مصر به نوار غزه گاز صادر می کند
مصر به نوار غزه گاز صادر می کند
با ادامه محاصره نوار غزه، این منطقه به صورت زندان بزرگی درآمده است و بیش از دو میلیون فلسطینی ساکن آن از وخامت اوضاع معیشتی و بهداشتی به دلیل ادامه محاصره از سال ۲۰۰۶ تاکنون رنج می برند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،الجزیره-ایرنا- منابع خبری مصری و فلسطینی اعلام کردند قاهره برای نخستین بار به صورت رسمی اجازه صادرات گاز برای مصارف خانگی و پخت و پز را از طریق گذرگاه رفح به غزه داد.

  مقام های مصری به صورت آزمایشی مجوز صادرات 250 تن گاز را به نوار غزه صادر کرده اند و پس از آن اقدامات لازم برای صادرات روزانه گاز برای مصارف خانگی به نوار غزه انجام خواهد شد.

مقام های فلسطینی قیمت هرکیلو گاز مصری را 1.35دلار یعنی همان قیمتی که رژیم صهیونیستی به فلسطینی ها می فروخت، اعلام کرده اند اما در عین حال گفته اند ممکن است قیمت آن بعدها تغییر کند.

رژیم صهیونیستی دوهفته پیش گذرگاه کرم ابوسالم را بست و از آن زمان فقط اجازه عبور کامیون های حاوی مواد غذایی و پزشکی را می دهد .این رژیم از پنجشنبه گذشته مانع ورود هرگونه مشتقات نفتی و گاز از طریق به نوار غزه می شود .

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علت این اقدام را ادامه به پرواز درآوردن بادکنک های آتش زای حاوی گاز هلیم توسط فلسطینی ها به سمت اراضی اشغالی دانست.

تارنمای «العربی الجدید » به نقل از مدیر کل اداره نفت نوار غزه نوشت، نوار غزه ماهانه به هشت تن گاز برای مصارف خانگی و پخت و پز دارد اما تا پیش از این تنها بین پنج تا 6 هزار تن وارد می شد.

محاصره غزه از سال 1386 و پس از پیروزی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در انتخابات آغاز شد. سازمان‌های بین ‌المللی تاکنون بارها از این اقدام صهیونیست ‌ها به شدت انتقاد کرده‌اند و حتی صلیب سرخ جهانی ، این محاصره را «تنبیه دسته جمعی» نامیده است.

با ادامه محاصره نوار غزه، این منطقه به صورت زندان بزرگی درآمده است و بیش از دو میلیون فلسطینی ساکن آن از وخامت اوضاع معیشتی و بهداشتی به دلیل ادامه محاصره از سال 2006 تاکنون رنج می برند.

نوار غزه در این سال ها با محدودیت شدید واردات و صادرات کالا از جمله مصالح ساختمانی رو به روست.

 

منبع: ایرنا 

نظرات: