷ انتصاب در شرکت ملی حفاری ایران

پیام تسلیت نصرت رحیمی در پی درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

مدیران عامل هلدینگهای خلیج فارس و شستا مشمول قانون بازنشستگی می شوند

برگزاری سمینار تخصصی "ایمنی حریق در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی" در پتروشیمی نگین مکران

ژاپن خرید نفت ایران را متوقف می‌کند

افزایش قیمت نفت‎خام سنگین ایران

عراق صادرات نفت از کرکوک را آغاز کرد

به صفر رساندن صادرات نفت ایران کار سختی است

جزئیات ادامه تعاملات نفتی ایران و عراق

سالی ۳۵ میلیارد دلار یارانه بنزین و گازوییل می‌دهیم

خاموشی رهیاب‌ ماهواره‌ای برخی نفتکش‌های ایران

پوتین:از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

پیام تسلیت وزیر نفت در پی درگذشت مدیرعامل و معاون تامین اجتماعی

آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

ایران آماده تولید ۱۳ محصول جدید پتروشیمی شد

۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۷/۲۱کد خبر: 100137
سیدحسین میرافضلی مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با اشاره به طراحی و تولید ۱۳ گرید جدید محصولات پلیمری، گفت: با طراحی و تولید این ۱۳ گرید محصول پتروشیمی ارزش افزوده ای معادل ۵۰ میلیون دلار در سال عاید صنعت پتروشیمی کشور شده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،هم‌زمان با بازگشت تحریم‌های غیر قانونی آمریکا، ایران با شکستن انحصار شرکت‌های ایتالیایی و آمریکایی، تولید تجاری و صادرات 13 محصول جدید پلیمری به کشورهای آسیایی و اروپایی را آغاز کرد.

  هم‌زمان با آغاز شمارش معکوس اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و سفر هیات‌هایی از سابیک عربستان سعودی به کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی و پلیمری برای توقف خرید از ایران، صنعت پتروشیمی برای مقابله با تحریم‌ها برگ برنده جدید رو کرد.

یکی از مهمترین تاکتیک‌های مقابله با تحریم در بازار پتروشیمی متنوع سازی سبد تولید محصولات پلیمری بوده، به طوری که هر چه محصولات متنوع تری در صنعت پتروشیمی تولید و عرضه شود، قدرت چانه زنی برای بازاریابی، فروش و صادرات محصولات افزایش می‌یابد.

در این راستا برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی ایران، با شکستن انحصار برخی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی از جمله شرکت «ورسالیس» ایتالیا امکان تولید 13 گرید جدید محصولات پلیمری فراهم شده که با تولید این محصولات علاوه بر تامین نیازهای صنایع تکمیلی داخلی و امکان کسب ارزش افزوده بیشتر زمینه توسعه بازارهای صادراتی هم فراهم شده است.

بر این اساس به همت متخصصان ایرانی و با دستیابی به دانش فنی بومی امکان تولید 13 گرید جدید و انحصاری محصولات پلیمری با خوراک پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین و پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی کشور فراهم شده است.

گریدهای استراتژیک و خاصی هم چون گریدهای فیلم سه لایه، قالب گیری دورانی، نخ و الیاف، سه نوع گرید برای آبیاری قطره‌ای و گرید فیلم با شفافیت بالا، گرید سپر و باک خودرو در پتروشیمی جم فراهم شده است.

سیدحسین میرافضلی مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با اشاره به طراحی و تولید 13 گرید جدید محصولات پلیمری، گفت: با طراحی و تولید این 13 گرید محصول پتروشیمی ارزش افزوده ای معادل 50 میلیون دلار در سال عاید صنعت پتروشیمی کشور شده که در صورت تکمیل زنجیره ارزش این محصولات در صنایع تکمیلی پتروشیمی در مجموع سالانه معادل 100 میلیون دلار ارزش افزوده حاصل خواهد شد.

گرید MD-35504 پلی اتیلن برای تولید مخازن آب و مواد شیمیایی، MD-3510 پلی اتیلن برای ساخت نوارهای آبیاری قطره‌ای، گرید MD-3520 پلی اتیلن با برای ساخت نوارهای آبیاری قطره ای پلاک دار، فیلم‌های چند لایه و ورق‌های پلی‌اتیلن، گرید LL-235F6 پلی‌اتیلن سبک خطی برای ساخت نوارهای آبیاری قطره‌ای، فیلم‌های بسته بندی، چندلایه و کشاورزی، گرید LL-235F7پلی اتیلن سبک خطی تولید فیلم‌های پلی‌اتیلن و بسته بندی لامینیت، گرید LL-HP-18XF5 پلی‌اتیلن گرید فیلم و بسته بندی موادغذایی، گرید CC-52502 ساخت درب‌های بطری، گرید HD-5000Sپلی‌اتیلن سنگین تولید الیاف مونوفیلامنت، گرید باک پلی‌اتیلن سنگین برای تولید باک خودرو و گرید PP EP3130UV پلی‌پروپیلن برای تولید سپر خودرو محصولات تازه وارد سبد تولید صنعت پتروشیمی کشور به شمار می‌روند.

* ایران آماده تولید 13 محصول جدید پتروشیمی به اروپا شد

  مهمترین مزیت تولید محصولات جدید پلیمری در پتروشیمی جم را در کنار متنوع سازی سبد تولید، صادرات به بازارهای جدید اروپایی و آسیایی بوده به طوری که برای نخستین بار ایران آماده صادرات 13 محصول جدید پلیمری به بازارهای آسیایی و به ویژه اروپایی می شود.

سعید شیردل مدیر بازرگانی پتروشیمی جم با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید ساعتی بیش از یک هزار و 60 تن از محصولات جدید پلیمری در این مجتمع پتروشیمی فراهم شده است، گفت: با نیازسنجی انجام شده 40 درصد محصولات جدید تولیدی در بازار داخلی و مابقی روانه بازارهای صادراتی می‌شود.

این مقام مسئول از اروپا به عنوان یکی از بازارهایی نام برد که امکان صادرات محصولات جدید پلیمری ایران وجود دارد، تصریح کرد: علاوه بر اروپا، کشورهای حوزه آسیای میانه، مرکزی، قفقاز، روسیه، ترکیه، هند و چین هم از بازارهای خریدار این محصولات استراتژیک پلیمری هستند.

تولید و صادرات محصولات جدید پلیمری در صنعت پتروشیمی آن هم در آستانه بازگشت تحریم ها و توطئه های گاه و بیگاه عربستان سعودی در بازار نفت و پتروشیمی ایران قطعا می‌تواند قدرت چانه زنی و تاب آوری صنعت پتروشیمی در شرایط سخت تحریم را افزایش دهد.

* بهره برداری از اولین پارک ABS ایران با مشارکت ایتالیایی‌ها

همزمان با تولید 13 گرید محصولات جدید پلیمری، اولین پارک تولید محصولات زنجیره رابر و ABS صنعت پتروشیمی کشور هم آماده بهره برداری شده است.

حسین صفاری رئیس امور بین‌الملل پتروشیمی جم با بیان اینکه مجتمع تولید رابر پتروشیمی جم، اولین و تنها تولیدکننده سه محصول SBS، SB و LCBR در هفت گرید پرکاربرد در صنعت پتروشیمی کشور است، گفت: لایسنس این مجتمع از شرکت ورسالیس ایتالیا و مهندسی پایه طرح توسط شرکت تکنی مونت ایتالیا تأمین‌شده است.

به گفته وی این طرح بر اساس فرآیند Batch و باقابلیت تولید طیف وسیعی از انواع گریدها طراحی‌شده و بر اساس برنامه زمان بندی تا اواسط سال آینده این پروژه به بهره برداری خواهد رسید، ضمن آنکه واحد ABS پتروشیمی جم هم به عنوان اولین و تنها تولیدکننده ABS با تکنولوژی جدید در ۹ گرید پرکاربرد بر اساس تقاضای بازار بوده که با لایسنس ورسالیس و مهندسی تکنی مونت ایتالیا، امسال راه اندازی خواهد شد.

 

 

منبع:فارس 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما