افزایش پایداری صادرات گاز به ترکیه

به گزارش نفت ما،  فاز دوم تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز با هدف افزایش ظرفیت این ایستگاه از ٢٤ به ٥٦ میلیون مترمکعب در روز همزمان با هفته دولت و با حضور معاون وزیر نفت و استاندار آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.

 مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز، امروز (چهارشنبه، چهارم شهریورماه) در این مراسم گفت: این پروژه با هدف افزایش ظرفیت انتقال گاز تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز، پوشش نیاز مصرف منطقه شمالغرب کشور، افزایش صادرات به کشورهای ترکیه، ارمنستان و اجرای طرح معاوضه گاز (SWAP) بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و صادرات گاز به جمهوری خود مختار نخجوان اجرایی شده است.

یدالله بایبوردی افزود: فاز نخست این تاسیسات پیش از این با سه دستگاه توربوکمپرسور با ظرفیت طراحی ٢٤ میلیون مترمکعب در روز با حالت ١+٢ و ٣٦ میلیون مترمکعب در روز با حالت ٠+٣ برای انتقال گاز به شهرهای شمالغرب کشور و صادرات گاز به کشورهای ترکیه، ارمنستان و جمهوری نخجوان پیش بینی شده بود.

وی یادآور شد: این طرح به صورت EPC انجام شده و در حالت ١+٥ امکان انتقال روزانه ٦٠ میلیون مترمکعب گاز را داراست.

به گفته وی، استفاده از الکتروموتور به جای توربین گاز یکی از نخستین طرحهای بزرگ شرکت ملی گاز ایران است که در تاسیسات تبریز اجرا و با همت کارشناسان و متخصصان ایرانی با موفقیت به پایان رسیده است.

مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز اعلام کرد: نیروی محرکه واحدهای فاز ٢ که از نوع الکتروکمپرسور بوده، برای نخستین بار در شرکت انتقال گاز با نیروی برق به حرکت در آمده و برای تامین ٢٤ مگاوات برق مورد نیاز این الکتروکمپرسورها، پست برق ١١/١٣٢ کیلوولت با ٢ ترانسفورماتور ٤٠ مگاولت آمپر از خط برق ١٣٢ کیلوولت منشعب از پست برق سردرود- آذر تامین شده است.

بایبوردی ادامه داد: با راه اندازی و بهره برداری طرح توسعه تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز، ظرفیت انتقال گاز شمال و شمالغرب کشور شامل خط ٤٠ اینچ تبریز- بازرگان، خط لوله ٣٠ اینچ تبریز- ارمنستان، خط لوله ٢٠ اینچ و ٣٦ اینچ تبریز- میاندوآب و خط لوله ٢٤ اینچ تبریز- تسوج - ارومیه بیش از دو برابر مقدار پیشین افزایش می یابد.

نظرات: