آخرین اخبار
فراتر از نفت

بازسازی اساسی فوران‌گیرهای ناوگان حفاری شرکت حفاری شمال در دستور کار

نوسان قیمت ارز موجب افزایش قاچاق سوخت شد

کشف میادین نفتی عمده پمکس در جنوب شرقی مکزیک

امیدواری هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی

پیش‌بینی توتال از وضعیت نفت در ۲۰۱۹

جزئیات عرضه نفت در بورس

ظرفیت مازاد نفت در حال کاهش است

در تهران مشکل قاچاق سوخت نداریم

منشی مخصوص برای نجات NPC می آید!؟

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

آتش هورالعظیم را خاموش کرد

پیاده سازی (PSM ) در پتروشیمی کارون

هفته آینده؛ تصمیم‌گیری درباره ۲ نرخی شدن بنزین

فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است

قاچاقچی سوخت وجود ندارد!

پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی بنزین به مردم

ایران چقدر نفت به آسیا فروخت؟

جزئیات عرضه نفت خام سبک در بورس

چراغ کم فروغ صنعت بانکرینگ

هند از شرکت های نفتی کمک خواست

روسیه به دنبال ثبات در بازار نفت است

اگر عربستان نبود قیمت نفت سه رقمی میشد!

باند قاچاق سوخت منهدم شد

ایرانول بیشترین رشد توزیع روغن موتور را داشته است

حراست شرکت متن بازنشسته استخدام می کند!

تکمیل طرح های توسعه ای رونق بخش تولید پایین دست خواهد شد

۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۷/۱۸کد خبر: 100091
بساق زاده با اشاره به اینکه ایران بیشترین میزان صادرات محصولات پتروشیمی را به آسیای دور به ویژه به کشورهای هند، چین و کره دارد، گفت: صادرات به آفریقا نیز شرایط مناسب تری نسبت به گذشته پیدا کرده است و درصدد افزایش صادرات محصولات پتروشیمی به آفریقا هستیم.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،کشور در سال های اخیر در بخش  تولیدمحصولات پلیمری به ارقام قابل قبولی رسیده است و هم اکنون در این بخش تولیدات پلیمری 10 درصد رشد کرده و لازم است وقتی نیاز بازار با این تولید می تواند برآورده شود، نظارت ها بر بازار محصولات و مواد پتروشیمی هم افزیش پیدا کند.

علی محمد بساق زاده مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت:کافی است به رشد مجتمع های تولیدی پلیمری در سال های اخیر توجه کنیم تا دریابیم احداث این مجتمع ها از سال 81 به این سوبسیار قابل توجه بوده است به طوری که تعداد واحدهای تولیدی از 4 به 27 رسیده است.

وی همچنین گفت:بالا بودن رشد داخل به دلیل عرضه محصولات نیمه نهایی مثل پلیمرها و پت (PET ) است و باید به این نکته اشاره کرد که در سال گذشته 15 هزار تن پلی اتیلن مازاد به کشورهای آسیای دور صادر شده است.

بساق زاده با اشاره به اینکه ایران بیشترین میزان صادرات محصولات پتروشیمی را به آسیای دور به ویژه به کشورهای هند، چین و کره دارد، گفت: صادرات به آفریقا نیز شرایط مناسب تری نسبت به گذشته پیدا کرده است و درصدد افزایش صادرات محصولات پتروشیمی به آفریقا هستیم.

وی با تاکید بر اینکه رشد صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا نیز افزایش یافته است، گفت: اکنون میزان صادرات محصولات مختلف پتروشیمی به اروپا نسبت به گذشته بیشتر شده است و سعی می شود محصولات پلیمری با درجه مهندسی صادر شوند زیرا ارزش افزوده بالاتری دارند.

این مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: برای حضور پر قدرت در بازارهای جهانی مجتمع های پتروشیمی باید کیفیت فرآورده های خود را برای حضور در بازارهای بین المللی بیش از پیش ارتقا دهند و در این راستا تولیدکنندگان ایرانی محصولات پتروشیمی ،با تغییر معیارها و افزایش سطح کمی و کیفی تولید می توانند افزون بر تامین کامل نیاز داخل، در بسیاری از بازارهای جهانی نیز حضوری گسترده داشته باشند.

وی گفت:اکنون ارتقای صنعتی ما در حوزه پلیمر و پلاستیک بر کسی پوشیده نیست و این پیشرفت می تواند درموفقیت بقیه صنایع کشور وهمچنین تامین محصولات بهینه مصرفی مورد نیاز مردم نقش به سزایی ایفا کند.

بساق زاده اشاره کرد:در یکی دوسال اخیر افزایش تولید درحالی رقم خورده که مجتمع های بزرگ پتروشیمی کشور طی چند ماه تعمیرات اساسی و دوره ای خود را انجام دادند و به مدار تولید بازگشتند و بی تردید با چنین سازوکاری در اینده نزدیک نیز تولید بیشتری ایجاد خواهد شد که ارتقای اقتصادی و صادراتی کشور را درپی خواهد داشت.

وی همچنین درباره وضع تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران در چهار ماهه نخست سال گذشته گفت: در این مدت حدود 18 میلیون تن محصول پتروشیمی و پلیمری در کشور تولید شد و بدین ترتیب بخش زیادی از نیاز داخل تامین و پوشش داده شد.

بساق زاده در عین حال با اشاره به شرایط امسال و وضعیت بازار اظهار کرد:بر اساس داده های آماری، مصرف برخی از انواع مواد مورد نیاز حدود۲ تا ۳ برابرافزایش پیدا کرده است اما متولیان تنظیم بازار با بررسی و رصد خود متوجه شدند که این تولید لزوما به خطوط تولید منتهی نشده است و اینک طی تصمیمات نهاد های متولی تنظیم بازار قرار بر این شده است که تولید کنندگان واقعی از این ناحیه متضرر نشوند وساز وکاری در پیش گرفته شود که مواد به طور کامل به دست آنها برسد تا در تولید محصولات پلیمری دچار مشکل نشوند.

وی همچنین با تاکید بر این که دولت به جد درپی تکمیل طرح های توسعه ای در دو منطقه پتروشیمی عسلویه و ماهشهر است گفت: با تکمیل بخش های توسعه ای در این دومنطقه شاهد ارتقا بیشتری در تامین مواد اولیه صنایع پایین دست خواهیم بود و این رویکرد رونق بخش تولیدات محصولات پایین دست صنعت پتروشیمی خواهد شد.

گفتنی است: قرار است همایش معرفی تعاونی های توزیعی و میزان بازار توزیع این تعاونی ها و  نقش تعاونی های توزیعی در اقتصاد مقاومتی و سطح صادرات معرفی تعاونی های توزیع در حوزه پترشیمی ۲۵ مهر ماه در سالن حافظ، مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شود

علاقه‌مندان به شرکت در همایش می‌توانند جهت اطلاعات ثبت‌نام با شماره تلفن ۸۸۱۷۵۳۶۹ تماس بگیرند.

همچنین اطلاعات بیشتر درسایت www.temsp.ir درج‌شده است.

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما