آیا سیاست انرژی پاک ترامپ، محافظه کارانه خواهد بود؟
آیا سیاست انرژی پاک ترامپ، محافظه کارانه خواهد بود؟
یک گروه لابیگر محافظه کار انرژی پاک، افزایش لابیگری خود را با استخدام یک مشاور باتجربه کنگره برای پیش بردن سیاستهای خود با دولت ترامپ و قانونگذاران کنگره جدید آغاز کرده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا که تا دوهفته دیگر سکان رهبری کاخ سفید را در دست خواهد گرفت، وعده داده است توافق پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی را لغو کرده و افزایش استخراج سوخت فسیلی و کاهش مقررات زیست محیطی را در دستور کار قرار خواهد داد. ترامپ نقش بشر در تغییر اقلیمی را رد کرده و اعلام کرده طرح انرژی پاک اوباما را کنار خواهد گذاشت. «لغو توافق تغییرات اقلیمی پاریس» که توسط 190 کشور برای کاهش دی اکسید کربن امضا شده به‌طور آشکار هم تحلیل‌های علمی مرتبط با تغییرات اقلیمی را رد می‌کند و هم تلاش یک دهه گذشته را برای رسیدن به اجماعی جهانی در رابطه با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای.

ترامپ همچنین اعلام کرده، با دستور اجرایی خود، قوانین تصویب‌شده در راستای مهمترین و بلندپروازانه‌ترین اهداف زیست‌محیطی دولت اوباما را لغو خواهد کرد؛ که «برنامه اقدام علیه تغییرات اقلیمی» آژانس حفاظت از محیط زیست که در تحولی تاریخی منجر به تعطیلی بسیاری از کارخانجات قدیمی زغال‌سنگ آمریکا شد.

اخیرا ترامپ، بنیانگذار شرکت تسلا، را به عنوان مشاور استراتژیک خود انتخاب کرده است. ماسک مشاور استراتژیک ترامپ به فناوری های پاک و انرژی های تجدید پذیر علاقه مند است. پیش بینی می شود، ماسک به عنوان مشاور استراتژیک بتواند دیدگاه ترامپ نسبت به گرمایش جهانی را تغییر دهد. در سوی دیگر شورلت اولین سری از خودروی الکتریکی Bolt EV را به مشتریان خود در سانفرانسیسکو تحویل داد. به نظر می رسد این محصول پاسخ به مدل محبوب تسلا ۳ باشد. در حالی که ترامپ گرمایش جهانی را به رسمیت نمی شناسد، بیل گیتس سعی دارد با پروژهای ۱ میلیارد دلاری در جهت انرژی های پاک به مقابله با این روند بپردازد. هم چنین اولین نیروگاه بادی دور از ساحل ایالات متحده به شبکه برق این کشور متصل شد. این نیروگاه می تواند انرژی مورد نیاز ۱۷ هزار خانه را تامین کند.

"واشینگتن اگزماینر" در 5 ژانویه خبر داد که یک گروه لابیگر محافظه کار انرژی پاک، افزایش لابیگری خود را با استخدام یک مشاور باتجربه کنگره برای پیش بردن سیاستهای خود با دولت ترامپ و قانونگذاران کنگره جدید آغاز کرده است.

گروه لابیگر مسیر روشن ClearPath،  که به دنبال تبدیل انرژی پاک به یک موضوع برای جمهوریخواهان می باشد و این موضوع را از دست دموکراتها خارج کرده است، "جف مورهاوس" یک دستیار کهنه کار جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان که لابیگر پیشرو و مدیر امور دولتی است را انتخاب کرده است.

"جی فیسون" یک فعال محافظه کار مشهور و  بنیانگذار و مدیر عامل گروه مسیر روشن ، اعلام کرده که جف تلاش فوری تقویت این کمپین را از همین حالا شروع کرده است و سابقه موثر و تحسین برانگیز وی به عنوان یک متخصص قوی در سیاستگذاری انرژی کمک زیادی به تلاش گسترده ما خواهد بود.

 

در همین زمینه فیسون در کمک به تعداد زیادی از قانونگذاران جمهوریخواه که با تاکید بر پشتیبانی شان از سیاستهای انرژی پاک که حامی انرژی هسته ای و گاز است و دوباره در ماه نوامبر انتخاب شدند، موفق بوده است. فیسون گفت که بر این باور است که پیام گروه وی توسط رای دهندگان طنین انداز شده و وی به تلاش خود برای پیش بردن سیاستهایی که از دستور کار انرژی پاک حمایت می کند، ادامه خواهد داد.

این گروه گفته است که مورهاوس به تلاش مسیر روشن برای همکاری با کنگره جدید و دولت رئیس جمهور جدید در  زمینه سیاستهای محافظه کارانه انرژیهای پاک کمک خواهد کرد. این گروه آنچه را که یک دستور کار محافظه کارانه انرژی پاک می نامد، تشویق و تبلیغ خواهد کرد که با دستور کار ترامپ برای احیای صنعت زغالسنگ بواسطه ساختن نیروگاههای پاک ذغالسنگ سازگار بوده و از آن طرفداری می کند.

بر اساس اعلام این گروه برنامه های مسیر روشن از فناوریهای ذغالسنگ پاک، نیروگاههای جدید گاز طبیعی، برقابی، هسته ای و تحقیقات پیشرفته انرژی و برنامه های توسعه پشیتبانی می کند. این گروه طرفدار انرژی خورشیدی و بادی نیست اما بر روی فناوریهایی که 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته برق تولید می کنند و همچون مزارع بادی و صفحات خورشیدی که متناوب نیستند، تمرکز دارد.

این گروه گفت مورهاوس به مدیر امور دولتی مسیر روشن "زاک بیگ" نه تنها در همکاری با جمهوریخواهان کنگره بلکه همچنین با دولت ترامپ کمک خواهد کرد.

مورهاوس به عنوان رئیس دفتر نماینده جمهوریخواه تگزاس "بیل فلورس" که عضو کمیته انرژی و کمیته بازرگانی مجلس نمایندگان می باشد، کار کرده است. مورهاوس همچنین به عنوان مدیر اجرایی صندوق محافظه کاران کنگره فعالیت کرده و بر رهبری کمیته اقدام سیاسی جمهوریخواهان در زمان انتخابت میاندوره ای کنگره 2014 نظارت داشته است.

در مجموع، منتقدان معتقدند ترامپ از انرژیهای نو متتنفر بوده و اقدامات وی باعث کاهش ارزش سهام شرکتهای فعال در انرژیهای تجدیدپذیر شده و مانع از پیشرفت و رشد انرژیهای تجدیدپذیر (اعم از بادی، خورشیدی، ژئوترمال) شده تمرکز دوباره بر روی سوختهای فسیلی همچون نفت و زغالسنگ خواهد بود. همچنین سیاستهای ترامپ منجر به نابودی آژانس حفاظت از محط زیست خواهد شد.

هرچند برخی دیگر معتقدند که جمهوریخواهانی که از لحاظ عقیدتی اصیل‌تر و خالص‌تر هستند، با یارانه‌های مربوط‌به انرژیهای تجدیدپذیر مخالفت بیشتری دارند؛ اما ترامپ چنین مخالفت عمیقی با یارانه‌های مرتبط با انرژیهای تجدیدپذیر ندارد و اصراری بر حذف یا محدود کردن آنها نخواهد کرد به عنوان مثال وی در مبارزات انتخاباتی در آیوا اعلام کرده بود که از یارانه اتانول به‌عنوان یک سوخت زیستی جایگزین سوختهای فسیلی هم حمایت می‌کند.

 

فاتیما رضایی/دبیر سرویس بین الملل

نظرات: