هزینه بر بودن تحریمهای نفتی ایران، پیام حمله به نفتکشها در خلیج فارس
فاتیما رضایی
هزینه بر بودن تحریمهای نفتی ایران، پیام حمله به نفتکشها در خلیج فارس
مراجع و رسانه های بین المللی در ادامه واکنش به حمله به نفتکشها در فجیره، رویکردهایی همچون عدم آسیب جدی به نفتکشها، ارسال پیام از جانب ایران مبنی بر هزینه داشتن تحریم نفتی ایران، متهم کردن سپاه پاسداران به انجام این حمله توسط مقامات آمریکایی، درگیری محدود میان ایران و آمریکا در خلیج فارس، عدم اعتماد به بیطرفی امارات و عربستان در تحقیق از این حادثه را مطرح کرده اند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،مراجع و رسانه های بین المللی در ادامه واکنش به حمله به نفتکشها در فجیره، رویکردهایی همچون عدم آسیب جدی به نفتکشها، ارسال پیام از جانب ایران مبنی بر هزینه داشتن تحریم نفتی ایران، متهم کردن سپاه پاسداران به انجام این حمله توسط مقامات آمریکایی، درگیری محدود میان ایران و آمریکا در خلیج فارس، عدم اعتماد به بیطرفی امارات و عربستان در تحقیق از این حادثه را مطرح کرده اند.

بلومبرگ؛ در گزارشی می نویسد که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که هیچ آسیب جدی به به این کشتی ها وارد نشده است و جزئیات خرابکاری دو نفتکش سعودی، یک نفتکش اماراتی و یک نفتکش نروژی، همچنان مبهم است.

فارن پالیسی در تحلیلی نوشت به نظر می رسد ایران در جنگ بر سر نفت با استفاده از دست نشاندگان دست به تلافی می زند. کارشناسان بر این باورند که تهران در حملات اخیر به تاسیسات و شناورهای عربستان سعودی دخیل بوده است. به نظر می رسد ایران می خواهد این پیام را به گوش آمریکا برساند که سیاست حداکثری و قطع صادرات نفت ایران هزینه دارد.

شبکه سی.بی.اس به‌ نقل از مقام‌های آمریکایی که خسارت وارد شده به چهار نفتکش را تحقیق می‌کنند، مدعی سات که به احتمال بسیار زیاد سپاه پاسداران مسئول این حمله بوده است. این مقامات می‌گویند سوراخی که در بدنه نفتکش نروژی مشاهده می‌شود و اعتقاد بر این است نیروهای غواص رژیم ایران مواد انفجاری را بر بدنه کشتی چسبانده‌اند.

شبکه خبری «العربیه»، اعلام کرد که عربستان سعودی، نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده که طی آن جمهوری اسلامی و حوثی‌های یمن را محکوم کرده و آنها را مسئول حمله پهبادی به تأسیسات نفتی خود، دانسته است. احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه‌ عرب هم حمله به دو تأسیسات نفتی عربستان سعودی بوسیله‌ پهپاد توسط شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران را به‌شدت محکوم کرد.

دارالخلیج چاپ امارات می نویسد بعید نیست درگیری نظامی محدودی میان نیروهای دریایی حاضر در آب­های خلیج فارس رخ دهد و چه بسا نیروی هوایی آمریکا ضربات محدودی به مواضع ایران وارد آورد اما در هر صورت این درگیری به جنگ نخواهد انجامید و باید منتظر بمانیم.

العرب آنلاین با اشاره به اثر انگشت ایران در قضیه هدف قرار گرفتن کشتی­ها در نزدیکی امارات، می نویسد هدف قرار دادن کشتی­ها در نزدیکی آب­های منطقه­ای امارات به لحاظ منطقی ما را به این نتیجه می­رساند که منفعت ایران ایجاب می­ کند که با ایجاد تنش، دشمنان خود را سرگرم کند، دشمنانی که در بزرگ­ترین عملیات فشار اقتصادی و سیاسی علیه این کشور به رهبری آمریکا درگیر هستند و همچنین نگاه­ها را از جامعه خود به علت سو مدیریت از داخل به سمت خارج منحرف کند.

ایل جورناله در 13 می با اشاره به هدف عملیات خراب­کارانه قرار گرفتن چهار فروند کشتی در تنگۀ هرمز می نویسد خطر تونکین وجود دارد. عربستان سعودی اقدام خرابکارانه علیه دو نفتکش را در تنگۀ هرمز در فراساحل بندر فجیره واقع در امارات محکوم کرده است. این عامل تنش­زای تازه­ای در خاورمیانه به شمار می ­آید. منطقه ­ای که پیش از این نیز در پی ارسال کشتی های آمریکایی و موشک های پاتریوت به منطقه به منظور مقابله با ایران، حال و هوای جنگی به خود گرفته بود. تنگۀ هرمز به سبب اهمیت راهبردی اش یکی از زیرنظرترین مناطق جهان به شمار می آید. تصور اینکه یک کماندوی ایرانی یک چنین عملیاتی را به انجام رسانده باشد دشوار است. البته چنانچه این موضوع صحت داشته باشد که مقامات ایرانی تهدید به هدف قرار دادن کشتی های در حال عبور و مرور در تنگه هرمز در صورت حملۀ آمریکا به تهران نمودند، این کشور هرگز از یک حملۀ بازدارنده سخنی به میان نیاورد و صرفاً به یک حرکت احتمالی دفاعی اشاره نمود. تحقیقی در رابطه با این حادثه آغاز شده است لیکن به بازپرسی از کشورهای ثالث نیاز است زیرا نمی توان به بیطرف بودن امارات و عربستان سعودی اعتماد داشت. نیروی دریایی آمریکا نیز قادر به ایفای این نقش نیست. این حادثه یادآور حادثه تونکین است که مداخله آمریکا در ویتنام را بر انگیخته بود.

نیکی در گزراشی به دنبال پاسخ به این سوال است که آیا ایران در تخریب کشتی دخالت داشته است؟ به تجزیه و تحلیل مقامات آمریکایی  اشاره می کند و می­نویسد مقامات دولت آمریکا روز 13 می در تجزیه و تحلیلی در خصوص وقوع «‌اقدامات خرابکارانه»‌ در نفت­کش­های عربستان سعودی در سواحل فجیره امارات متحده عربی اعلام کردند، امکان مداخله ایران در این اقدامات خرابکارنه وجود دارد. هر چند ممکن است نتیجه تجزیه و تحلیل اولیه تغییر کند، ولی با این­حال این نگرانی وجود دارد که پاسخ آمریکا به این اقدامات خراب­کارانه تنش در اوضاع خاورمیانه را شعله ور کند. دونالد ترامپ ، روز 13 می در جمع خبرنگاران در کاخ سفید اظهار داشت:«چنانچه ایران به نوعی اقدامی انجام دهد، در این صورت مساله بسیار وحشتناک خواهد شد.» رییس جمهور آمریکا در ادامه رویکردی نشان داده است دایر بر اینکه، چنانچه مداخله ایران در اقدام خرابکارانه علیه کشتی ها مشخص شود ، به شدت با ایران برخورد خواهد شد. 

نظرات: