پتروشیمی پارس بورسی شد
پتروشیمی پارس بورسی شد
پتروشیمی پارس روزگذشته به طور رسمی عرضه سهام خود در بورس را اعلام کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،مسعود حسنی، مدیرعامل پتروشیمی پارس امروز  با اشاره به تجربه ۳۳ ساله خود در حوزه نفت و گاز و مدیریت پتروشیمی پارس با سرمایه ثبت شده ۶۰۰ میلیارد تومان، گفت: سهامداران عمده پتروشیمی پارس شامل هلدینگ خلیج فارس، سرمایه گذاری غدیر و گسترش نفت و گاز پارسیان می شوند.

وی با اشاره به اینکه پتروشیمی پارس دارنده ۵۰ درصد سهام پتروشیمی آریاساسول نیز هست، گفت: ظرفیت نصب شده پتروشیمی پارس حدود ۴.۵ میلیون تن در سال است و محصولاتی چون استایرن منومر، LPG و اتان تولید می‌کنیم.

مدیرعامل پتروشیمی پارس با تاکید بر اینکه این شرکت همواره در بورس حضور داشته اما اکنون عملا سهام خود را عرضه می کند، گفت: پتروشیمی پارس ۹۵۱ نیروی متخصص و موقعیت جغرافیایی ویژه ای دارد چراکه نزدیک به مبادی صادرات است.

حسنی با اشاره به اینکه پتروشیمی پارس منبع دائمی خوراک دارد و در کنار پارس جنوبی قرار گرفته، گفت: با شرکت ملی گاز برای تامین خوراک قرارداد بلندمدت بستیم.

وی همچنین با اشاره به پشتیبانی هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی پارس و حمایت لایسنسورهای بزرگی چون لینده و شرکت پلیمری اروپا، گفت: کیفیت محصولات تولیدی ما بسیار عالی و قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی است. بنابراین می توانیم در بازار جهانی رقابت کنیم و مشتریان متنوعی داریم.

مدیرعامل پتروشیمی پارس با تاکید بر اینکه میزان توتال سولفور در LPG کمتر از ۵ PPM است، اظهار کرد: کارگزاران متفاوتی محصول ما را می فروشند‌. همچنین با رعایت مسایل محیط زیست، پتروشیمی در سال ۹۶ جزو صنایع سبز محسوب شد بنابراین از پرداخت یک درصد هزینه آلایندگی معاف شدیم. 

حسنی با اشاره به سود پتروشیمی پارس گفت: در سال ۹۴ سود ما ۲۲۷۸ میلیارد تومان و در سال ۹۵ سود ۲۴۸۴ میلیارد تومان بود و انتظار می رود سود سال ۹۶ برابر با ۳۰۵۰ میلیارد تومان باشد. 

وی همچنین با تاکید بر اهداف شرکت مبنی بر بهبود شرکت، ایمن سازی تاسیسات، مطالعات زنجیره ارزش محصولات، رفع تنگناهای عملیاتی، افزایش ذخیره آب آتش نشانی و ذخیره سازی خوراک و محصولات، اظهار کرد: برای تامین خوراک بنزن تدابیری اندیشیده شده تا مشکلات گذشته را نداشته باشیم. 

مدیرعامل پتروشیمی پارس با طرح این پرسش که آیا قدرت مدیریت تحریم ها را داریم؟ گفت: در این راستا جلسات متعددی در شرکت مادر برگزار شد و پتروشیمی پارس برای نبود مشکل اقدام به خرید قطعات یدکی و مواد شیمیایی مورد نیاز ۶ سال آینده کرده است. قطعات مورد نیاز را به عنوان مثال از شرکت لینده خریداری کردیم. در این زمینه هیات مدیره با پتروشیمی پارس همراهی کرده و مجوز خرید از منابع اروپایی و حتی ژاپنی را صادر کرده است.

حسنی همچنین با اشاره به توانمند سازی شرکای تجاری بر خرید از قطعات مورد نیاز که توان ساخت آن در داخل کشور هست، از بازار های داخلی تاکید کرد و گفت: با توجه به تحریم ها سعی می کنیم به صادرات وابسته نباشیم و فروش داخلی استایرن منومر را تا ۵۰ درصد تولیدمان در بازار داخل افزایش دهیم. 

نظرات: